18 Kasım 2015 Çarşamba 17:28
Kıbrıslı Liderler Taşlı Saldırıyı Kınadı

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, 16 Kasım'da Kıbrıslı Türklerin hedef alındığı olayları şiddetle kınadı ve bu gibi olayların devam etmekte olan müzakereleri engellemesine müsaade etmeyeceklerini belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, bugün ara bölgede müzakereler için ayrılan binada yaklaşık üç buçuk saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs'taki İyi Niyet Misyonu Ofisi tarafından yayımlanan liderlerin ortak açıklamasında, 16 Kasım'da Güney Kıbrıs'ta Kıbrıslı Türklerin hedef alındığı "utanç verici" olayların "şiddetle kınandığı" kaydedildi. Liderlerin, ırkçılık ve her ne alanda olursa olsun düşmanlığa karşı oldukları kaydedilen açıklamada, "Liderler, bu gibi kötü hareketlerin araştırılacağını ve cezasız bırakılmayacağının altını çizdi" denildi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, olaylarda meydana gelen zararların karşılanacağını, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise bu açıklamadan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Açıklamada, "Liderler, bu gibi kabul edilemez olayların, özellikle büyük bir gayretle Kıbrıs sorununa çözüm bulmaya çalışıldığı bir dönemde, devam etmekte olan müzakerelerin geleceğini herhangi bir şekilde tehlikeye sokmasına müsaade etmeyecek" denildi.

Liderlerin bu ay içinde en az 6 görüşme yapması kararlaştırılmıştı. Bugünkü görüşmenin ardından liderlerin 20, 23 ve 25 Kasım'da da bir araya gelmesi planlanıyor. Müzakereciler Özdil Nami ile Andreas Mavroyannis, liderlerden ayrı olarak hafta içinde çeşitli defalar bir araya geldi. Öte yandan Rum Polisi kamera kayıtlarının incelendiğini olaylara karıştığı tespit edilen 4 öğrenci için tutuklama emri çıkarıldığını açıkladı.

Son Güncelleme: 00.00.0000 00:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com