Trabzon Valisi Yücel Yavuz yaklaşık 2.5 ay önce göreve başladı ve deyim yerindeyse başını kaşıyacak vakit bulamadı.

Tüm ilçeleri dolaşıp şehrin öncelikli sorunlarını tespit etti, bu sırada darbe girişimi yaşandı.

Sonrası malum.

Kesintisiz mesai, uykusuz geceler…

Bu yoğunluk nedeniyle kendisine ‘Hayırlı olsun’ diyebilme fırsatını ancak dün bulabildik.

Yazarlarımız Hikmet Aksoy, İhsan Öksüz, Turgay Beşyıldız, idari koordinatörümüz Alpaslan Beşli ve muhabir arkadaşımız Meryem Akgün ile birlikte Vali Yavuz’u ziyaret ettik.

13 Temmuz’da düzenlediği gazetecilerle tanışma toplantısındaki ilk izlenimlerim ışığında Vali Yavuz için şu tespiti yapmıştım:

“Emir kiplerini net şekilde kullanan, ‘İhmali kabul etmem, ihmali olanı da affetmem’ sözleriyle disiplin anlayışını ifade eden, hesap sormakta acziyet göstermeyen, ekip çalışmasına önem veren, detayları atlamayan ve çözüm odaklı düşünen bir isim.”

Dün kendisiyle yaptığımız sohbette gördüm ki; yanılmamışım.

Mevzuatçı ve hantal bürokratik yapıyı reddeden, inisiyatif alan, her bürokratın korkusuz bir şekilde meselelere çözüm üretmesi gerektiğini savunan ve bu konuda emrindeki insanlara özgüven aşılayan bir valisi var Trabzon’un.

Yetkisinin bilincinde, topu taca atmıyor, sorunu sümenaltı etmiyor, en kestirme yoldan çözüme kavuşturup bir sonrakine bakıyor.

Ve kentin bütün sorunlarına hakikaten vakıf…

Bizimle konuşurken Vali Bey’in gözü sürekli saatteydi.

Zira o sıra Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı Türkmenistan’a götüren uçak, yakıt ikmali için ineceği Trabzon Havalimanı’na yaklaşıyordu.

Vali Yavuz bu fırsatı kaçırmadı.

Bir çay içimi de olsa Bakan Arslan’a, Trabzon’un yeni bir havalimanına ihtiyacı olduğunu, Vakfıkebir Organize Sanayi Bölgesi’nin 4-5 kilometrelik yol sorunun ivedilikle çözülmesi gerektiğini ve bakanlığın ilgi alanındaki diğer sorunları aktardı.

***

Trabzon her geçen gün büyüyor, gelişiyor.

Haliyle, bu büyüme hızını kesmeyecek aksine daha da süratlendirecek pratik yöneticilere ihtiyaç var.

Alt kadro kendisine uyabilecek mi bilmiyorum ama Vali Yücel Yavuz, bu özellikte bir orkestra şefi.

Dedi ki; “Trabzon, siyasette ve bürokraside güçlü. Sivil toplum kuruluşları, yerel basını, vatandaşı, kısacası her yönüyle dinamik bir şehir... Başarılamayacak iş olabilir mi?”

Olmayacağına inanıyoruz.

Donanımı, bakış açısı, enerjisi, çalışkanlığı ve kararlılığıyla, bu şehirde çok önemli işlere imza atıp iz bırakacağına inandığımız Vali Yücel Yavuz’a başarılar diliyoruz.

İÇİŞLERİ SOYLU’YA EMANET
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Efkan Ala’nın istifasıyla boşalan İçişleri Bakanlığı’na atandı.

Bu yeni görev, Türkiye’nin içinden geçtiği kritik süreç de göz önüne alınarak düşünülürse, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soylu’ya olan güveninin açık göstergesidir.

Daha önce AK Parti’de Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Süleyman Soylu’nun, İçişleri Bakanı sıfatıyla ilk iş olarak belediye başkanları arasındaki FETÖ’cüleri temizleyeceğine kesin gözüyle bakıyorum.

Yeni görevi Sayın Soylu’ya hayırlı olsun.

RÖPORTAJ İÇİN TIKLAYINIZ...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com