19 Kasım 2015 Perşembe 10:20
Paris'te Konser Salonundaki Saldırı Emri 'SMS' ile Verilmiş

Paris Cumhuriyet Başsavcısı François Molins, terör saldırılarıyla ilgili Paris'in kuzeyindeki Saint-Denis banliyösünde gerçekleştirilen ve yaklaşık yedi saat süren operasyonla ilgili basın açıklaması yaptı.

Operasyonda 8 kişinin gözaltına alındığını ve olayda en az iki kişinin hayatını kaybettiğini bildiren Savcı Molins, operasyonun yapıldığı binanın yıkılma tehlikesi olduğunu ve bu nedenle binadaki arama çalışmalarının güçlükle sürdürülğünü söyledi.

Binadaki teröristlerin eylem yapabileceklerinin tespit edildiğini ifade eden Molins, operasyon sırasında gözaltına alınanlar arasında Ebu Ömer olarak bilinen Abdelhamid Abaaoud ve Salah Abdeslam'ın bulunmadığını bildirdi.

Paris'te 13 Kasım'daki saldırıların birinin düzenlendiği Bataclan konser salonu yakınlarında bir çöp kutusunda bir cep telefonunun bulunduğu bilgisini paylaşan Molins, saldırının başlatılması için telefondan kısa mesaj atıldığını aktardı. Molins, kısa mesajda "Yola çıkıyoruz ve başlıyoruz" ifadesinin yer aldığını kaydetti.

'Saldırıda kullanılan otomobiller Abdeslam kardeşler tarafından kiralanmış'
Cumhuriyet Başsavcısı Molins, terör saldırılarıyla ilgili yapılan operasyonda eylem hazırlığındaki terörist bir grubun etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Paris'te 13 Kasım'da yapılan terör saldırılarında üç adet otomobilin kullanıldığını belirten Molins, Volkswagen marka Polo model, Seat marka Leon model ve Renault marka Clio model araçların Belçika'dan 12 Kasım'da 10'ar dakika arayla konvoy halinde Fransa'ya girdiğini kaydetti. Molins, bütün araçların İbrahim Abdeslam ve Salah Abdeslam kardeşler tarafından kiralandığını bildirdi.

Son Güncelleme: 19.11.2015 10:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com