Yıl 2000…

Dönemin Trabzon Valisi Adil Yazar, TTSO Meclis Başkanı merhum Ali Osman Ulusoy, İl Emniyet Müdürü Zeynel Abidin Ayhan ve Jandarma Alay Komutanı Erdoğan Gökçek ile Asayiş Derneği’nin yemeğinde bir araya geldik.

Rahmetli Ulusoy Vali Yazar’a “İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nin bir şubesini de Trabzon’a kurmak istiyoruz. İçinde oteli ve alışveriş merkezi olan bu merkez şehre çok şey katacaktır” dedi.

Vali Yazar, Ulusoy’a “Biz araziyi buluruz, gerekirse İl Özel İdaresi adına kamulaştırırız ve size tahsis ederiz. Siz yeter ki buraya Dünya Ticaret Merkezi’ni kurun” dedikten sonra bana dönerek, “Emiroğlu sen bu şehri iyi bilirsin, bir araştıralım ve bu araziyi bulalım” önerisinde bulundu.

Kaşüstü’nde Köy Hizmetleri Müdürlüğü’ne ait olan büyük bir arazi olduğunu hatırlattım ve ertesi gün gidip araziyi gezdik.

O dönem araziyi Tarım İl Müdürlüğü tavuk ve sığır beslenen bir çiftlik olarak kullanıyordu.

Vali Adil Yazar, Ankara’ya Köy Hizmetleri Genel Müdürü Güner Saygılı’ya giderek araziyi İl Özel İdaresi adına satın aldı ve Dünya Ticaret Merkezi’ne devretti. Ardından Novotel ve Cevahir AVM arazileri de tahsis edildi ve 2003 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından fuar binasının açılışı yapıldı.

Çok büyük umutlar vardı!

Novotel ve Cevahir AVM çok kıt imkânlarla hizmet verirken, senede birkaç kez yapılan fuarlar hep sönük ve büyük bir hayal kırıklığı ile geçti.

Sonuç tam anlamıyla fiyasko oldu!

Fuarların hiçbir cazibesinin olmaması, boş geçmesi ve şehre hiçbir katkı sağlamaması, marka şehir hedefi olan Trabzon’a yakışmayan görüntüler oluşması üzerine bildik film vizyona konuldu!

Hani o limanı, ardından çimento fabrikasını alacak olan iş adamları buraları alamayınca, bu sefer DTM arazini almaya kalktılar, çarptılar, böldüler ama burayı da alamayınca, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu araziyi pazarlamaya karar verdi.

Yerli yatırımcı bulunamayınca yabancı sermayeye yönelmek kaçınılmaz oldu.

Devreye giren DOKA eski Genel Sekreteri ve halen İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Çetin Oktay Kaldırım, Armada Grup patronu Dubaili iş adamı Muhammet Raif Hakmi ile görüştü.

DTM arazisine Sheraton markasıyla biri beş, diğeri dört yıldızlı otel yapılması için anlaşıldı ama bu defa da bürokrasi hazretleri devreye girdi!

Neyse ki Armada Grup tüm engelleri tek tek aşarak inşaat ruhsatını aldı.

Şimdi temel atılacak, iyi mi kötü mü bilmem ama bu şehre büyük bir oteller zinciri gelecek.

Başa dönersek, o gün Vali Adil Yazar’a önerdiğim arazinin, bugün kent için önemli bir yatırım alanına dönüşmüş olmasından mutluyum.

Biz basın mensupları, bu şehrin zabıt kâtipleriyiz.

Fikrimizin önemsenmesi ve ortak akılla hareket edilmesinin kente katkı sağlayacağının çok güzel bir örneğidir DTM arazisinin hikâyesi.

Bugün şehri yönetenler ister dikkate alsın ister almasın, biz kentimiz ve bölgemiz için fikir üretmeye devam edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com

banner60

banner61