Gözlerinizi kapatınız lütfen. Kulaklarınızı da tıkayınız. Görmeyiniz… Duymayınız… Yoo.. Yooo, lütfen… Ağzınızı kapatınız demedim. Gözünüz kapalı, kulağınız tıkalı, değil mi?


Tamam… Tarif ettiğim gibi… Şimdi, kendinizi yapayalnız bir ortamda düşününüz. Görmediğinize göre algıladınız şey “karanlık” bir ortam değil mi? Kulağınız da ses duymadığına göre kendinizi karanlık bir ummanda, yalnız başınıza sanıyorsunuz. Lütfen böyle düşününüz.


Karanlık da olsa; beyinsel algınızla uçabilir, kendinizi; Ant Dağları’nın eteğinde, Alaska’nın sessiz dünyasında, Himalayalar’da, oradan iki kanat çırpışla Kanada’nın gür ormanlarının temiz havasını solurken bulabilirsiniz.


Ne kadar kolay değil mi? Gitmek isteyip de gidemediğiniz İskandinav ülkelerini ziyaret etmenin tam zamanı şimdi. Oraya da uçabilirsiniz. Oslo, Helsinki… Bir dantel gibi kıyılar.


Aman… Aman, gözlerinizi açmayınız, kulağınızla bir şeyler duymaya çalışmayınız. Havalarda uçuyorsunuz. Kanat çırpışlarınızın hızı hiç önemli değil, siz arzuladığınız her yeri gökyüzünden panoramik olarak algılayabiliyorsunuz.


Hem de hiç yorulmadan… İşte kutsal topraklar Mekke, Medine… Kâbe bir dünya kalbi gibi görünüyor. Hem de ne güzel… Uçuyorsunuz, yorulmadan, havada algı

zenginliğinizle… Taç Mahal’in havadan görüşünün güzelliğini tarif edemiyorsunuz. 20. yüzyılda uyanan Çin’i, karıncalar gibi çalışan Japonya’yı bir nefeste geçiyor, Avustralya’ya yöneliyorsunuz. Yeni kıtanın göçmen insanları kendilerine yaşanır bir dünya yaratmışlar, diye düşünüyorsunuz.


Durmak yok, bir nefeste Moskova’ya, oradan Paris’e -aman dikkat, Eyfel’e çarpmayınız-, oradan Madrid’e, Lizbon’a, Londra’ya gözleriniz kapalı, kulaklarınız tıkalı hayal gücünüzle uçunuz. Uçunuz…


Ve… En sonunda gözünüzü, kulağınızı açıp İslam dünyasının üzerinde uçarak yolunuza devam ediniz. Irak, Afganistan, Mısır, Sudan, Pakistan, Tunus, Libya, Suriye… Kısacası dinin bütünleştirici sevgi halkasının zedelendiği, koptuğu bir İslam dünyasında… İstediğiniz kadar gözyaşı dökebilirsiniz şimdi. Kırım’da, Kafkasya’da, Irak’ta, Suriye’de, Libya’da, Mısır’da, Sudan’da, Afganistan’da, Pakistan’da, Suriye’de akan kan neyin işareti? Gözyaşları ortasında ve siyaset batağında bir Türkiye…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com