30 Aralık 2016 Cuma 11:29
İhracat Arttı, Gelir Düştü!

Yaş sebze ve meyve ihracatında artış, gelirinde düşüş

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu ve Narenciye Tanıtım Grubu ile birlikte Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin makamında ziyaret etti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gürdoğan, Bakan Nihat Zeybekçi’ye yaş meyve sebze sektöründe yaşanan sorunlar aktarılarak çözüm önerileri hakkında bilgi verildiğini, söyledi. Gürdoğan “Toplantıda ülkemizin en önemli ihracat kalemleri arasında yer alan yaş meyve sebze sektörünün potansiyeli ölçeğinde artış sağlaması için sorunların çözümü noktasında alınması gereken önlemler ve destekler görüşülmüştür. Sektörde yaşanan sorunların aktarıldığı toplantıda, 2017 yılında sektörün 2023 hedeflerine uygun ihracat artışı sağlayabilmesi konusunda destek sözü alınması sektör temsilcilerini oldukça mutlu etmiştir. Önümüzdeki haftalarda Rusya Federasyonu’na yönelik tüm ürünlerdeki kısıtlamaları da kaldırılacak olması yönündeki olumlu görüşmeler de sektör ihracatına 2017 yılında büyük katkı sağlayacağı sektör temsilcileri tarafından dile getirilmiştir” bilgisini paylaştı.

Öte yandan bu yıl sonu itibariyle 3 milyon 549 bin 664 ton yaş sebze ve meyve ihracatı karşılığı 1 milyar 968 milyon 832 bin 748 dolar tutarında net döviz girdisi sağlayan sektör ihracatında bir önceki yıl dönemine göre miktarda yüzde 8 artış görülmesine rağmen, değer tutarda yüzde - 5 düşüş yaşandığı kaydedildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com