Tüm partiler, 1 Kasım seçimleri için milletvekili adaylarının listelerini dün Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etti.

Bölgemiz illerinde listelerde yapılan değişiklikleri değerlendirelim.

Trabzon’dan başlayalım.

AK Parti listesinde beklenenin dışında bir değişim olmadı. İlk 4’teki isimler yerlerini korudu. 7 Haziran’da 5’inci sıraya niye konulduğuna kendisinin bile anlam veremediği Nihat Tosun listeden çıktı, Salih Cora bir basamak yükseltilip 5’inci sıraya alındı, 6’ncı sıraya ise Ergin Aydın konuldu. Katarı yine Süleyman Soylu çekecek. AK Parti bu liste ile mevcut vekil sayısını korur ancak 5 vekil zor görünüyor.

***

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, henüz 2 gün önce, “7 Haziran seçiminde adayların ön seçimle belirlendiği illerde bir değişiklik yapılmayacak” demesine rağmen, Trabzon listesinde değişikliğe gitti. Haluk Pekşen ilk sıradaki yerini korudu ancak 2’inci sıradaki Ali Türen Öztürk ile 5’inci sıradaki Yavuz Karan’ın yerleri değiştirildi. Buna tepki gösteren Ali Türen Öztürk adaylıktan çekildiğini açıkladı. Listedeki değişim, CHP’nin Trabzon’da ikinci bir vekil çıkarmayı çok istediğini gösteriyor fakat onların da işi çok kolay değil.

MHP’de ise önemli bir değişim yaşanmadı. Trabzon’da Koray Aydın, Yavuz Aydın ve Hüseyin Örs yine ilk 3’te yer aldılar. 7 Haziran’da özellikle Büyükliman yöresindeki performansıyla dikkatleri üzerine çeken Yavuz Aydın’ın, parlamentoya gidebilmek için bu kez daha çok çalışacağından kuşku yok. Batıda AK Parti’yi yine en çok zorlayan isim olacak.

***

Bölgedeki en önemli değişim, Gümüşhane’de AK Parti listesinde yapıldı. Mevcut Milletvekili Kemalettin Aydın aday gösterilmedi. İki yeni isimle, Hacı Osman Akgül ve Cihan Pektaş ile seçime gidilecek. CHP’nin vekil çıkarma şansının olmadığı Gümüşhane’de, MHP ise ikinci sıra adayını değiştirerek yine Mustafa Canlı’yı birinci sıraya koydu. Canlı 7 Haziran’da az farkla da olsa seçilmeyi başarmış ve AK Parti’ye bir vekil kaybettirmişti. Gümüşhane’de seçimin yine kıran kırana geçeceği kesin. AK Parti, bir vekili MHP’ye kaptırdığı Bayburt’ta da ikinci sıra adayını değiştirdi. İlk sırada yine Naci Ağbal var. Güçlü bir isim olan Ağbal, son olağan kongrede partinin MYK’sına girerek gücüne güç kattı. Bu gücün seçim sonucuna nasıl yansıyacağını 1 Kasım akşamı göreceğiz.

***

AK Parti’nin listede değişim yapmadığı tek il Rize. 3 milletvekilini de AK Parti’nin kazandığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de seçim sonucunun da değişmeyeceğini söylemek mümkün. Giresun’da ise 3 dönem yasağından kurtulan eski bakan Nurettin Canikli liste başı. Canikli’nin, seçim sonucuna önemli katkı sunacağı kesin. 7 Haziran’da AK Parti’nin 2, CHP ve MHP’nin ise 1’er vekil çıkardığı Giresun’da AK Parti bu kez bir vekil artırabilir.

 

Artvin’de AK Parti ve CHP’nin birinci sıra adayları yerlerinde kaldı. İkisi de mevcut vekil. Haliyle seçim yine ikisi arasında geçecek. Sonucu ise şüphesiz, ikinci sıradaki adayların katkıları belirleyecek.

Bütün adaylara başarılar diliyoruz.

Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com