CHP Trabzon Teşkilatı’nın ön seçim isteğine rağmen Parti Meclisi’nin birinci sırayı kontenjan adayına ayırmasını eleştirmiştik. Aday adayları başvuru yapmamış, teşkilat mensupları istifalarını hazırlamıştı.

Parti içi demokrasi talep eden ve adaylarını önseçimle belirlemek isteyen CHP Trabzon Teşkilatı, büyük bir demokrasi mücadelesi vererek, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’ndan eğilim yoklaması sözü aldı ve kriz çözüldü.

Geçtiğimiz günlerde aday adayları başvurularını yaptı, tanıtım toplantısı gerçekleştirildi ve birlik mesajları verildi.

Önceki gün İl Başkanı Güzide Önsel Uzun, aday adaylarıyla birlikte basının karşısına geçerek, hedeflerinin Trabzon’da birinci parti çıkmak olduğunu söyledi.

Artık CHP sahaya inmişti lakin dün toplanan Merkez Yönetim Kurulu, Trabzon’da yapılan anketlerde Volkan Canalioğlu isminin ilk sırada çıktığı gerekçesiyle, Parti Meclisi’nin kontenjan kararının geçerli olmasına hükmetti.

Özetle; teşkilatlar ve mevcut aday adaylarının talebi yok sayılarak, Trabzon’da birinci sıra Canalioğlu’na rezerve edildi!

Demek ki; CHP Genel Merkezi Trabzon’dan ikinci vekil çıkarılabileceğine inanmıyor, Canalioğlu’nu birinci sıraya koymazlarsa bir vekil bile çıkaramamaktan endişe ediyor.

Bu endişeyle, herkesi yok sayıp, ‘Bize Volkan yeter, bakın işinize’ diyor!

***

Dün akşam CHP Trabzon İl Başkanlığı’nda hareketli saatler yaşandı. Teşkilat mensupları ve aday adayları toplandı, İl Başkanı Güzide Önsel Uzun başta Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl olmak üzere partinin üst düzey yöneticileriyle görüşüp, eğilim yoklaması konusundaki kararlılıklarını yineledi. İlçe teşkilatları, gençlik kolları ayaklandı.

Nafile… CHP Genel Merkezi kontenjan kararından vazgeçmeyecek. Muhtemelen bugün Trabzon CHP’de deprem yaşanacak ve Trabzon’daki aday adaylarının büyük bir bölümü, adaylıktan çekilip partiden istifa edecek. İl Başkanı Güzide Önsel Uzun ile ilçe teşkilatları da istifalarını açıklayacak.

Çünkü kandırıldılar, kırıldılar. Peki, sonrasında ne olacak?

Kontenjana razı olup Trabzon’daki krizi önemsemeyen, kendisini seçen teşkilatlardan korktuğu için eğilim yoklamasından kaçınan Volkan Canalioğlu birinci sıradan aday yapılacak, istifa etmeyen aday adayları ya da başka isimler ise altına dolgu malzemesi yapılarak seçime gidilecek!

Sonucun ne olacağını bilemeyiz ama tek kişilik CHP’nin çok da başarılı olamayacağı kesin. ABD’nin efsanevi Başkanı Roosevelt, politikada hiçbir şeyin kazayla olmayacağını vurgulayarak, “Olmuşsa öyle planlanmıştır” demişti.

CHP’deki bu planı hakikaten CHP’lilerin mi yoksa rakip partililerin mi yaptığını anlamak çok zor! Gerçekten Ce Ha PES!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com