CHP’nin Trabzon teşkilatı, kontenjan krizinin aşılmasının ardından seçim çalışmaları için sahaya indi.

Aday tanıtım toplantısındaki konuşmalarda verilen birlik-beraberlik mesajları önemliydi. Öncelikle şuradan başlayalım. İl Başkanı Güzide Uzun, ilçe başkanları ve teşkilat mensupları takdir edilecek bir direnişle, Parti Meclisi’nin kontenjan kararını ortadan kaldırmayı başardı.

Bu bir demokrasi mücadelesiydi. Volkan Canalioğlu’na karşı yapılmış gibi bir algı oluştu ancak öyle olmadığına inanıyoruz. Zira Volkan Canalioğlu, her CHP’linin sevip saydığı önemli bir değerdir. Şimdi eğilim yoklaması yapılacak. Bu yoklama AK Parti’nin temayülü gibi açık oy, gizli tasnif yöntemiyle olmayacak. Sandıklar açılıp sayılacak ve sonuç açıklanacak.

Peki, CHP Genel Merkezi bu sonuca uyacak mı?

Öyle görünüyor ki; uymama şansı yok. Çünkü kontenjan kararının kaldırılmış olması CHP teşkilatlarının moralini düzeltti, heyecanını artırdı. Dün aday adaylarından Murat Özçilingir uğradı.

Özçilingir, CHP’nin gençlik teşkilatında yetişmiş, 3 dönem üst üste seçilerek Trabzon Merkez İlçe Başkanlığı yapmış tek isim. Samimiyeti ve dürüstlüğüyle tanınır. Teşkilatları en iyi bilenlerden biri olduğu için, kendisine o yönde sorular yönelttik. Dedi ki; “CHP teşkilatları seçim için hazır ve gayet dinamik bir halde… Hedefimiz Trabzon’da birinci parti, Türkiye’de iktidar olmak. Eğilim yoklamasının sonucuna genel merkezin uyacağına inanıyoruz. Zaten CHP tarihinde örgütün kararına müdahale edilmiş bir örnek yok. Haliyle yoklamada teşkilatlar ne derse, hepimiz ona uyacağız ve çok sıkı çalışacağız.

Yakın hedefi sorduk, yani ikinci vekil çıkarılabilir mi? Diğer partilerin oy dağılım oranına göre

CHP’nin şu andaki oyunu koruması halinde bile ikinci vekilin çıkabileceğini söyledi Özçilingir. Zaten az bir oy artışıyla ikinci vekil garanti oluyor. Özçilingir, hükümetin yıprandığını, çözüm sürecinin çözümsüzlüğe dönüştüğünü, ekonomide büyük sıkıntı olduğunu, işsizliğin arttığını, son olarak Süleyman Şah Türbesi’nin terk edilmesinin ise millete ‘yeter artık’ dedirttiğini anlattı.

Ve ekledi: “Milletimize güveniyoruz. Artık bu iktidara dur deme vakti gelmiştir. Biz halkımıza gerçekleri anlatıp, dürüst siyaset yapacağız.” Gerçekten CHP teşkilatları birlik içinde ve sıkı çalışırsa, Trabzon’dan ikinci milletvekili çıkarmaları zor değil.

***

Diğer partilerde olduğu gibi CHP’de de güçlü aday adayları var. Ahmet Kaya, Ali Türen Öztürk, Haluk Pekşen, İsmail Kaynar, Mustafa Aydın, Murat Özçilingir, Nuri Aydın, Ramis Uzun, Volkan Canalioğlu ve Yavuz Karan önemli isimler.

Hangi partide olursa olsun, siyaset sahnesinde iş yapacak isimlerin yer almasını, Trabzon için bir zenginlik olarak görüyoruz. Hepsine başarılar diliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com