Mesleğim icabı çok istihbaratçı tanıdım. Birçoğu, meslekleri gibi gizemli insanlardı. İstihbaratçı deyimiyle, ‘Bilmesi gerekenin bilmesi gerektiği kadar’ konuşurlardı. Genellikle soğuk yüzlüydüler. Bir tek o farklıydı. Konuşkandı, insani ilişkilerde ustaydı. Yüzü hep güleçti. Samimiydi, içtendi. Ailesini de tanıdım. İyi bir eş, iyi bir babaydı. Düzgün bir aile yaşantısı vardı.
***
19 Ocak 2007’de Hrant Dink öldürüldüğünde, Trabzon İstihbarat Şubesi’nde Emniyet Amiri olarak çalışıyordu. Zor bir süreçti. Soruşturmalar, ifadeler, medya baskısı… Sık sık buluşur, dertleşirdik. Dink cinayetine ilişkin İstanbul’da görülen davaya tanık olarak çağrıldığında, gece yarılarına kadar konuştuk. “Dink’in öldürüleceğini duyduk, İstanbul’a yazdık. Yasin Hayal’i kontrolümüz altında tuttuk. Hrant korunmalıydı ama bu benim sorumluluğumda değil. Niye suçlanıyorum anlamış değilim” diyordu. Hep bunu söyledi, belgeler de bunu söylüyordu. Bir zaman sonra tayini çıktı. O Tunceli, Isparta, Ankara, Cizre gezdi. Ben Antalya’ya gittim. Uzun zamandır görüşmüyorduk.
***
Birkaç gün önce hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Dün 19 Ocak’tı. Dink’in ölümünün 8’inci yılını doldurduğu gün. Ajanslar flaş haberi böyle duyurdu: “Dink cinayeti soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir, teslim olduktan sonra çıkarıldığı mahkemece ‘kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi suçundan’ tutuklandı.”  O benim dostumdu. Suçlu olduğuna inanamam, haliyle tutuklanmasına üzüldüm. Adam öldürmekle suçlanmasına daha çok üzüldüm. Çok büyük endişem var. O da; 8 yıldır süren soruşturma sonunda, öylesine karanlık bir cinayetin baş sorumluluk ihalesinin Ercan Demir ve birkaç polise kalmasıdır. Aklanacağına inanıyorum, inşallah yanılmam.
***
Sevgili okurlar. Yazılacak çok şey var ama soruşturma devam ettiği için, yargıyı etkileme suçuyla karşı karşıya kalabiliriz. O nedenle burada kesmekte fayda var. Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com