Yetkililer açıkladı, gazetelerden okuduk, TV’lerden izledik. 15/16 Temmuz menfur darbe girişiminde ama asker, ama sivil şehit olanlar için Ankara ve İstanbul’da görkemli “Şehitler Anıtı” yapılacak/kurulacak... Doğru bir düşünce... Yapılmalı/kurulmalı...

Çünkü, kimi tutarsızlıkları yaşatarak bugünlere getirdiğimiz demokrasimizi ilk kez böylesine bir sahiplenme eylemi göstermişiz. Şehitler vermişiz. Tam da zamanı... Dilerim, Ankara’da ve İstanbul’da dikilecek “Şehitler Anıtı” için alan seçiminde çok, ama çok duyarlılık gösterilip, adına yaraşır/yakışır bir yer bulunur. Böylece hem alanla/meydanla anıt adı bütünleşir, kalıcı olur. Geçenlerde bu köşede sözünü ettiğim büyük kentimizden birinde bir çıkmaz sokağa “Demokrasi Sokak” adı verilmesi gibi bir garabet yaşansın istemeyiz. Bizce yakışanı “Demokrasi Alanı”na “Şehitler Anıtı...” dikilmeli... Ama, böyle bir alan nerede bulunur onu bilemem... Konu/sorun yerel yönetimlerin tabii ki... Çok konuşma yerine bu konuya kafa yorsunlar şimdi...

Gelelim, konunun başka bir yönüne... “Boğaziçi Köprüsü”nün adının değiştirilmesi kararı da -bizce- isabetli bir görüş... Değiştirilsin... Ama, “Şehitler Köprüsü” olarak değil... “Demokrasi Köprüsü” adı verilerek... Şehitlerimizi her zaman sevgi, saygı ve Rahmet duygularıyla anıyor kalplerimizde yaşatıyoruz. Gazilerimize olan vefa duygularımızı da sergilemekten mutluluk duyuyoruz. Onlar, son menfur darbe girişiminde bu ülke, bu insanlar için, Cumhuriyet için, DEMOKRASİ için can verip şehit; yaralanıp gazi oldular. Minnet duygularımız var onlara... Kısacası; “Demokrasi Şehitlerimiz; Demokrasi Gazilerimiz” onlar bizim... O zaman “Boğaziçi Köprüsü”nün adını “DEMOKRASİ KÖPRÜSÜ” olarak değiştirmek daha isabetli bir karar olmaz mı?

SALİH ÇAMOĞLU... Son dönem Trabzon basın yaşamına damgasını vuran arkadaşımızdı/ meslektaşımızdı. Dün, O da veda etti bizlere... Yaşama hep pozitif/olumlu yönden bakıp öneriler getiren bir kimlikti. Herkese gülen sevimli yüzü unutulur gibi değil. Karadeniz Gazetesi’ndeki geceli- gündüzlü çabalarıyla bu gazeteyi yaşatıp/omuzlayıp bugünlere getirdiğini iyi biliyorum.

Gazetemiz İLKHABER’in kurucusu olan Rahmetli Salih Çamoğlu’nun vefa duygusundan, gazetecilik sevgisi, demokrasi/ülke ve insan heyecanından kaynaklanan mesleksel çabası, Trabzon Basın Tarihi’ndeki saygın yerini elbette alacak.

Çamoğlu Ailesi’nin büyük acılarını paylaşıyor, Salih kardeşime Allah’tan rahmet diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com