19 Kasım 2015 Perşembe 09:24
İtalya’dan Rusya’ya Destek

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, SKYTG 24 kanalında katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Terör örgütü DAİŞ’i Adolf Hitler’e benzeten ve İkinci Dünya Savaşı sırasında ona karşı kurulan geniş koalisyonun bir benzerinin DAİŞ için yapılmasını öneren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e destek veren Renzi, “Rusya’nın DAİŞ’e karşı büyük koalisyon önerisi yerinde, doğru bir öneri” dedi.

Sığınmacı kriziyle teröristlerin de eski kıtaya geldiği teorisine karşılık sınırları kapatmaya ihtiyaç olmadığını söyleyen Renzi, “Bütün her şeyin göçmen sorunu olduğunu söylemek kolay bir şey. Bu böyle bir şey değil. Bu tabii ki dikkatsiz olmamız anlamına da gelmez ama bugün görüyoruz ki teröristler uçakla geliyor. Botla gelmiyorlar” dedi.

Terör örgütü DAİŞ’in zaman zaman propaganda araçlarında Vatikan’ın hedef olarak gösterildiğine işaret eden Renzi, bütün Avrupa ülkelerinin aynı riski taşıdığını dile getirdi.

Başbakan Renzi, ABD güçlerinin DAİŞ'in infaz videolarında görülen "Cihatçı John" lakaplı militanı Muhammed Emwazi'yi hedef alan hava saldırısında İtalya’nın da rolü olduğunu belirtti.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da Floransa’da katıldığı toplantıda, Paris’teki saldırıları küresel savaş çıkarma adımı olarak gördüğünü, buna karşı birlik halinde olmaları gerektiğini ifade etti.

Son Güncelleme: 19.11.2015 09:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com