01 Mart 2017 Çarşamba 14:06
ÇAYKUR'un ihracat çalışmaları

 Çay İşletmeleri (ÇAYKUR) Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Türkiye'nin dünya çapında markası olmak için yola çıktıklarını ve 100'e yakın ülkede ÇAYKUR ürünlerinin bulunduğunu bildirdi.

Sütlüoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ÇAYKUR olarak dünyanın en büyük yiyecek, içecek, gıda makinesi, teknolojisi, ambalaj fuarı Dubai Gulfood Fuarı'nda yerlerini aldıklarını belirtti.

Sütlüoğlu, fuarda 120'den fazla ülkeden 5 bini aşkın firma yer aldığını, Türkiye'den ÇAYKUR ile birlikte 174 firmanın boy gösterdiğini ifade etti.

Dünyanın en büyük ve kapsamlı gıda fuarında çok yoğun bir ziyaretçi ilgisiyle karşılaştıklarına dikkati çeken Sütlüoğlu, ÇAYKUR markasına gösterilen ilgiden memnun olduklarını, ziyaretçilerin de memnun ayrıldıklarını kaydetti.

Fuarların tanıtım ve açılım için son derece önemli olduğunun altını çizen Sütlüoğlu, şöyle devam etti:

"Türk çayı ile Türk çay kültürünü yabancı insanlara tanıtıyoruz. Aynı zamanda diğer ülkelerden gelen tedarikçilerle bayilik ön anlaşmaları yaparak dış pazar payını daha da arttırma gayretindeyiz. Türkiye çayda en büyük beşinci üretici olmasına rağmen dış pazarda fazla yer bulamıyordu. Çay sektörü olarak içimize kapalı bir sektördük. Sadece iç pazarda çay satıyorduk. Gurbetçilerimizin yaşadığı birkaç ülke dışında atılımımız yoktu. Çok büyük tüketici olduğumuz için dışarıya çay satmaya gerek duyulmamıştı ama son 5 yılda ihracat atağı başlattık. Dünyanın her tarafına 'çayımızı götürüp satalım hem de kültürümüzü tanıtalım' düşüncesiyle çalışıyoruz. Bu nedenle fuarlar amacımıza ulaşmak için en kestirme yollardan bir tanesi."

Sütlüoğlu, dünya çapında marka olmak için de çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirterek, "Türkiye'nin dünya çapında bir markası olsun arzusuyla yola çıktık. 100'e yakın ülkede ürünlerimiz var. Genişlemeye hızlı bir şekilde devam ediyoruz. İlk ihracat yaptığımız ülkeler bizim insanımızın yaşadığı Avrupa ülkeleriydi. Fuarda Guatemala, Irak, Mısır, Libya'dan firmalarla ön görüşmeler yaptık, bayilikler için süreç başlattık. Afrika'da 30’dan fazla ülkede, Avusturalya, Yeni Zelanda, Amerika, Uzak Doğu ve Ortadoğu’da varız. Bunların dışında biz bütün dünyayı hedefimize koyduk. Dünyada ÇAYKUR'un ulaşamadığı nokta kalmaması için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Fuarın yeni ülkelerin kapılarını açtığını ve bayilik noktasında çok önemli gelişmelerin olduğunu kaydeden Sütlüoğlu, ilerliki dönemde ihracata başlanan ülkelerin açıklanacağını belirtti.

Son Güncelleme: 01.03.2017 15:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com