01 Ekim 2016 Cumartesi 11:53
Ateş Olmayan yerden Duman Çıkmaz!

ALİ OSMAN ULUSOY ANILIYOR

O Trabzon için de Türkiye için de hakiki bir çınardı.

Trabzonspor’un kurucu başkanlığı, 48 yıl TTSO Meclis üyeliği, 37 yıl Meclis Başkanlığı, Türk-İran İş Konseyi’nin kurucu başkanlığı, TOBB’da 20 yıl başkanvekili ve yönetim kurulu üyeliği görevleri, uluslararası iş yaşamı, sivil toplum kuruşlarına üyelikler ve karayolu taşımacılığının liderliği…

Hepsini 87 yıllık ömrüne sığdıran bir isimdi Ali Osman Ulusoy.

2 yıl önce aramızdan ayrılıp, ebedi âleme göçtü. Bugün Of’un Çamlık köyündeki mezarı başında anılacak.

Mekânı cennet olsun.

 

YEREL BASININ KÖTÜ SINAVI!

Çok güçlü olmakla övünen Trabzon yerel basını, ne yazık ki her geçen gün kan kaybediyor. Ekonomik sorunlar, ülkenin tamamında medya organlarını reklam verene bağımlı hale getiriyor eyvallah ama çuvala sığmayan mızrak türünden önemli haberleri bile ‘reklam kesilir’ endişesiyle okuyucudan saklamak, tek satır bile görmemek, gazeteciliğin ruhuna Fatiha okutuyor. Bir örneğini dün yaşadık.

Avrasya Üniversitesi’nin, Kıbrıs’tan yatay geçişle kabul ettiği 22 öğrenciye, 2 yıl eğitim verip mezun ettikten sonra, ‘Pardon yanlış yapmışız, aslında sizin yatay geçiş hakkınız yokmuş.

Biz size diploma veremeyiz’ dediği, birkaç ulusal gazetenin yanı sıra yerelde sadece bizim gazetede vardı. Oysa haberi Doğan Haber Ajansı (DHA) servis etmiş ve birçok internet sitesi de yayınlamıştı.

Yani yerel gazetelerin ve internet sitelerinin bunu görmemiş olması mümkün değil. DHA’dan haberi yapan arkadaşların eline sağlık. Dünyanın neresinde olursa olsun bu olay önemli bir haberdir ve ilgi çekecek türdendir.

Ne yazık ki bizim yerel medyamız yine körleşti, reklamı gazeteciliğe tercih etti!

Elbette Avrasya Üniversitesi bu şehrin kıymetli bir kurumudur, her türlü desteği hak etmektedir o ayrı bir konu.

Başarılarını hep birlikte alkışladık, yine alkışlayacağız başka mesele. Ancak böyle bir haberi ‘Artık reklam vermezler’ kaygısıyla yayınlamamak, gazetecilik mesleğine ihanettir.

Gazeteciliğin niye her geçen gün saygınlığını yitirdiğini merak eden meslektaşlarımız için dün, bir ibret vesikası olmalıdır.

 

TRABZON BAROSU’NUN BAŞKANI KİM OLACAK?

Trabzon Barosu’nda seçim var. Bugün konuşmalar yapılacak, yarın da sandık başına gidilecek.

Başkanlık için avukatlar Sibel Suiçmez ve Nusret Yılmaz yarışacak.

Geçtiğimiz günlerde aday olacağını açıklayan eski baro başkanı ve Trabzonspor Divan

Başkanlık Kurulu Başkanı Ali Sürmen ise dün adaylıktan vazgeçtiğini duyurdu.

Sürmen, çekilme gerekçesini ise seçimi etkilememek için daha sonra açıklayacağını söyledi.

Baro, önemli bir sivil toplum kuruluşu…

Mevcut başkanı FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu.

Yeni başkanın kim olacağına 450’den fazla avukat oylarıyla karar verecek.

Suiçmez de Yılmaz da kendilerini şanslı görüyor. Her ikisi de bu görevi layıkıyla yapabilecek yeterliliğe sahip, kamuoyunun da tanıdığı isimler.  İkisine de başarılar diliyoruz.

O KAMERAMAN AÇIKÇA ‘BENİ GÖZALTINA ALIN’ DEMİŞ!

TRT Trabzon Bölge Müdürlüğü bünyesinde telif karşılığı kameraman olarak çalışan Muhammet Ali

Sarı FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınınca gözler bir anda TRT

Trabzon Bölge Müdürlüğü’ne çevrildi. Öyle ya kimdi bu kameraman, kim işe almıştı? Gözaltındaki şüpheli, TRT’nin kadrolu personeli değil, telifli yani yaptığı haber başına ücret alıyordu. TRT’ye, FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Ahmet Böken’in Haber Daire Başkanlığı döneminde alındı. Sonrasında Rize ve Giresun’da görevlendirildi, TRT bünyesindeki FETÖ bağlantılılar tarafından da korunup kollandı. Bir haber yaptıysa 5 gösterilmiş, fazla prim alması sağlanmış. Onu koruyup kollayan ekiptekilerin tamamı da zaten açığa alındı ve bazıları tutuklandı. Muhammet Ali Sarı, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sosyal medyadaki paylaşımlarıyla açıkça ‘Beni gözaltına alın’ çağrısı yaptı. FETÖ yapılanmasına toz kondurmuyor, sohbetine iştirak edilen, maklubesine kaşık sallanılan abiler ve ablaların karıncayı bile incitemeyeceğini savunuyor, iktidarı eleştiriyor ve o kanlı darbe girişiminin bir tiyatro olduğunu (!) ima ediyor. ByLock’un basit bir program olduğunu savunup, terör örgütü mensupluğu suçlamasıyla gözaltına alınanları masum göstermeye çalışıyor.

Velhasıl tam bir FETÖ’cü olduğunu saklamıyor, gizlemiyor. Şimdi sorguda ve yargı gerekeni yapacaktır.

Bu açıklamalardan sonra şunu belirtelim. TRT Trabzon Bölge Müdürlüğü’ndeki çok değerli meslektaşlarımızın, kurumlarının adının FETÖ ile anılmasından rahatsızlık duyduğunu biliyoruz. Bu kişinin zaten onlarla ilgisi yok. O nedenle değerli meslektaşlarımız boşuna rahatsız olmasınlar, kimin ne olduğu belli nasılsa.

Son Güncelleme: 01.10.2016 12:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com