15 Aralık 2012 Cumartesi 12:02
Bir Zamanlar

İnternet Mahir şimdi ne yapıyor?

O internetin yeni yaygınlaştığı dönemde, tüm dünyaya ulaşan ve milyonlarca hayran toplayan bir internet kahramanıydı. Aslında onun için ilk internet ünlüsü demek de çok doğru bir tanım olur. 1999 yılında, internet penetrasyonun yeni yeni arttığı dönemlerde, interneti zamanın şartlarına göre çok iyi kullanan İnternet Mahir, www.ikissyou.org adresli kişisel sitesiyle ödül bile almıştı. Asıl adı Mahir Çağrı olan İnternet Mahir "I kiss you all" diyerek tüm dünyaya sevgi göndermiş ve internet sayesinde bu sevginin karşılığını da fazlasıyla görmüştü.

O dönemler sitesinin popülerliği sayesinde ABD’ye davet edilen Mahir oldukça renkli bir kişilikti. Pek çok müzik enstrümanı çalıyor, psikoloji doktorasına devam ediyordu. Müzik ve spor öğretmeni olmasına rağmen aslında gazetecilik yapıyordu. Bu nedenle de sürekli geziyor ve gezdiği yerlerde fotoğraflar çekinerek sitesinde hayranları ile paylaşıyordu.

Aldığımız son duyumlara göre Mahir şu sıralar yine önemli işler üzerinde çalışıyor. İşi gereği dünyayı dolaşmaya devam ediyor. Üstelik şu sıralar ABD’de de kendi hayatını anlatan bir film de çekiyor. Eski popülaritesini yitiren İnternet Mahir belki de önümüzdeki günlerde bir sinema yıldızı olarak yeniden gündeme gelecek.

Yenimedyaduzeni.com sitesi de geçtiğimiz haftalarda kendisi ile bir röportaj yaptı. İzmir’de yaşayan Mahir hayatıyla ilgili merak edilenleri bu röportajda paylaştı.

İnternetle tanıştığımız günlerde açtığınız site ile dünya çapında tanındınız. Şimdi neler yapıyorsunuz?

Türkiye’de olduğum zamanlara İzmir’deyim. Bazen yurtdışına çıkıyorum. Geçen yıl bir süre New York’ta ev kiralamıştım. Yakında doğa ile başbaşa olabileceğim bir hayata geçmeyi planlıyorum. Zaten zamanımın büyük bölümünü engelliler, evsizler, çocuklar, doğa ve hayvanlar için iyi işler yapmaya ayırıyorum. Ama bunları basına manset olsun, gösteriş olsun diye yapmadığımdan çok fazla dikkat çekmiyor. Zaman zaman twitterda paylaşınca haberi oluyor insanların.

Sizi takip edenler, hayranlarınız memnun mu bir anlamda bu kadar içine kapanık bir hayat sürmenizden?
Dünyanın pekçok ülkesinde arkadaşlarım, dostlarım var. Gazeteciler, yazarlar, artistler. Beni seven insanlarla görüşmeye devam ediyorum. Sohbet ediyoruz, fikir alışveriş yapıyoruz. Konferans, panel, açılışılar oluyor, katılıyorum. Kimbilir yurtdışında ya da Türkiye’de bir gazetede yazı yazarım. Ya da iyi bir proje olursa bir reklam filminde oynayabilirim. Çünkü Türkiye’de beni sevenler neden bu tarz işlerde yer almadığımı, talk showlara konuk olmadığımı soruyor.

Hala yolda yürürken hatırlıyorlar mı sizi? Yanınıza gelip konuşanlar ne öğrenmek istiyor sizden, neler soruyorlar …
Elbette hatırlıyorlar. Hem Türkiye’de, hem yaşadığım yerde hem de yurtdışına çıktığımda yanıma gelip fotoğraf çektirmek isteyenler, beni sevdiğini gurur duyduğunu söyleyenler oluyor. Birlikte zaman geçirmek için evine davet edenler oluyor.

“Ünlü gibi yaşamayan en ünlü benim”

Türkiye’den görüştüğünüz ünlü isimler var mı?
Ben Türkiye’de belirli bir sınıfın olduğu yerlerde, partilerde, gece yaşamlarında hiç olmadım. Sanırım böyle yaşayan tek dünya ünlüsü benim… Ünlü olmak benim hayatımı evimi, arkadaşlarımı , karakterimi değiştirmedi. Sanırım bu da bir ilk… Ama beni bir çok dünya ünlüsünün tandığını sevdiğini biliyorm, Julia Roberts beni sevdiğini yazmıştı mesela. Arkadaşlarının beni bildiğini, takip ettiğini , konuştuklarını yzamıştı. Elbette Bill Gates gibi bir çok iş adamı, siyasetçi, devlet başkanı ve aileleri de biliyor eminim. Obama ve eşi de biliyordur. Çünkü ilk olunca bilinir, tanınır olmak da normal oluyor.

İnternete girdiğinizde neler yaparsınız? 
Nete girdigimde maillerimi kontrol ediyorum. Dünyadaki olayları dış basından takip ediyorum. Amerika ve diğer ülkelerdeki hayranlarımla arkadaşlarımla konuşuyorum. Zaman zaman alışveriş yapıyorum. Belgesellere bakıyorum. Gittiğim, gideceğim yerleri siteden, twitterden duyuruyorum.
“Sponsorum olsun Google’la yarışırım”

www.ikissyou.org sitenizi baktığımda sanki değişikliklere, yeniliklere pek de ayak uydurmadığınızı görüyorum. Neden geliştirmediniz?
Evet, sitede genelde bisey yapmadık. Aslında bilinçli bir tercih oldu bu durum. Çünkü o sitenin o şekli ile kalması sanki daha iyi olur gibi düşündüm. Ama bugünlerde yeni bir kaç proje var site ve yan sitelerle ilgili. Bazılarına yalnız değil de güçlü sponsor ya da partnerlerle girmek istiyoruz. Onun çalışmaları devam ediyor. Mahirtube’da bunlardan sadece birisi…

Evet, mahirtube.com’ da da uzun zamandan beri “coming soon” notu var. Planlarınız neler?
Bu site ve başka projelerimiz için sponsor desteğine ihtiyacımız var. Neden Türkiye’den de bir Google-youtube-facebook çıkmasın… Yani milyonlarca insana ulaşabilecek, değeri milyarlarca dolar olabilecek böyle bir site ülkemiz, devletimiz için her açıdan kazanç olur ama bunun için ilgi ve destek gerek. Başbakan Erdoğan da zaman zaman uluslararası bir marka olmasını istediğini söylüyor, buna en çabuk ulaşabilecek kişi benim; dünyada iz bırakan milyonlarca hayranı olan biri için kolay olmaz mı?

“Hayatım film oluyor”
Bir film projesi üzerinde çalıştığınızı duymuştum. Hangi aşamada? 
Çekimlere USA’ de başladık. 2 yıldır sürüyor. Ülke ülke gezerek kendi yaşamımı çekiyorum. Sanırım çok güzel bir film olacak. Ama film çekmek oldukça yorucu ve pahalı bir iş. Ekip profesyonel. Bugünlerde final sahnesi planlanıyor. Zaman zaman çekiliyor, zaman zaman dinleniyoruz. Umarım bu yıl vizyona girer.

İnternet Mahir’in En’leri
-Resimleri en çok indirilen erkek
-Dünyanın en çekici 50 kişisi arasında ilk üçe giren ilk Türk
-En çok ziyaret edilen site ve ilk internet ünlüsü
-Forbes’un dünyada en ünlü 100 insan listesine giren tek Türk


 

Son Güncelleme: 15.12.2012 12:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com