BRÜKSEL - Belçika’nın, NATO’nun ve de AB’nin Başkenti Brüksel, dün sabah terör eylemiyle güne başladı. Önce Brüksel Zaventem Havalimanı’nda patlama oldu. Ardından Brüksel metrosunda iki ayrı patlama...

Bu terör eylemlerinde -şimdilik- 34 kişinin yaşamını yitirdiği ilgililerce açıklandı.

Şansa bakınız ki, Brüksel’e gelişimin ikinci günü... Havanın bahar başlangıcı olan bir günde terör tehditi altında bulunmak çok kötü bir duygu... Oysa, sanatçı arkadaşla buluşacak, müzelere ziyaret yapacaktım.

Ama terör... Insan yaşamını doğrudan tehdit eden melun/alçakça bir eylem...

Terör, Avrupa’da boşluk bulduğu her yeri yokluyor, çirkin yüzünü gösterip can yakıyor/can alıyor.

Brüksel’de -şimdilik, inşallah artmaz- toplam 34 kişi terör kurbanı oldu. Doğrusu üzüntüm yanında korkmadım değil.

***

Belçika’da, Fransa’da, İngiltere’de, Hollanda’da, Almanya’da olağanüstü güvenlik önlemleri alınmış durumda...

Bizde kimilerinin ifade ettiği ve herkesin itirazda bulunduğu “terörle yaşamaya alışmalıyız” söylemini burada ağzına alan yok. Öyle her ağzı olanın terör üzerine ileri-geri konuştuğu bir ülke değil Belçika... Herkes toplumsal yaşamın paylaştığı bölümünde ülke güvenliğini tehdit eden terör olaylarına karşı birlikte karşı durma bilincini taşıyor/ canlı tutuyor.

13 Kasım 2015 tarihinde IŞİD terör örgütünün Paris’te gerçekleştirdiği eylemden sonra Fransa’da garlara, havalimanlarına biletsiz ve de kimliksiz kimse giremiyor. Yok öyle elini-kolunu sallayarak garlara, metrolara, havalimanlarına girmek. Yetkililerin açıklamalarına göre bugüne değin Fransa’da 10 binden fazla kişinin böylesi alanlara girişi yasaklanmış...

*** 

Avrupa ülkeleri teröre karşı ortak eylem uyguluyor. Fransa/Paris’te 13 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen terör eyleminin elebaşısı IŞİD militanı Salah Abdusselam dört gün önce Brüksel’de Belçika polisince yakalandı.

Dikkatinizden kaçmaması gerekir, dört gün sonra Brüksel’de terör eylemi...

Çok düşündürücü değil mi?

Bana öyle geliyor ki, AB ülkeleri arasındaki vizesiz dolaşım bu terör eylemleri nedeniyle girişçıkışlar çok daha sıkılaştırılacak.

Terörü önlemede başkaca bir yol/yöntem de görünmüyor. Yakında böyle sıkı uygulamalar gelirse şaşmayınız.

***

Terör belası benim ülkemin de gündeminde... Dilerim bu insanlık ayıbı, yine ortak samimi akıl ve işbirliğiyle mücadele edilerek dünya yüzünden kaldırılır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com