Şimdiye kadar gelen hemen hemen bütün yönetimlerin almış olduğu kararlara hiç itiraz etmeden, eleştirmeden, noter edasıyla hareket ederek yapılanları sadece uzaktan izleyen divan kurulları, Trabzonspor’un dününe ve bugününe dinamit koyan en işlevsel yapıdır. Trabzonspor’un divan kurullarının böyle davranma nedeni, sanırız ki “Nasılsa bir yetkimiz yok, bizden hesap da sormazlar. Etliye sütlüye karışmadan köşemizde oturalım” mantığıyla hareket etmeleridir.

Aslına bakarsanız, divan kurullarının yasal bir yaptırımı yoktur, evet. Ama belki de bundan daha önemli olan, tavsiyeleri ve ağabeylik misyonları vardır. Tavsiyeleri ve ağabeylik misyonları o kadar etkilidir ki; vaziyetin bozuk olduğunu düşündüklerinde, zaman zaman yönetimleri aldıkları kararlardan vazgeçirip, işi kongreye götürme gücündedirler. Bir divan kurulunun istediğinde neler başarabileceğini, Beşiktaş ve Galatasaray kulüplerinde görebilirsiniz. Nitekim Galatasaray’ın Divan Kurulu, kaos ortamını öngörmüş, başkanını geçici olarak kendi içinden çıkarmıştır.
****
Trabzonspor’un son günlerde bu denli maddi ve manevi itibarsızlık noktasına gelmesinin hatta felakete yakın gidişatının en büyük müsebbiplerindendir sağlıklı bir divan kurulunun oluşmuş olmayışı. Çünkü divan kurulumuz gerektiğinde yumruğunu masaya vuramamış, yönetimlere teslim olmayı yeğlemiştir. Divanın ekonomik giderlerinin bizzat kulüp tarafından karşılanması bu sessizliğin en büyük sebebidir herhalde. İşin en komik ve vahim tarafı ise amatör kulüplerde bile görülmeyen bir şekilde, borsada varlığını sürdüren Trabzonspor’un tüzüğünün tescillenmemiş olmasıdır. Evet, Trabzonspor gibi bir markanın tüzüğü yok. Böylesine bir aymazlığın sorumluları ise hala “Biz görevimizi tam anlamıyla yerine getiriyoruz” mantalitesiyle hareket edip, mevcut yönetimden aday çıkma cesaretini gösterebiliyor. Pes doğrusu…
****
Bugün gerçekleşecek olan Trabzonspor Divan Kurulu Başkanlığı seçimine Ali Sürmen’in aday olması büyük bir şanstır. Ali Sürmen hukuk adamıdır. Hukuk bilgisi o kadar engindir ki; Avrupa Konseyi Türk Yargı Sistemi Geliştirme Projesi’nde Türkiye’de Barolar Birliği’ni temsil ediyor. Aklıselimdir. Cesaretlidir. Yüreklidir. Diktir. Trabzonspor’un menfaatleri için gözünü karartacak kişiliktedir. Umarım ki, insanlar Hacıosmanoğlu’nda olduğu gibi akıl tutulması yaşamaz da, Ali Sürmen divan kurulu başkanı seçilir. Ali Sürmen’in divan üyelerinin takdiriyle seçildiğinde hangi icraatları yapacağını da iyi mincelemek gerekir.
****
Seçimlerin absürt olan başka bir boyutu ise, mevcut divan kurulu geleneklerine göre, başkan adaylarının sadece divan yönetiminin içerisinden çıkmasıdır. Bu nasıl iştir? Sistem ağalık, padişahlık sistemi midir? Demokrasi nerededir? Bu saçma anlayış olsa olsa, insanların seçme-seçilme hakkına ve delegelerin kararlarına ipotek koymaktır.

Aynı tornadan çıkmış düşüncülerin devamı bugünkü mevcut fikir anlayışını ve yanlış tutumu ortaya koymuştur. Ümit ederiz ki, insanlar gereksiz bağnazlıklarından vaz cayar! Vaz cayar da, Trabzonspor’un ferahlaması için bir pencere açılır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.