Dün CHP Trabzon milletvekili adaylarının tanıtım töreni yapıldı. Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’ni tamamen dolduran partililerin en coşkulusu hiç kuşkusuz sunuculuğu yapan gençti.

Lakin kürsüdeki gür sesli anonslara rağmen salonu coşturmak mümkün olmadı. Aynı coşkusuzluğa daha önce AK Parti ve MHP’nin aday tanıtım törenlerinde de tanıklık ettik. Anlaşılan o ki; tüm siyasi partilerin mensuplarında, 7 Haziran’dan kalma bir yorgunluk var.

Milletvekili Haluk Pekşen’in Yeşil Yol itirazlarını anlatan film, tam anlamıyla bir belgeseldi. Aslında sadece Yeşil Yol itirazları demek doğru değil, çünkü film Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki tüm doğal tahribatı konu alıyor. Gayet güzel harmanlanmış görüntüler ve her satırında ince eleştirilerin yer aldığı bir metinle hazırlanmış filmde, Pekşen’in neye ve niye itiraz ettiği, herkesin rahatlıkla anlayabileceği şekilde tane tane anlatılmış.

Pekşen, sadece Yeşil Yol’u değil, HES’lerin bölgedeki doğal yaşama verdiği zararı, yayla evlerinden alınması planlanan işgal tazminatlarını, doğaya inat yapılan projelerin bilime aykırılığını vs. dilinden düşürmüyor ve sürekli gündemde tutuyor. Ve söylemleri özellikle kırsalda etkili oluyor. Hakkını yemeyelim, eski vekil Volkan Canalioğlu da zaman zaman bu tür meseleleri soru önergeleriyle TBMM’ye taşımıştı ancak kamuoyunda Pekşen kadar etki yaratamamıştı. Asıl mesleği hukukçuluk olan Pekşen, yıllarca insanları mahkemeler karşısında savundu. Bu konudaki becerisi biliniyor.

Anlıyoruz ki şimdi de, sadece insanları değil, ormanları, dereleri, kuşları, kısacası doğal yaşamın tüm unsurlarını savunma görevine soyunmuş durumda. 7 Haziran’dan bu yana geçen süreç, Pekşen’in etkili bir muhalefet ortaya koyacağını gösterdi. Şüphesiz TBMM çalışmaya başladıktan sonra daha da etkili olacak. Şimdi herkesin kafasındaki soru şu: Trabzon’da 1 Kasım seçimlerinin sonuçları 7 Haziran’dan farklı olur mu? Sokaktaki vatandaşta sonucun değişmeyeceğine yönelik yaygın bir kanaat hakim fakat siyasette sonucun belirleneceği yer sandıktır.

Şimdiden bu konuda kesin bir tahmin yapmak doğru olmaz. CHP’nin vekil sayısını artırabilme şansı, Haluk Pekşen’in performansına diğer adayların ve teşkilatların yapacağı katkıya bağlı. Bunu başarıp başaramadıklarını 26 gün sonra sandıklar açıldığında göreceğiz. 
Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com