09 Mayıs 2018 Çarşamba 08:21
FIFA çadır eyleminde 36.gün

Trabzonsporlu bir grup taraftar 36 gün önce FIFA önünde Çadır eylemi başlattı. Zaman zaman haberlerine yer verdiğimiz FIFA çadır eylemini artık sonuna kadar gün gün karadenizinsesi.com.tr’de sizlere vermeye çalışacağız.

FIFA çadır eylemi 36 gün önce 4 Nisan’da başladı başladı. Pazar ve tatil günleri dışında her gün saat 08:00-17:00 saatleri arasında eylem yapan Bordo-Mavili taraftarların 36 gün boyunca yaptıklarını kısaca özetleyelim.

Eylem müsaadesini İsviçre’de yaşayan Serkan Aydin, organizatör sorumluluğu İbrahim Ertürk’e ait olmasına rağmen eylemin yapılma fikri Türkiye’deki taraftarlarımız tarafından oluştu. Bilhassa Ali Galip Şahinoğlu’nun çok emekleri var. Maddi, manevi taraftar ve yöneticilerin katkıları oldu, oluyor.

5. Nisan 2018 tarihinde Alman 1. Kanalı ARD’nin radyosunun Zürih merkezinden gelerek bir röportaj yaptılar. Bu röportaj 7.Nisan’da radyondan yayınlandı. 12. Nisan 2018 tarihinde Almanya’nın ulusal gazetelerinden DIE WELT yine geniş kapsamlı bir röportaj yaptı ki gazeteci bu haber için direk Berlin’den Zürih’e gelmişti. Bu haber 21. Nisan günü DIE WELT gazetesinde tam sayfa yayınlandı.

Yine 19. Nisan tarihinde Alman Bundesliga maçlarını veren SKYTV “ Trabzonspor taraftarları FİFA önünde açlık grevi yapıyor diye internet sayfasında haber yaptı.

O gün kısa vadeli açlık grevi yapılmıştı. Fakat sonra öğleden sonra polis gelerek açlık grevi yapma müsaadesi olmadığından böyle bir şey yapılamayacağını ifade ettiler. Fakat o gün FIFA Disiplin Kurulunun toplanıp Trabzonspor dosyasını görüşeceği duyumu alınmıştı. Bundan dolayı müsaade olmasa da açlık grevi kısa da olsa yapılmış oldu.

Yine 21. Nisan’da ARD kanalı radyo bölümü bir röportaj daha yaptı ve 22.’sı yayınladı. Alman Süddeutsche Zeitung  22. Nisan günü Türk futbolundaki yolsuzluk, şike ve iptal edilen FB- BJK kupa maçının yanında şike sürecini de yer vererek Trabzonspor taraftarlarının FİFA önünde eylem yaptıklarına değindi.

Bu arada Türkiye’den eyleme destek için Şükrü Kuleyin, Atilla Dilaver ve son olarak da başkan Yardımcısı Önder Bülbüloğlu Zürih’e FIFA’ya gelerek taraftarları ziyaret ettiler. Eylem başından bu güne kadar Münih’ten Adnan Aydın isimli taraftar sürekli Zürih’te kakarak eylemin gerçekleşmesine büyük destek verdi, veriyor. Bilhassa hafta sonları Almanya,  Avusturya ve İsviçre’den taraftarlar gelerek eyleme destek veriyor. FIFA’da çalışanların sayısı 300-500 var. Bunlar her sabah ve akşam pankartları ezberlediler.

Ayrıca çeşitli ülkelerden FIFA’yı ziyarete gelenler eyleme ilgi gösteriyorlar. Brezilya’dan Alex’in Arkadaşı olduğunu söyleyen bir kişi de eylemi ziyaret etti. FAS Futbol federasyonu, Endonezya görevlileri de eyleme ilgi duyanlar arasında idi.

Eylemin 2. Haziran’a kadar müsaadesi var. Bu hafta sonu Almanya’dan otobüsle FIFA’ya toplu olarak gidilecek. FIFA önünde kemence eşliğinde horon oynanacak.

Sonuç alınıncaya kadar devam eyleme devam edilecek.

Son Güncelleme: 09.05.2018 10:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com