Dündar Ayyıldız: "Yabancıya Sağlanan Kolaylıklar Trabzon’un Evladına Sağlanmalı"

Röportaj: Meryem AKGÜN - Trabzon Ortahisar Kent Konseyi Başkanı Dündar Ayyıldız ile hem kent konseyinin faaliyetlerini hem de şehre yapılması planlanan projeleri konuştuk. Başkan Ayyıldız, “Trabzon’umuza gelen yabancı yatırımcılara sağlanan kolaylıklar ve destekler, bu kente aşık olan Trabzon’un öz evlatlarına da sağlanmalıdır. İnanın kentsel dönüşümler bile yerel iş adamlarımızla beraber yapılabilir” dedi.

DÜNDAR AYYILDIZ KİMDİR?
Dündar Ayyıldız 10 kardeşli bir ailenin 9. çocuğu olarak Trabzon’un Erdoğdu mahallesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini Almanya ve 24 Şubat İlkokulu’nda tamamladı. Ata Koleji’nde ortaokul eğitimi alan Ayyıldız, Trabzon Lisesi’nden mezun oldu. Atatürk Üniversitesi İnşaat Mühendisliğini başarıyla tamamladı. Yüksek lisansını KTÜ’de yaptı. 2007 yılında Amerika’nın California eyaletinde İnşaat Mühendisliği alanında ve akademik çalışmalar çerçevesinde 6 ay kaldı. Alanıyla ilgili 2 makale yayınladı. Uzun yıllar ara verdiği doktora çalışmalarına Ulaşım Anabilim dalında tez aşamasında devam ediyor. Baba Osman Ayyıldız’ın kurucusu olduğu inşaat ve enerji şirketinin ortaklarından biri olan Ayyıldız, proje, müşavirlik ve uygulama hizmetleri yapıyor. İngilizce ve Almanca bilen Ayyıldız, evli ve iki çocuk babası.

DÜNDAR AYYILDIZ’IN AÇIKLAMALARI
Soru: Ortahisar Kent Konseyine başkan seçildikten sonraki süreçte neler yaptınız?
Cevap:
“Ortahisar Kent Konseyi Başkanı olan değerli ağabeyimiz Ahmet Aslanoğlu’nun vefatı sonrasında 29 Aralık 2016 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurulda arkadaşlarımızın teveccühüyle beraber Ortahisar Kent Konseyi başkanı seçildik. Görev süremizin ilk gününde Ahmet Aslanoğlu ağabeyimizin mezarını ziyaret ettik ve ardından çalışmalarımıza başladık. Yaklaşık 2 aylık bir süre geçti. Bu süre zarfında ziyaretlerimizi gerçekleştirdik ve birçok sosyal etkinlik projesine imza attık. Genel Kurul üyesi arkadaşlarımızla beraber uyumlu bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Soru: Kent Konseyleri şehirlerde neler yapar, görevleri nelerdir?
Cevap:
“Şehirlerin kent konseyi önemlidir. Kent konseyleri, yerel düzeyde demokratik katılımı yaygınlaştırır. Kentteki sorunların çözümüne yönelik planların hazırlanması ve uygulanmasını sağlar. Şehrin kimliğine ilişkin tarihi, kültürel değerlere sahip çıkarak geliştirir. Kentin yaşam kalitesini geliştiren, çevreye duyarlı ve yoksulluğu giderici programları destekler. Sivil toplumun gelişmesine ve kurumsallaşmasına katkı sağlar. Çocukların, gençlerin, kadınların ve engellilerin toplumsal yaşamdaki etkinliklerini artırır. Yerel karar alma mekanizmalarında aktif rol almalarını sağlar. Kent yönetiminde saydamlık, katılım, hesap verebilirlik, öngörülebilirlik ilkelerinin uygulanmasına katkıda bulunur. En önemlisi kent konseyinde oluşturulan görüşlerin değerlendirilmek üzere ilgili belediyeye gönderir. Bunlar gibi birçok sorumluluğumuz var. Biz bu sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Genel kurul üyesi arkadaşlarımızla beraber şehrimiz için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Çocuklarımıza gurur duyacakları bir şehir bırakmayı hayal ediyoruz.”

Soru: Turizm hakkında ne düşünüyorsunuz?
Cevap:
“Trabzon turizm konusunda büyük bir yol aldı. Doğal güzelliklerimiz ve tarihi geçmişimiz dünyanın dört bir yanından turistleri şehrimize getiriyor. Biz turistlerin sayısını ve Trabzon’da konaklama günlerini daha fazla nasıl artırırız düşünmemiz gerekiyor. Bunun için yeni yerleri turizme kazandırmalıyız. Sadece belli turizm yerlerimizle kalmamalıyız. 4 bin yıllık tarihi geçmişi olan bu şehrin her bir taşını değerlendirmeliyiz. Bir atasözü vardır ‘1 turist bin turisttir.’ Bunun bilincinde olmalı ve turistlerimizi şehrimizden mutlu göndermeliyiz. Bu, şehrin esnafıyla, siyasisiyle ve her bireyiyle beraber sağlanır. Turizm konusunda yükselen bir değeriz bunu iyi kullanmalıyız.”

Soru: Daha önce gündeme gelen açıklamalarınızda demiryolunun Giresun’dan geçecek olmasını eleştirmiştiniz, bu konuda ki değerlendirmeniz nedir?
Cevap:
“Bölge olarak en büyük stratejik eksiğimiz ve hayalimiz demiryoludur. Doğu tarafımızda Batum’da, Batı tarafımızda ise Samsun’da demiryolu bulunmaktadır. Erzincan’dan Trabzon’a bağlanacak demiryolunun Samsun ve Batum bağlantıları yapılırsa artık dünya ayağımıza geldi demektir. Çünkü Batum demiryolu ile birlikte Orta Asya, Rusya, Çin, Japonya gibi önemli noktalara nakliye yapabilirsiniz. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım da 2016 Kasım ayında Trabzon’da yaptığı konuşmada Erzincan- Trabzon demiryolunun sözünü verdi. Bölgemize gelecek olan bu yatırımla beraber Doğu Karadeniz bir bütün olarak hep birlikte şaha kalkacaktır.”

Soru: Şehir içinde hafif raylı sistemin ulaşıma katkısı ve yapılabilirliği hakkında ne düşünüyorsunuz?
Cevap:
“Kent içi raylı sistemler, günümüzde rahat, konforlu, güvenilir, taşıma kapasitesi yüksek ve hızlı ulaşım imkânı sağlayan toplu taşıma araçları olarak en fazla tercih edilen ve kent içi ulaşımda önemli bir konuma sahip sistemlerdir. Trabzon kentinin de beklentilerinin en başında hafif raylı sistem vardır. Raylı sistem Trabzon’da trafik sorununun büyük bir kısmını çözer. Proje bütçesi çıkarıldı ve proje çalışmaları sürüyor. Ortahisar Kent Konseyi olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Önümüzdeki haftalarda Samsun’da bitirilmiş olan hafif raylı sistemi incelemek üzere Samsun’a gideceğiz. Orada istişarelerde ve bilgilendirme toplantılarına katılacağız. Oradaki işleyişi gördükten sonra şehrimiz için çalışmaları hızlandıracağız.”

Soru: Şehre daha fazla katkı sağlayabilmek adına gençlerin ve işadamlarının bu şehirden göç etmemesi adına neler yapılabilir?
Cevap:
“Trabzon’un muhteşem bir gençliği var. Bunun yanı sıra 2 tane üniversitesi var. Şehrimizde yaklaşık 70 bin üniversite öğrencisi var. Bu çok önemli bir rakamdır. Trabzon ile üniversitelerimiz iç içe olmalıdır. Genç beyinlerimiz bu şehir için çok önemlidir. Onların fikirlerinden faydalanmak için üniversitelerle beraber projeler üretmemiz ve çalışmalar yapmamız gerekir. Trabzon çok önemli bir şehir. Tarihinden itibaren ticaret merkezi olan şehrimiz geçmişinden bugüne önemli iş adamları yetiştirdi. Şehir olarak, farklı yerlere gitmeden memleketlerine fayda sağlamak için yatırımlarını Trabzon’da yapan bu iş adamlarına sahip çıkmalıyız. Trabzon’umuza gelen yabancı yatırımcılara sağlanan kolaylıklar ve destekler, bu kente aşık olan Trabzon’un öz evlatlarına da sağlanmalıdır. İnanın kentsel dönüşümler bile yerel iş adamlarımızla beraber yapılabilir. Böyle önemli ve başarılı iş adamlarımız var.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com