“Açtı yeşil yapraklar/Tam sevdaluk günler”m diye başlayan bir aşk türkümüz var. Yeri gelip dudaklardan döküldüğünde sevdalı gönüllere bir neşe, bir heyecan verir bu türkü. Yapraklar daha tomurcuğa dönmedi, kış mevsimi ama siyaset kulislerinde “koltuk türküleri” söylenmeye başlandı bile.
Düş de olsa, hayal de olsa koltuğa bir an önce kavuşmak isteyen -iktidar cephesinde- hayli aday adayı var.

Kış olsun, bahar olsun siyaset açısından bu yıl hareketli ve de hararetli geçecek. İşaretler öyle gösteriyor. Bu böyle biline… Yerel gazetelerdeki haberlere bakılırsa iktidar partisi AKP’den “aday aday”ı olmak isteyenler boy göstermeye başladı bile. Parti yöneticileri de “6’da 6 yapacağız” diye siyasal kulislere fısıltıda bulununca koltuk sevdalılarının sayısında beklenmedik artış olacak gibi görünüyor. Aday adayı olacak kimi kişiler bu günden nabız yoklamaya başladı bile. Bakanlığı döneminde Trabzon ve ilçelerine her alanda hizmet getirmede başarılı olan Sayın Faruk Özak’ın, “3 devre milletvekilliği yapanlar 4. kez aday gösterilmeyecek kuralı”na takılması iktidar partisi için uzun-uzun düşünülüp karar verilmesi gereken bir konu...

Sayın Özak’ın, geçen seçimlerde AKP’nin lokomotif ismi olduğunu, seçmen nezdinde sevilip sayıldığını kim inkâr edebilir ki? O bakımdan -sanırım- bu seçimde AKP’nin, “3 devre” uygulamasını -yurt genelinde- kaldırması yararlı olacak gibi gözüküyor. Kaldı ki, bugünkü AKP milletvekillerinden çoğunu -onlara oy veren- seçmenleri bile tanımıyor. Sayın Özak’ın bu açıdan önemi ortaya çıkıyor. Bu gerçek, geçen genel ve yerel seçimlerde bariz şekilde yaşandı. Geçen milletvekili seçimlerinde AKP aday listelerinin oluşmasında Yoroz ötesinden (Vakfıkebir, Tonya, Beşikdüzü, Şalpazarı ve Çarşıbaşı) aday gösterilmemesi bu kez AKP il örgütünce dikkate alınması gereken önemli bir konu.  Çünkü Büyükliman yöresinde her partinin seçmeni “Bizim vekilimiz niçin yok?” sorusuyla seslerini yükseltiyorlar. Sanırım bölgedeki beş ilçenin parti başkanları kendi aralarında ortak bir noktada buluşur ve ortak aday konusunda anlaşırlarsa Büyükliman’da Haziran seçimi çok ilginç sonuçlanabilecek. Yanlış anlaşılmasın, Büyükliman’daki partilerin ilçe başkanları kendi aralarında “tek aday” gösterirlerse, başka bir ifadeyle AKP’nin Büyükliman’daki beş ilçe başkanı anlaşıp, “İşte bizim adayımız!..” deyip birliktelik sergilerse, ya da muhalefet cephesi partileri de bu yolu tercih ederse, gösterilecek aday adayı listede üst sıralarda yerini alır ve seçilir.

Bu “sırada önde yer alma” çekişmesi iktidar partisi açısından -pek de önemli- değilse de “Büyükliman’dan niçin milletvekili yok?” sorusu açısından elbette anlam taşıyor.
Eğer AKP, listesinde “Büyükliman adayı” gösterirse bir sorun yaşanmaz görünüyor. Aksi durumda, böyle bir avantajı yakalayan ve bölgeden aday gösteren muhalefet partilerinin yarışta başarılı sonuç alacağı gerçeği var ortada. İktidar partisi, Sayın Özak gerçeğini gözardı eder, “Dört milletvekilim var, artı üzerine de koyarım” rehavetine kapılırsa…

Böyle bir havada “Trabzon kolbastısı” oynamaya kalkan çok az olur.
AKP, milletvekili listesini yenilemek durumunda olduğunu öncelikle bilmeli. Muhalefet cephesi mi? Henüz ortaya çıkıp “Açtı yeşil yapraklar…” diyen yok.
Bir başka yazımda ona da değineceğim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com