07 Haziran 2016 Salı 12:32
Hacısalihoğlu:

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, projelerin ticari anlam kazanabilmesi için en önemli aşamalardan birinin patent konusu olduğunu ifade etti.

Hacısalihoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Trabzon'da özellikle Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Teknoloji Transfer Ofisi'nin başarılı çalışmalar yaptığını, TTSO'nun da Teknokent'teki İnovasyon Merkezi ile yüksek teknolojili ürün üretimi konusunda kentin önünü açtığını belirtti.

Tüm projelerin ticarileşmesi, hiçbirinin okul projesi olarak kalmaması gerektiğini vurgulayan Hacısalihoğlu, şöyle devam etti:

"Projelerin ticari anlam kazanabilmesi için en önemli aşamalardan biri patent konusudur. Geliştirilen projelere mutlaka patent alınması gerekiyor. Arzu ederiz ki üniversitemizden çok sayıda patent çıksın. Çünkü Türkiye'nin dünyadaki patent ortalaması gerek müracaatta ve gerek alınan patent sayısında çok düşük. Bu bakımdan her yaptığımız buluşun patentini almamız gerekiyor."

Hacısalihoğlu, elinde patenti olan mühendis, öğrencimiz ya da öğretim üyelerinin, bunu değerlendirmede çok geç kaldığını savunarak, "Ya kafasında çok uçuk rakamlar oluşuyor ya da 'hayatımı bununla kurtaracağım' diye projeyi kendine saklıyor. Saklanan o projelerin inanın ki 1-2 yıl içinde çok daha gelişmişi hayata geçecektir. Onun için zamanında bu patentleri değerlendirmek, patenti alınmış projeleri de tozlu raflarda saklamamak gerekiyor." ifadesini kullandı.

Türkiye'de patentlerin fiyatları konusunda dünyadaki uygulamaların örnek alınmasını isteyen Hacısalihoğlu, şunları kaydetti:

"Almanya'nın Dortmund kentindeki Teknokent'te inceleme yaparken, dışarıya sattıkları patentler konusunda nasıl fiyatlandırma yaptıklarını öğrenmek istedik. Bize, 'patenti elde edene kadar yaptığımız maliyeti hesaplıyoruz ve maliyetine bunları piyasaya sunuyoruz' yanıtı verildi. Bu bir enstitünün fiyat politikasıdır. Laboratuvarlarının tutarı 25-30 milyon avro civarındaydı. Her türlü makine ekipmanı olan bir laboratuvar. Kar amacı gütmüyorlar ancak kar amaçlı olanın üzerine de masrafın dışında belli bir kar oranı koymak veya 5-10 yıllık vadelere yaymak suretiyle patentler satılabilir. Türkiye'de patent fiyatları konusundaki büyük belirsizlik giderilmelidir. Patentin bir an önce ticarileşmesi gerekiyor. Aksi takdirde o patentin hiçbir değeri kalmayacaktır."

Son Güncelleme: 07.06.2016 14:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com