BRÜKSEL-Dönüş hazırlıkları başladı. Burada kendini göçmen kuş gibi duygulara kaptırmamak mümkün mü? İlla da sıla özlemi insanı tutsak edip durağanlaştırıyor. Buranın havası, insanı, insan eliyle şekillendirilmiş doğası farklı... Farklılaştırıldı.

Tabii ki; bunlar oluşturulmadan insanı bedenen, ruhen şekillendiren eğitimin tezgahı çalışıyor önce... Böylece hem bedensel/fiziksel, hem de beyinsel gelişimin yarattığı özgür seçimin getirdiği tercihleri günlük yaşamın her anında görmek/yaşamak hoş bir şey... Ama yine de bülbülün dediği gibi, “İlla da sıla...”

Yeri gelmişken hemen belirtmeliyim: İnsanoğlunun iklimden iklime, kıtadan kıtaya olan farklılıklarından doğan özelliklerinden midir, bilemem... Şu sıralar Brüksel’de acayip bir hastalıktan herkes şikayetçi. Mide gribi denilen acayip bir hastalık önce mide bulantısı ile başlıyor. Kimileri bunu bulantı olarak yaşayıp savuşturuyor. Ama bir başka türünde insanı perişan eden durum yaşanıyor. Şiddetli kusma yanında yine şiddetli ishal... Şükür, ben bulantı olarak yaşadım. Ama kimilerinin yatağa düştüğünü de gördüm. Doktora gidenlere de hastalığın bir virüsten kaynaklandığı ve yaygın olduğu söyleniyor. Bol su içimi, dinlenme öneriliyor, o kadar...

Oysa hastalık öyle meret bir şey ki, insanı perişan ediyor. Doktorlar bu konuda reçete yazmıyorlar nedense... Edindiğim bilgilere göre doktorlar ilaç yazmıyorlar. Hele de antibiyotik hiç yazmıyorlar. Afrika/Kongo gribini, İspanyol gribini, domuz gripleri vb. biliyordum da yurttaşlarım bilsin isterim: Avrupa’da “Mide gribi” var, lokal de olsa... Dilerim, kimse bu hastalıkla ilgili bir sorun yaşamaz. Derseniz ki; bizim insanımızın zaten mide hastalığı var, öteden beri sağlıklı beslenemiyor. Ona da bir diyeceğim yok tabii ki...

Ah güzel ülkem, insanlarım... Cennet bir ülkeyi daha yaşanılır bir ortama kavuşturma, insanlarını mutlu etme, mutlu görme konusunda herkesin birleştiği bir tutkuda; siyasetçilerin birbirine düşmesi yok mu? Böyle bir durum yaşanmasa ülkem de, insanım da çağ atlayacak inanınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com