03 Mayıs 2018 Perşembe 15:18
Altın, Küresel Büyüme Endişelerine Rağmen Sakin Seyrediyor

Altın, Küresel Büyüme Endişelerine Rağmen Sakin Seyrediyor

Altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketi küresel büyüme endişelerine rağmen sınırlı kaldı. IMF, dün yayınladığı raporda küresel büyüme tahminini düşürürken ticaret savaşları ve Çin’deki ekonomik yavaşlamayla birlikte Avrupa ekonomisinde sıkıntıların olduğunu belirtti. Raporla birlikte dolar gibi güvenli liman varlıklarının değeri artarken altın fiyatlarındaki hareket sınırlı kaldı. Pazartesi günü 1.277 dolara kadar gerileyen ons altının Salı günü Avrupa seansıyla birlikte 1.284 dolara kadar çıktığı görüldü. Öte yandan Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ekonomide aşağı yönlü baskının istihdam piyasasını etkileyeceğini belirtti. Piyasalar ise dün Çin’de açıklanan zayıf ekonomik verilerle birlikte satıcılı seyretti. İngiltere’de ise Başbakan Theresa May uzlaşmaya yönelik görüşmelerin devam edeceğini belirtti.

IMF Pazartesi günü yayınladığı raporda küresel büyümenin 2019’da %3,5 olacağını açıkladı. Daha önce %3,7 olan tahminin düşürülmesinde ticaret savaşları ve Çin’deki ekonomik yavaşlamaya dikkat çekilirken risklerin arttığına vurgu yapıldı. Aynı şekilde Almanya’daki ekonomik yavaşlamaya değinen IMF, İtalya’da da son gelişmelerle birlikte risklerin arttığını belirtti. Ayrıca Türk ekonomisine de değinen IMF, daralmanın beklenenden daha şiddetli olacağını söyledi. Ticari tansiyonun bahar aylarında tekrar yükselebileceğine vurgu yapan IMF, ayrıca anlaşmasız Brexit ve Çin’deki ekonomik yavaşlamanın beklenenden daha derin olması durumlarında küresel riskin artacağını belirtti.

Küresel ekonomide yavaşlama beklentileri artarken bu raporun yayınlanmasıyla birlikte dolar endeksinin Salı günü 96,47’ye kadar çıktığı görüldü. Bununla birlikte altın fiyatlarının Avrupa seansıyla birlikte bir miktar yükselerek 1.284 dolara çıktığı görülse de bu yükseliş sınırlı kaldı.

Goldrate.com’a göre spot altın 16:05 itibariyle 1.283,26 dolardan işlem görürken gram altın 220, çeyrek altın 364 liradan alıcı buluyor.

IMF raporu küresel piyasaları da etkiledi. Asya ve Avrupa piyasaları Pazartesi günü çoğunlukla düşüşte kapatırken Salı günü bu düşüşün devam ettiği görüldü. Asya piyasalarında Nikkei günü %0,47 düşüşle kapatırken Hang Seng %0,70 geriledi. Shanghai ise günü %1,18 kayıpla kapattı. Avrupa’da ise 16:20 itibariyle DAX %0,41 gerilerken FTSE %0,42 düştü. Euro Stoxx 50 ise günü %0,37 kayıpla geçiriyor.

Çin’de ise Pazartesi günü açıklanan zayıf büyüme rakamları sonrasında Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Salı günü yaptığı açıklamada ekonomideki aşağı yönlü baskının istihdam piyasasını etkileyeceğini belirtti. Daha önce açıklanan ithalat ve ihracat verileri beklenenin altında gelmiş ve sert bir düşüş görülmüştü. Aynı şekilde fabrika siparişlerinde görülen gerilemenin ekonomik aktivitedeki yavaşlamayı önümüzdeki aylarda daha belirgin hale getirmesi beklenirken istihdam piyasasının sıkılaşacağı belirtiliyor. Pazartesi günü açıklanan verilere göre Çin ekonomisinin 2018’de %6,6 ile 1990’dan bu yana en düşük büyüme performansını gösterdiği görülmüştü.

İngiltere’de ise Brexit belirsizliği Başbakan Theresa May’in parlamentoda reddedilen anlaşma taslağında pek bir değişiklik yapmamasıyla sürüyor. Dün açıklamalarda bulunan May, parlamenterlerin önerilerini AB’ye ileteceğini belirterek Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti arasında fiziksel bir sınır olmayacağını garanti altına alan “Irish Backstop” konusunda itirazların dikkate alınacağını ve AB ile görüşmelerde gündeme getirileceğini söyledi. Birleşik Krallık’taki diğer ülke liderleriyle görüşeceğini belirten May, ayrıca iş dünyası ve sendikaların da fikrinin alınacağını söyledi. İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise ikinci bir referandum isteyen muhalefet kanadına destek vereceğini açıkladı.

Son Güncelleme: 22.01.2019 21:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com