Memlekette ‘Evet’, “Hayır” suyu ısınmaya başladı.

Ülkede bir başkanlık sistemi-referandum tartışması almış başını gidiyor.

Önceden herhangi bir mekâna "İyi günler" dediğimizde, “Hayırlı günler” demediğimiz için sert bakışlara maruz kalabilirken, şimdi neredeyse cami mahyalarına "Hayırlı cumalar" yazmak yasaklanacak!

Anayasa değişikliğe karşı çıkanlar birbirlerine özellikle “Hayırlı günler” demeye başladı.

Meyve aldığım 65 yaşında, ufak boylu, gözlüklü ve bıyığı olan sevimli manav Orhan amcama “Hayırlı günler” demeye çekinir oldum.

Her sabah beni işime getiren ve “Hayırlı işler” dediğim zaman gözlerinin için gülerek “Sana da kızım” yanıtı veren dolmuşçu Ahmet dayıma, artık kızacak diye alternatif cümleler kuruyorum!

Siyasetçiler ve bürokratlar, konuşmalarında “Hayır” ifadesi kullanmaktan çekinir oldular!

Gazeteciler arasında olsun, sanatçılar arasında olsun, çirkin atışmalar şimdiden başladı.

Sözcü gazetesi yazarı Bekir Coşkun’un yazısı tartışma konusu oldu.

Yazısında ‘Evetçiler’ ile ‘Hayırcılar’ı sınıflandıran Coşkun’un, yazısının bir bölümünde “Evet‐Hayır; ‘G.tünün kılı olurum’ ile cumhuriyetin aydınlık bireyleri arasındadır…” demesi büyük tepki topladı.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Coşkun hakkında “'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçu kapsamında soruşturma başlattı ve böylece referanduma ilişkin ilk adli takip dosyası da açılmış oldu.

Hürriyet gazetesi yazarı Kanat Atkaya, ‘Evet’ diyeceğini açıklayan Padişah 2. Abdülhamid’in torunu Nihal Osmanoğlu’nu, "Koltuk gidince, saltanat bitince, ölüm fermanını imzaladığı kahramanlar galip gelince, elleriyle mektup yazarak 'Beni kaçırınız' diyen ve İngiliz gemisine kapağı atan benim dedem, benim atam değildi" sözleriyle eleştirdi.

Türkiye’nin sevilen sanatçılarından hemşerimiz Volkan Konak, referandum sürecinde yaygınlaşan İzmir Marşı’nı söylediği bir konser kaydını paylaştı. Konak, sosyal medya hesabından yayınladığı kliple 'Hayır' dedi.

Kuzeyin Oğlu’nun bu klibi kullanarak “Hayır” demesi de bazı kesimler tarafından “Referandum adı altında reyting arıyor” denilerek eleştirildi.

Referandum, spor camiasını da karşı karşıya getirdi. Ahmet Hakan’ın konuğu olan eski hakemler Bünyamin Gezer ile referandumda ‘Hayır’ oyu vereceğini daha önce açıklayan eski hakem ve Selçuk Dereli canlı yayında tartıştı.

AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu’na, “Bugüne kadar her cuma günü gönderdiğiniz ‘Hayırlı cumalar’ mesajının bugün, ‘İyi cumalar’a çevrilmesinde edebiyat kaygısı mı taşıyordunuz, yoksa ‘Hayır’ ifadesinin referandum pusulasında yer alması mı sizi tedirgin etti?” diye soruldu.

Köseoğlu, “Dikkatliymişsiniz. Değiştirmem elbette ki mevcut durumla alakalı. Bunlar köprüye bile ‘Hayır’ diyorlar. Yine de hayırlı günleri kullanırım ama dediğim gibi bunların ‘Hayır’ından hayır gelmedi hiç” cevabı verdi!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ‘Hayırlı cumalar’ yerine hadis paylaşmayı, Çarşıbaşı Belediye Başkanı Coşkun Yılmaz ise ‘Cumanız mübarek olsun’ demeyi tercih ediyor.

Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu ve Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan ise ‘Hayırlı günler’ demeyi sürdürüyor.

Siyasetçiler meydanlara inecek ve neden ‘Evet’ ya da neden ‘Hayır’denilmesi gerektiğini halka anlatacak diye bekliyoruz ancak şimdiden toplumda oluşan ‘Evet’-‘Hayır’ karşıtlığı, gerçekten tedirgin edici.

Ülkemiz ve geleceğimiz için hayırlısı neyse o olsun.

Lütfen bu son cümlenin altında da kimse çapanoğlu aramasın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com