Davut Çakıroğlu: "Gülcemal Şehrin Hafriyat Alanıdır"

Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi MHP Grup Başkanı Davut Çakıroğlu, kentte yürütülen projeleri değerlendirdi. Gülcemal Projesi için çarpıcı açıklamalarda bulunan Çakıroğlu, “Gülcemal boyutları, dolgu alanı ve maliyeti itibariyle Akyazı’yı geçmek üzere. Gülcemal’in yıllarca sürecek hafriyat döküm alanı olacağını düşünüyorum. Kimse önümüzdeki günlerde bir güzellik beklemesin” dedi.

MHP’Lİ DAVUT ÇAKIROĞLU’NUN PROJELERLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERİ ŞÖYLE:
Soru: Ortahisar Belediye Meclisi’nin çalışmasını nasıl buluyorsunuz?
Cevap:
“Ortahisar Belediye Meclisi bir ilçe meclisidir. Ortahisar’ın nüfus bakımından bir özelliği var, Türkiye’de kalabalık nüfusa sahip 50 ilçeden biri. Büyük ve önemli bir belediye. Uyum açısından bakıldığında ise hem MHP olsun hem CHP olsun hem de AK Parti olsun şehir için alınacak önemli kararlarda partizan hareket etmemiştir. Biz buna şahitlik etmedik. AK Parti’nin Meclis’e getirdiği konular çoğu zaman oy birliği ile geçiyor. Sadece hayati konularda doğru bulmadığımız durumlarda bir tepki ortaya koyuyoruz. Bu tepkide yapılan işlerin sahipsiz olmadığını gösteriyor. Daha önce 7 şimdi 6 kişilik MHP’li Meclis üyeleri temsilini tam manasıyla yerine getiriyor. Biz bugüne kadar hiç grup kararı almadık. Hiçbir arkadaşımızın düşüncesine pranga vurmadık. Herkes kendi fikri noktasında ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ diyor. Bu bir uyumsuzluk değil demokrasi örneğidir.”

Soru: Geçtiğimiz günlerde Cephanelik’in yeşil alandan çıkarılıp rekreasyon alanına çevrilmesine neden karşı çıktınız?
Cevap:
“Biz partizanca karşı çıkmadık. Kamu adına karşı çıktık. Bir yıl önce bize geldi ve sunum yapıldı. Yerin altında ‘köstebek proje’ diye tanımladım. Proje yerin altında kalmayacak yerin üstüne çıkacak. Bu bir kılıf değil bana göre skandal. Sonuca ulaşması adına atılan hamleler bir hazırlığın sonucu. Ortahisar Meclisine bu şekilde gelmiş olsaydı reddedilirdi. Buna kimsenin ‘Evet’ diyeceğini düşünmüyorum çünkü geçmişte AK Partili arkadaşlarımız buna ‘Hayır’ demişti. Büyükşehir, bunu Anıtlar Kuruluna götürüp, rekreasyon alanına çevrilirse hesabı bölgeyi imara açmaktır. Burası askeriyenin alanı ve üçüncü derece sit alanı. Buraya göz dikilmesini şehrin geleceği adına doğru bulmuyoruz. Şuna da inanıyorum bazı AK Partili arkadaşlarda grup ahengini bozmamak adına onaylamıştır.”

Soru: MHP Genel Merkezinde yaşanan durumun size yansıması nedir, Trabzon İl Başkanlığı ile iletişiminiz nasıl ve Ali Sağır’ın bağımsız üyeliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Cevap:
“İl Başkanlığı ile iletişimimiz olması gerektiği gibi, herhangi bir sorunumuz söz konusu değildir. MHP, 47 yıllık bir parti ve siyasi temelleri sağlam bir Türkiye gerçeğidir. Ali Ağabeyimizin durumu Genel Merkezin tasarrufudur. Ama Ali Ağabeyimizin bizim için siyasi çizgisinde en ufak bir kayma yoktur ve MHP’ye hizmet etmiş bir büyüğümüzdür. Bazı arkadaşlarımız farklı düşünmüş olabilir. Ali Ağabeyimiz ihraç edilmiş olabilir ama günü zamanı geldiğinde geri dönüşler olur. Bağımsız olması ne ülkücülüğünden ne de MHP’liliğinden bir şey kaybettirir.”

Soru: Trabzon’da trafiğin rahatlatılması noktasında önem arz eden kavşaklarla ilgili birçok açıklamanız oldu. Son gelişmeleri göz önüne aldığınızda hem Kaşüstü’nde yapılması planlanan dal-çık projesi hem de Reşadiye için ne düşünüyorsunuz?
Cevap:
“Bunlar Büyükşehri ilgilendiren konular ama Trabzon’da yaşayan bir vatandaş hem de bir siyasi partinin temsilcisi olarak açıklamalarda bulunuyorum. Çünkü bize gelen talepler var. Biz de bize gelen taleplerin sesi oluyoruz. Reşadiye kavşağı her ne kadar Karayolları tarafından yapılmışsa da Büyükşehir Belediyesi’nin bir projesidir ve yanlış bir projedir. Cephanelikle ilgili kurum (Anıtlar Kurulu)siyasallaşmıştır demiştim. En büyük ispatımda Reşadiye’dir. Trabzon’un tarihi surlarının önünü kapatan, hiçbir işlevi olmayan 10 milyonluk bir yatırım söz konusu. Neden Reşadiye kavşağı yapılırken, Anıtlar Kurulu kendi koruması altında olan surların siluetini kapatıldığını dile getirmemiştir? Reşadiye kavşağının çok uzun bir ömrü olduğunu düşünmüyorum. Kamu kaynakları heba olmuştur. Ayasofya kavşağı doğru bir kavşaktır o da Karayolları eli ile yapılmıştır. Kaşüstü kavşağında dal-çık yapılması da aciliyet arz eden bir projedir.”

Soru: Yenicuma TOKİ’de doğalgaz olmadığı için vatandaş mağdur, bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Cevap:
“Ticaret hayatına jeneratör satmakla başlayan AKSA skalasını hep başarılı bir şekilde yukarıya taşımıştır. Bölgemize enerji dağıtan AKSA’nın vermiş olduğu hizmet ise düşük kalitededir. AKSA’nın vermiş olduğu düşük kaliteli elektrik yani voltajın 220’de sabitlenmemiş olması bütün elektronik eşyalara zarar veriyor. Bu kadar çok servisin, tamircinin olduğu bir şehir daha göremezsiniz. Bunlar fabrika hatalarından bozulmuyor, bunlar dengesizlik yüzünden bozuluyor. İnsanımız zaten hep iki arada bir derede bırakılıyor. İnsanımız tahrip ediliyor. Siz bir yeri planlarken önce veri tabanı oluşturmalısınız. Ama bizde her şey yama tedbir. Sürekli trafo yanıyor, elektrik kesiliyor, bakım yapılıyor. İnsan aklıyla dalga geçen teklifler bu AKSA’dan çıkıyor. Birinin bu AKSA’nın kulağını ciddi bir şekilde çekmesi gerekiyor. Türkiye’de kayıp kaçağın en az olduğu il Trabzon, yüzde 8. Türkiye’nin başka bir ilinde enerjinin yüzde 80’ni çalınırken kimse bana şehir balkonu yapmasın, bana kaliteli elektrik sunsun.”

Soru: Yapımı devam etmekte olan Botanik Parka getirilen eleştirilere hak veriyor musunuz?
Cevap:
“Trabzon şehrinin önceliklerini belirleme yöntemi nedir? Botanik deniyor ama bana göre botanik değil. Bir kere metraj olarak botaniğin repliği bile olamaz, 100 dönümlük küçük bir araziden bahsediyoruz. Botanik Park dediğimiz zaman 1 milyon, 5 milyon metrekarelerle anılıyor. İngiltere, Berlin, Gürcistan buralardaki Botanik Parklardır. İçerisindeki bitki çeşitliliği de önemlidir. Şimdi Botanik Park bu şehrin önceliği midir? Bana göre değil, birincisi yeri az, ikincisi maliyet olarak KDV’si dahil 8 milyon küsuratlı bir proje. Botanik Park olarak tanımlanıyor ama metresi üzerinden baktığımızda mesire alanıdır. Üzerinde çok fazla yapı var. Halbuki Botanik Parkta bitki çeşitliliği içerisinde kaybolursunuz. Yola çok yakın duvarlar yapılmış, yarın bir gün yolu genişletmek isteseniz nasıl genişleyecek? Burada bitki çeşitliliği üzerinden de bir fiyatlandırma yapılmış bu da çok doğru değil çünkü belki tek bir fide ile bitki hayata tutunamayacak, ikinci, üçüncü fideyi alma ihtiyacı doğacak. Bu durum yeni bir ihaleyi de beraberinde getirir. Bekliyoruz, bittiğinde bin 500 adet bitki çeşitliliği olacak mı? Kimse Botanik Park beklemesin üzerinde çok sayıda betonarme yapı vardır ancak mesire alanı olur.”

Soru: Gülcemal projesi ile ilgili düşünceleriniz nedir?
Cevap:
“Gülcemal boyutları, dolgu alanı ve maliyeti itibariyle Akyazı’yı geçmek üzere. Akyazı Gülcemal’den katbekat büyük olmasına rağmen Akyazı’yı geçmek üzere! Rakamsal olarak böyle, denklemi doğru kurduğunuzda ortaya çıkıyor. Gülcemal şehrin hafriyat alanı olmuş. Gülcemal’in yıllarca sürecek hafriyat döküm alanı olacağını düşünüyorum. Kimse önümüzdeki günlerde bir güzellik beklemesin. Önemsenmesi gereken bir proje ama harcanan rakamlara baktığımızda kamu kaynaklarının doğru kullanılmadığını düşünüyorum. Günün birinde ne kadar haklı olduğum ortaya çıkacak. Gülcemal’in ihale bedeli 36 milyon 950 bin TL. Birçok proje anlatılır, vaat edilir. Çünkü seçim kazanmanın yöntemi bu olmuş. Çok şey söylüyorsunuz ama hiçbir şey yapmıyorsunuz. Reşadiye’yi Karayolları yapmış, Zağnos, Çömlekçi, Tabakhane, EYOF Parkı kentsel dönüşüm alanları TOKİ marifetiyle yapılmış, Söğütlü Atletizm Pisti, Beşirli Tenis Kortları, Hayri Gür Spor Salonu, jimnastik salonu bunlar da TOKİ destekli yapılan yatırımlar. Erdoğdu yolu, Kanuni Bulvarı, Ayasofya kavşağı TOKİ ve Karayolları eli ile yapılmış. Şimdi Büyükşehir bu işin neresinde? Bunlar merkezi hükümetin yatırımlarıdır. Merkezi hükümetin yaptığı yatırımlar belediye yatırımı değildir. Belediyenin yaptığı Meydan Parkı var. Yapılan işler ortada. Narlıbahçe’de vatandaş mağdur, çivi çakılmıyor.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com