Tam 10 yıl önce…

Kanser hastalığı memleketi kasıp kavururken, bir avuç gönüllü ile birlikte Trabzon Umut ve Savaşım Derneği’ni kurdu. Ahali sağlık adına kürsülerden nutuklar atarken, o sessiz bir icraat seferberliği başlattı.


Kanser tarama aracını hizmete soktu. Trabzon’u karış karış dolaştı. Kadın erkek, genç yaşlı demeden binlerce kişiyi kanser taramasından geçirdi ve erken teşhis konusunda bilinçlendirdi.


Yetmedi, onlara kol kanat gerdi. Dert dinledi, Çözüm aradı, Moral verdi… Kiminin üzüntüsü, Kiminin de neşesi oldu.

 

Derken, derneğin icraatları bir anda tüm yurda yayıldı. Farklı şehirlerden gelen birçok kanser hastası

onun kapısını çaldı. Artık o umudun ta kendisiydi.


Avrupa’da kanser hastalığına ilişkin onlarca konferansa katıldı. Yurt genelinde farkındalık oluşturmak için birçok organizasyonda yer aldı. Yüzlerce seminerde konuştu. Birçok kamu ve STK tarafından da ödüllendirildi.


Mamafih muhterem; Maaşını çekip, evde kısır partileri vermektense, o insanların kalplerine dokunmayı tercih etti. Ve bu dokunuşlarıyla birçok hastayı da hayata bağladı.

 

Umut ve Savaşım Derneği Başkanı Dr. Nimet Baki ve gönüllü ordusundan bahsediyorum. Bir başka deyişle, Trabzon’un mazbatasız milletvekilinden…


Genel seçimler öncesi Trabzon sokaklarında fink atan milletvekili adayları, “Gerçek bir milletvekili nasıl olur?” sorusuna cevap bulmak istiyorsalar, bence onun dizinin dibinden ayrılmasınlar. Çünkü insan odaklı hizmetin nasıl yapılabileceğini öğrenecekleri yegâne kişi o...

 

Aksi halde bilinmelidir ki; Bu halk, Dr. Baki gibi hizmet kavramının hakkını verenleri de unutmaz, kibir takozu olan o makam koltuklarından maval okuyanları da… Yani nasıl hatırlanacağınız, sizin elinizde… Eyvallah!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com