24 Ocak 2017 Salı 14:50
Dolardan Karara Sert Tepki!

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 2017 yılının ilk toplantısına ilişkin sonuçları açıkladı. Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandını yüzde 9,25'e çıkardı. Geç likidite penceresi faizini yüzde 10'dan yüzde 11'e yükseltirken politika faizini yüzde 8.00 seviyesinde sabit bıraktı.

Swap ihalesi sonrası 3.74 seviyesinin altına gerileyen dolar fiyatları Merkez Bankası kararından hemen önce 3.79 seviyesinden işlem görürken karar sonrası 3.82 seviyesinin üzerini gördü. Kur saat 14.15 itibari ile bankalararası piyasada 3.7870 seviyesinden işlem gördü.

Merkez Bankası (TCMB) bankacılar arasında swap olarak da anılan TL depoları karşılığı döviz depo ihalesinde 1 hafta vadede 300 milyon dolar verirken, TL faiz oranını yüzde 9.5'ten yüzde 10'a yükseltti.

İhaleye 825 milyon dolarlık teklif gelirken TCMB dolar faiz oranını yüzde 0.75 seviyesinde tuttu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Cuma günkü açıklamaları ardından dolarda küresel değer kaybı ile yönünü aşağı çevirirken, faiz kararı sonrası piyasada gözler Cuma günü açıklanması beklenen Fitch değerlendirmesinde olacak.

Tahvil-bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 11.10, valörde son işlemde yüzde 11.19 oldu. Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı iki yıllık gösterge tahvil dün spot kapanışta ortalama yüzde 11.24, valörde son işlemde yüzde 11.27 oldu.

TRUMP SONRASI DOLARDA KÜRESEL DEĞER KAYBI
Dolar dünkü kayıplarının ardından Asya piyasalarında değer kaybına karşı koymaya çalışıyor. Yatırımcılar ABD Başkanı Donald Trump'ın ticaret politikalarında korumacı bir tavır ortaya koymasının ardından Trump yönetiminin daha zayıf dolar ile ABD ekonomisi için rekabet avantajı yaratmaya çalışacağından şüpheleniyorlar.

Trump ayrıca dün de vergilerde "büyük" indirimler yapmaya ve piyasa düzenlemelerini gevşetmeye söz verdi. Trump ayrıca ABD'yi ticaret anlaşması Trans-Pasifik Ortaklığı'ndan (TPP) resmen çekme kararı aldı ve sınır ötesinden satın alınan ürünlerden "yüksek" vergi alınmasından bahsetti. Uzmanlar yatırımcıların vergi indirimlerine ise olumlu tepki vermediğine dikkat çekiyorlar.

Doların altı önemli para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks 99.899'a kadar gerileyerek 8 Aralık'tan bu yana en düşük seviyeyi gördükten sonra düne kıyasla yüzde 0.1 düşüş ile 100.060'ta bulunuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com