01 Mart 2017 Çarşamba 11:08
Asya ve Pasifik pazarının en büyük gıda fuarı Foodex’te Türk yemekleri tanıtılacak

Türkiye Milli Katılım Organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri tarafından yapılan Foodex Japan 42’nci Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı, 07-10 Mart tarihleri arasında Japonya’nın Chiba kentinde Makuhari Messe (Nippon Convention Center)’da düzenlenecek. Foodex Fuarı’nda Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) organizasyonunda, 31 Türk gıda firması, 3 tanıtım grubu ile 2 Ur-Ge, Japonya pazarındaki konumunu güçlendirmek için ter dökecek.

Japonya’nın tarım ve gıda ürünleri ihtiyacının önemli bölümünü ithalat yoluyla karşıladığını, gıda ihtiyacının sadece yüzde 40’ını kendisinin karşılayabildiğini ve 130 milyon nüfuslu büyük bir ülke olduğunu ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Foodex Japan Fuarı’na, 2016 yılında 78 ülke ve bölgeden toplam 3 bin 197 firma ve 76 bin 500’ün üzerinde ziyaretçinin katıldığını, Türk firmalarının Foodex Fuarı sayesinde Japonya ve Uzakdoğu pazarında konumlarını güçlendireceklerini belirtti.

Türkiye’den 2016 yılında Japonya’ya 95 bin ton ürün karşılığı 160 milyon dolarlık gıda ürünleri ihracatı yapıldığını anlatan Tarakçıoğlu, “Ege İhracatçı Birlikleri üyelerinin Japonya’ya gıda ihracatı ise 14 bin ton karşılığı 53 milyon 275 bin dolar. Türkiye’nin Japonya’ya yaptığı gıda ihracatının üçte birini Egeli ihracatçılar yapıyor. Türklere karşı müthiş sevgileri var. Bunu Türk-Japon işbirlikleri ve ortak yapım Ertuğrul filmiyle de perçinledik, Japonya’da ithalatçılar ile çalışmaya başlaması zor olmakla birlikte, sizden bir kez mal aldıklarında ve güvenlerini kazandığınızda sizi unutmazlar. Tek şartları var, o da kalite. Kaliteli ürünün hakkını da veriyorlar” diye konuştu.

Türk lezzetleri ünlü Japon şef Masayuki Okuda’nın tarifleriyle Japonlara sunulacak

Foodex Japan 2017 Fuarı ile eş zamanlı olarak, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğince yürütülen Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore Pazarlarında Tanıtılmasına Yönelik Turquality Projesinin ikinci yılı kapsamında, Japon kamu temsilcileri, ithalatçı firmalar, basın mensupları, blogerlar ve fuar katılımcısı firma yetkililerinin katılımıyla 8 Mart Çarşamba günü saat 19.00 – 21.00 saatleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Tokyo Büyükelçiliği rezidansında bir resepsiyon düzenlenecek. Resepsiyon da, Türk gıda ürünleri ünlü Japon şef Masayuki Okuda’nın ve Türk aşçılar tarafından hazırlanan özel menüler konuklara ikram edilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com