09 Eylül 2016 Cuma 12:16
Çayda Kelebek Tehdidi

Çay bahçelerini yiyip bitiren zararlı kelebek türü hem çaydaki kaliteyi bozuyor hem de üretici ve sanayicinin kaybını düşürüyor.

Köydeki vatandaşın kendi giderlerini karşılamak için yetiştirmiş olduğu sebze ve meyvelerin öz suyunun yoğun olduğu kısımlarını mekan tutan zararlı kelebekler, köylünün bahçesinden kaliteli sebze almasını da engelliyor.

Yöremizin en önemli geçim kaynaklarını oluşturan çay ve fındık, bu yıl bu felaketten bir hayli etkilenmiş durumda. Bu etkileşim sonucunda da ekonomiye zararı tartışılmaz boyutlara ulaştı.

Trabzon Ticaret Borsası Meclis Üyesi ve aynı zamanda çay üreticisi olan Yavuz Selim Çakıroğlu, Tarım Bakanlığı’na çağrıda bulunarak duruma acil çözüm istedi.

Sorunun çözülememesi durumunda önümüzdeki günlerde çok daha kötü sonuçların ortaya çıkabileceğini ifade eden Çakıroğlu “ Bu yıl zararlı kelebekler bizi bir hayli terletti. Ne yapacağımızı şaşırdık. Bir çözüm yolu istiyoruz. Yoksa bahçelerimiz elden gidecek” dedi.

Çakıroğlu ayrıca, zararlı kelebeklerin özellikle meyveler üzerinde jöle kıvamında siyah ve yoğun bir leke bıraktığını, bunun da ürünün pazara çıkması aşamasında üreticiye ciddi zararlar doğurduğuna da dikkat çekerek, “Özelliklede üçüncü sürgünde çayın yeni filizlerini tanınmayacak hale getiriyor. Bu da çaydaki verimde yaklaşık olarak yüzde 40 civarında bir düşüş meydana getiriyor” diye konuştu.

Son Güncelleme: 09.09.2016 12:21
Anahtar Kelimeler:
TrabzonTrabzon Haberçay
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com