Akyazı, kararının alınması, dolgusu, inşaat süresi, yeri, vs… Sürekli tartışıldı… O zamanlar “Trabzon’a yeni bir stadyum lazım. İster denizin ortasına, ister dağın başına yapın! Ama mutlaka yapın. Ancak Hüseyin Avni Aker kısım kısım yıkılarak oraya yapılsa daha uygun olmaz mı?” türünden yazılar yazdım.

Stadyumun ismi konusunda da belki ilk yazıları yine bu sütunlarda dile getiren benim! İlk isim olarak da Mustafa Şamil Ekinci’yi önerdim. Sonra sırasıyla Ahmet Suat Özyazıcı, Özkan Sümer ve Şenol Güneş’i teklif ettim. Öncelik Şamil Ekinci’nindi! Çünkü, hiçbir şey almadan Trabzonspor’a çok şey veren ve tam 4 şampiyonluk kazandıran  mütevazı, alicenap, gerçek efsane başkandır Ekinci!

Buna rağmen her kim cumhurbaşkanına kulağına üflemişse ilk 3 ismi yok saymıştır! Ekinci’nin, Özyazıcı’nın, Sümer’in adlarının bile gündeme geldiğini sanmam! Bu tartışma asla bitmeyecektir! Şenol Güneş’in ismi açıklandığında yuhalanması haklı olduğumu gösteriyor! İşte benim kabul edemediğim bu…

Türkiye’nin ilk lisanslı beden eğitimi öğretmeni olan Hüseyin Avni Aker, 1946 yılında vefat etti! Yani Trabzonspor’un kuruluşundan çok önce! Hüseyin Avni Aker’in Trabzonspor’la hiçbir ilintisi yoktur! Büyük bir spor insanı olduğundan şüphe yoktur ama,  adı verilen o zamanki şehir stadının yerinin hazırlanmasından başka emeği yoktur.   Ekinci, Özyazıcı, Sümer, Güneş 1970 ve 1980’lerin efsaneleridir! Tekrarlıyorum: Stadyuma Şenol Güneş adını keşke Trabzonspor camiası vermiş olsaydı! Çünkü bu şehir, doğru ya da yanlış kararlarını kendi almak istiyor! Siyasiler tarafından değil…


AKILLI OLMAK!
Ligin ilk yarısı hafta sonunda Fenerbahçe maçı ile tamamlanacak! Trabzonspor adına bu maçların önemini anlatmaya gerek yok! Ama Trabzon’daki her Fenerbahçe maçından sonra stadyumun çirkin olaylar nedeni ile kapatıldığını da biliyoruz. Bunu yapanlar da ne yazık ki Trabzonsporlular! Bu nedenle daha resmi maç oynanmadan Akyazı ya da Şenol Güneş Stadyumu’nun kapatılmasına neden olacak davranış ve hareketlerden kaçınmaları için gerçek Trabzonsporluların son derece duyarlı olmaları gerek! En azından Hüseyin Avni Aker’e veda maçları oynanırken Trabzonspor’a olan sevgi, zarara ve yıkıma dönüşmesin! Trabzonsporlulara düşen, Fenerbahçe maçında sadece ve sadece kendi takımlarını desteklemek olmalıdır! Ne tahrik etmeli, ne de tahriklere kapılmamalıdırlar!  Trabzonspor’un aldığı saha kapatma cezaları unutulmasın! Aman dikkat!


ÖZYAZICI’YA İŞKENCE!
Zaman zaman yazıyoruz ama dilimiz varmadığı ve elimiz gitmediği için gerçeği söyleyemiyoruz: Trabzonspor’un efsane teknik direktörü Ahmet Suat Özyazıcı birkaç yıldan beri alzehimer hastalığı ile boğuşuyor. Daha doğrusu eşi ve çocukları asıl sıkıntıyı çekiyor. Bu durum spor ailesinin ileri gelenleri tarafından bilindiği halde Özyazıcı, hemen her törene dolgu malzemesi olarak çağrılıyor! O zaman iş büyük oğlu Hakan’a düşüyor! Defalarca uyarmamıza rağmen yine Akyazı’daki açılış törenine çağrılmış! Adamın tek başına gitmesi mümkün değil. Daha önce böyle törenlerde iki kez rahatsızlandığı da bilindiği halde… Hakan, her zaman olduğu gibi yine babasının elinden tutarak tören alına getiriyor. Ama, Özyazıcı’yı protokol tribününe aldıkları halde Hakan’ı kapı dışarı ediyorlar! Özyazıcı, protokol tribününde oturuyor ama, yanında kim var belli değil! O hengamede adamcağız birden yere yığılmıyor mu? Katar Emiri’nin iki doktoru anında müdahale ediyor ve Özyazıcı, oğlu Hakan’ın haberi olmadan ambulansa bindirilip doğruca hastaneye gönderiliyor! Yanında kim var, belirsiz! Sıradan bir vatandaş gibi hastanede bir köşeye atılıyor! Oğlu Hakan da stadyumda tam 2 saat babasını arıyor! Anons ettiriyor! Kimseden ses yok! Peki yakıştı mı? Koskoca Ahmet Suat Özyazıcı’yı stadyumda nasıl kaybedersiniz? Sevgili asbaşkan ve doktor Ahmet Çubukçu, bir alzehimer hastasının refakatçısı olmadan 35 bin kişilik kalabalıkta ne işinin olduğunu söyleyebilir misin?


ABDÜLKADİR’IN BIYIKLARI!
Trabzonspor
’un gelecek vadeden oyuncularından Abdülkadir Ömür, bir kupa ve bir lig maçında aldığı kısa sürelere rağmen büyük işler yapacağını şimdiden gösterdi. Hoş biz daha önceden de biliyorduk ya neyse… Tabii bu yaşta bir oyuncuya büyük misyon yüklemek; kaldıramazsa onu tamamen yitirmek anlamına da gelebilir. Bu nedenle öncelikle babasına ve ailesine çok büyük görevler düşüyor! Ama ailesinden önce ilk müdahaleyi ben yapıyor ve  Abdülkadir’i şımarmaması için uyarıyorum. Çünkü, kendini dev aynasında görmeye başladığı andan itibaren eleştirilmeye ve hatta 17 yaşında bıyıkları bile tartışılmaya başlanır!


VİDEO HAKEMLİK TARTIŞMASI!
Dünya Kulüpler Kupası
’nda video hakemlik uygulandı. Futbolun doğallığı öldürdüğünü iddia edenler yanında, beğenenler de olmadı değil! Şimdi Türkiye’de de video hakemliğin uygulanmasını isteyenler var! Bunlardan biri de benim!

Sporseverlerin bildiği gibi basketbol ve voleybolda özellikle büyük turnuvalarda ve bazı spor dallarında bu uygulama yapılıyor. İtiraz halinde videonun görüntülerinden yararlanılıyor! Futbolda gol çizgisi zaten bazı ülkelerde var!

Eğer video hakemlik uygulamasına başlanırsa Trabzonspor gibi takımların tekrar şampiyon olma ihtimalleri daha fazla olur! Çünkü, başından beri video hakemlik uygulaması olsaydı Trabzonspor’un şimdi en az 10 lig şampiyonluğu vardı! Bunu teklif edenler 3 büyük takımı adına konuşuyorlar ama, Trabzonspor gibi Bursaspor gibi gelecekte yine başlarına bela olacak ekipleri hiç hesaba katıyorlar mı bilmem! Bu uygulamaya taraftarım ama, sanmam ki Türkiye’de kurulu düzene çomak sokulsun! Yani video hakemliği getirmek bunların harcı değil! İstemezler! Nasıl olsa istedikleri gibi hakemler var! Arasına aralarındaki maçlarda birinin canı yanıyor ama, o da süsü olsun canım! Kısaca video hakemliğe evet ama, futbolumuzu yönetenlerin yürekleri bunu getirmeye yetmez


MEHMET EKİCİ!
Mehmet Ekici, Trabzonspor
’da üçüncü sezonunu geçiriyor! Geçen sezon ve bu sezon biraz da sakatlık nedeni ile olsa gerek pek verimli olamadı. Ancak, Türkiye Ligi’nin üstünde bir kalite olduğu da gerçek. Yaş olarak genç sayılır. İyi bir Trabzonspor’da daha da iyi olabilir. Yönetimin düşüncesi ne, sorunlu mu bilemem ama, sezon sonunda sözleşmesi bitecek! Yani kendisi ile yeniden anlaşma sağlanamazsa ocak ayından itibaren istediği kulüple görüşme hakkı doğacak!  Eğer menajer oyunu değilse İstanbul hatta bazı Avrupa kulüplerinin Mehmet Ekici’yi almak için yoklama çektiği haberleri uzun zamandır var. Bence takımda tutulmalı… Hatta istediği rakam verilip, gerekirse çok isteyen olursa o zaman satılıp Trabzonspor’a para kazandırılmalı derim! Trabzonspor bir Selçuk İnan olayı daha yaşamasın!


EMRE’NİN HAKKI!
Emre Belezoğlu,
geçtiğimiz hafta oynanan Başakşehir -Trabzonspor maçında Trabzonspor taraftarlarını kastederek “ Bana çok küfür ettiler. Onlara hakkımı helal etmeyeceğim.” dedi! Maçta değildim, küfür terbiyesizlik ve ahlaksızlıktır! Kim ederse asla affedilemez! Emre, hakkını helal eder mi, etmez mi onun bileceği iş… Peki ya Trabzonsporluların Fenerbahçe’de oynarken her türlü melaneti yapan, Ankaragücü futbolcusu ile telefonda şike ve teşvik amaçlı görüşme yaparken “yapmadım!”, yakalanınca “şaka yaptım!” diyen Emre Belezoğlu’na haklarını helal eder mi dersiniz? Ya da televizyonda canlı bağlantıda gerçeği söylemeyip üstelik Trabzon vekili Kemalettin Göktaş’a  hakaret eden Emre Belezoğlu’na hakkını helal eder mi? Üstelik o Emre Belezoğlu ki yaptığı konuşmayı çocuğunu üzerine yemin ederek inkar etmişse! Birilerinin çok hak alacağı var! Emre sıralamaya girer mi dersiniz?


BOŞUNA “ACELE ETMEYİN” DEMEDİK!
Şenol Güneş Spor Kompleksi
ya da Akyazı Stadyumu paldır küldür açıldı! Stadyumdaki eksikleri yetiştirmek için 7/24 çalışan ekiplerin canı çıktı. Elbette yine bir sürü eksik kaldı. Basın tribününe elektrik, dolayısı ile internet bağlantısı unutuldu! Akşam saat 17.00’den 23.00’e kadar spor kompleksi çevresinden Akçaabat ve Rize istikametine gitmek mümkün olmadı. Beşirli’de aylardır yapılmakta olan devasa kavşak azgın yağmurlarda çalışılmasına rağmen tamamlamadı! Beşirli kavşağı tam 6 saat ana baba günüydü! Bırakın kent merkezinde yaşayanları, ilçe ve köylerden gelenler evlerine nasıl ulaştı kimse bilmiyor! Ne yan yollar tamamlandı, ne tüneller açıldı! Yani açılış eziyete döndü! Biz de aylardan beri sırf bu nedenle “Açmak için acele etmeyin. Tüm eksikleri tamamlayın, öyle açın. İnsanlara eziyet çektirmeyin!” diye yazdık, söyledik ama kimsenin umurunda olmadı. Çünkü siyaset böyle istedi! Siyasetçiler için stadın açılması önemli! Gerisi faso fiso…

AKYAZI LÜTUF DEĞİLDİR!
Akyazı Şenol Güneş Spor Kompleksi
’nin açılışındaki tüm konuşmacılar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a methiyeler dizdiler. O kadar yıkama yağlama yaptılar ki, tereyağı memleketi olan Trabzonlu olarak şaşırdım doğrusu… Her halde bu kadar yağ yakıldıktan sonra yağcılarda yağ kalmadığı endişesine kapıldım! O kadar yani!!! Hemen herkes spor kompleksini Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığını söyledi! Eğer, Erdoğan olmasaydı Trabzon’a stadyum yapılmayacaktı, demeye getirdiler!

Bu ülkede AKP döneminde haklarını yemeyelim birçok ile spor tesisi ve stadyum yapıldı! Erzurum, Şanlıurfa, Mersin, Antalya, Konya, Kayseri, Bursa, Eskişehir ve daha bir çok şehir… Üstelik bunların hiçbiri Trabzon gibi futbol kenti de değil. Bir tek Bursa’nın şampiyonluğu dışında başarıları da yok. Avrupa Kupaları’nda Trabzonspor’a kıyasla yoklar. Milli takımlara Trabzon’un onda biri kadar oyuncu göndermemişler. Elbette Trabzon’a stadyum yapılacaktı! Çok geç bile kalındı!

Trabzon’a stadyum yapmak lütuf değil görevdir, görev… Bu stadyumu kimse babasının parası ile yaptırmadı! Sonuçta harcanan para devletin parasıdır. Trabzon da bundan yararlanması gereken ilk kentlerden biriydi! Musa, Musa ama, o kadar da kısa değil…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com