Son yıllarda seçime yaklaştığımızı bizlere hatırlatan iki ana unsur var. Biri iktidar partisinin hummalı çalışmaları, diğeri ise muhalefet partilerinde, özellikle de CHP’deki iç çatışmalar…

Trabzon’da iktidar partisinin 49 aday adayı var. Günlerdir, ilçe ilçe, mahalle mahalle, sokak sokak

geziyorlar. Teşkilat buluşmaları, esnaf ziyaretleri, çarşıpazar gezmeler, basına demeçler, ilanlar, röportajlar, televizyon programları, velhasıl ciddi bir çalışma yürütüyorlar.

Muhalefet partileri ise, üzerlerine ölü toprağı atılmışçasına, akıl almaz bir durgunluk içinde. Adeta sokağa çıkmaktan acizler! MHP’de birkaç isim dışında aday adaylığı açıklayan yok. CHP’de ise büyük bir kriz yaşanıyor. Partinin Merkez Yönetim Kurulu daha önce Trabzon’da milletvekili adaylarının ön seçimle belirlenmesini kararlaştırmıştı. Teşkilatların da isteği buydu.

Fakat Parti Meclisi, geçtiğimiz günlerde bu karardan vazgeçip Trabzon’da birinci sırayı kontenjan adayına ayırdı, yani mevcut vekil Volkan Canalioğlu’na… Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun, Ankara’ya giderek, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na, teşkilatların ve aday adaylarının rahatsızlıklarını iletti, kontenjan kararından vazgeçilmezse istifaların yaşanacağını bildirdi.

Kılıçdaroğlu, “Bir-iki gün içinde bu sorunu çözeceğiz” diyerek Uzun’u ve teşkilat mensuplarını ümitlendirdi. Bekleyiş sürerken, Volkan Canalioğlu kontenjan adaylığı için CHP Genel Merkezi’ne başvuru yaptı! Hiç yerine konulan Trabzon teşkilatları da haklı bir isyan başlattı.

Dün CHP İl Başkanlığı’nda, ilçe başkanları ve aday adayları İl Başkanı Uzun ile buluşup, “Kontenjan kararından vazgeçilmezse istifamız kabul edilsin, biz yokuz” dediler. Uzun, bir kez daha Kılıçdaroğlu ve partinin üst yönetimiyle görüşüp krizi çözmeye çalışacak ancak Canalioğlu’nun, “İstifa ederlerse atamalarla yolumuza devam ederiz” şeklindeki açıklamaları, sonucun ne olacağını gösteriyor gibi…

***

Anlaşılan o ki; CHP Genel Merkezi, önseçim yapılması halinde ilk sırayı alamayacağını düşündüğü Canalioğlu’nu, Trabzon’dan ikinci bir vekil çıkarma iddiası da olmadığı için harcamak istemiyor! Canalioğlu da bu tavrıyla tabandan, yani kendisini vekil seçen teşkilatlardan korkan bir görüntü sergiliyor. Yazık çok yazık! Diğer partilerde de benzer uygulamanın olması, emsal alınamaz.

Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi gibi, ‘Parti içi demokrasiyi işler kılacak ve geliştirecek anlayışın güçlendirilmesini’ ilke edinmiş bir parti ve ‘teşkilatlardan geldiğini ve onların vereceği karara saygılı olacağını’ açıklayan o partinin lideri, teşkilatları yok sayamaz.

Başlıkta dediğimiz gibi, CHP’ye yazık ediyorlar. İktidara oy verenleri suçlarlar, medyayı suçlarlar, kamu görevlilerini suçlarlar, velhasıl herkesi suçlarlar ama bir partinin bunca senedir iktidarda olmasına rağmen her seçimden oy artırarak çıkmasında kendilerinin ne büyük katkıları olduğu gerçeğini asla görmek istemezler!

İstedikleri tek kişilik CHP… İktidar mensupları boşuna demiyorlar; “Böyle muhalefete can kurban” diye. Sizce haksızlar mı?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com