Tarihe kısa bir göz atıp, özet verelim.

Ermeniler, Osmanlı döneminde ‘Millet-i Sadıka’ (Sadık Millet) diye adlandırılıyordu.

Tarihi kayıtlara göre, Osmanlı İmparatorluğu'nda 19. yüzyılın sonunda Ermeni azınlıktan 22 bakan, 33 milletvekili, 7 büyükelçi, 11 konsolos, 29 paşa ve 11 profesör vardı.

Türklerle aynı coğrafyada bin yıl boyunca kardeş gibi yaşayan Ermeniler, Osmanlıyı yıkmak için harekete geçen İngiltere, Fransa, Rusya ve ABD ortaklığında kurulan Taşnak ve Hınçak çeteleriyle bir anda düşman saflarına geçiverdi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Rus ordusunun komuta ve himayesinde, Türk milletini sırtından hançerlediler.

Sadece Türkleri değil Kürtleri de katlettiler.

1915-1920 arasında Ermeniler, özellikle doğu, güneydoğu bölgelerinde katliam yaptılar, kendilerine devlet kuracak coğrafya oluşturmaya çalıştılar.

Van’da bir gecede 30 bin Müslüman Türk ve Kürdü katletmeleri, bardağı taşıran son damla oldu.

Bunun üzerine Ermeni Tehcir Kararnamesi çıkarıldı.

Elbette Ermeni çeteleri, hamile kadınların karınlarını deşip, çoluk çocuğun ırzına geçerken, Türkler ve Kürtlerin elleri de armut toplamıyordu.

Can, vatan, namus savunması yapıldı.

Ve nihayetinde çok can gitti.

***

Senelerdir bir ‘Ermeni Soykırımı’ masalı tutturmuş gidiyorlar.

Güya 1.5 milyon Ermeni katledilmiş!

Bunun yalan olduğunu, Osmanlı arşivleri, İngiliz, Rus, Alman, Fransız ve ABD arşivleri belgeliyor.

Ermeni arşivleri de var.

Yıllardır bütün dünyaya, “Gelin arşivleri açalım. Hatta askeri arşivlerimizi de açalım, bakalım kim kimi katletmiş?” diye sesleniyoruz, çıt yok!

Çünkü sözde soykırım iddiasının asıl hedefi, Türkiye’den tazminat ve toprak koparmak, bir de yaptıkları katliamı üzerimize yıkma çabası.

Amerikalı tarihçi yazar Justin Mccarthy, 1.5 milyon Ermeni’nin ölmesinin mümkün olmadığını belirterek şu tespiti yaptı yıllar önce: “Bu sayının toplam Ermeni nüfusundan daha fazla. Bu soykırımın gerçek olması durumunda her bir Ermeni’nin iki kere ölmüş olması gerekir. 1912 ile 1921 yılları arasında 3 milyon Müslüman ve 100 bin Ermeni öldü.

***

Hal böyleyken, ülkemizin Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca, dün koltuğuna oturur oturmaz, sözde Ermeni soykırımına yönelik sorulara, “Sözde özde fark etmiyor ama bir katliam yapıldığı çok açık ve nettir. Bunu herkes kabul ediyor. Esas itibariyle kabul etmeyen de yok. Asıl olan onun tanımlanması noktasındadır. Onu da partimizle tartışıp konuşup ve birlikte vereceğimiz karar doğrultusunda görüşümüzü netleştireceğiz" yanıtı verdi.

Yani; “Türkler ve Kürtler birlikte Ermenileri katletti” demek istiyor!

HDP’li Konca’nın Türkleri suçlamasını anlarız.

Bu zihniyetin sözlerini ciddiye almadıkları için Türkler gocunmaz da, temsilcisi olduğu Kürtler ne diyecek merak ediyorum.

Öyle ya; hem Kürtleri katleden Ermenilere sahip çıkan, hem de Kürtleri katliamcı olarak gösteren bir vekilleri var!

Böylesine dangalaktan başka ne denilebilir ki?

 

NOT: Türk Dil Kurumu’na göre dangalak, ‘akılsız, düşüncesiz kimse’ demek. Konca Bakan olduğu için ‘devlet büyüğüne hakaret’ suçundan dava açacak cevval savcılara, yazıdaki dangalak tanımının‘düşüncesiz kimse’ anlamında kullanıldığını peşinen hatırlatalım da, evrak ziyanına fırsat vermeyelim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com