09 Mayıs 2018 Çarşamba 11:21
Katılım Emeklilik Sistemini Neden Tercih Etmelisiniz?

Katılım Emeklilik Sistemini Neden Tercih Etmelisiniz?

Katılım emeklilik veya en bilinen adıyla bireysel emeklilik sizlere kişilerin sosyal güvenlik sigortaları vasıtasıyla kazandıkları emeklilik hakkının yanı sıra yapabileceğiniz fazladan bir birikim fırsatı sunar. Peki, bu fırsattan bahsederken kast ettiğimiz tam olarak nedir? Bilindiği gibi devlet tarafından sosyal güvence altındaysanız belirli bir yaş sınırını doldurduktan sonra (ki bu ülkemizde şuan için en erken 56 yaşına tekabül eder) emeklilik güvencesinden yararlanabilirsiniz.

Yeni Nesil Katılım Emeklilik

Emeklilik kurumu içerisinde aylık sosyal sigorta seviyenize göre hayat standartlarınızı koruyabilmeniz adına belirli bir miktar düzenli gelir ve sağlık, eğitim gibi devlete ait olan kuruluşlardan bu güvence dahilinde ücretsiz olarak yararlanma hakkını kazanırsınız. Bu güvence anayasaya dayanıyor olup devletin sosyal devlet ilkesi üzerinden vatandaşlara verilen bir haktır. Fakat emekli olurken sigorta dereceniz sizin için yeterli bir hayat standardını karşılayamıyor olabilir. İşte bu durumda bireysel emeklilik ve bir diğer adıyla katılım planları bankalar tarafından devletin verdiği sosyal güvence haricinde bir tasarruf planı yaparak emeklilik sürecinde haklarınıza ek olarak size bir ayrıcalık tanır. Bu ayrıcalığa sahip olmak ve kendinize bir tasarruf fonu oluşturmak içinse pek çok kriteri karşılamanıza ya da uzun kırtasiye işlemlerine artık ihtiyacınız yok. Yalnızca internet üzerinden de erişebileceğiniz bir bankayla iletişime geçerek kısa bir başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Tasarruf hesabınızın ise genel düzeni şöyle çalışır: ilk olarak başvurunuzu yaparken sistem sizden aylık olarak tasarruf fonunuza ayırabileceğiniz belirli bir meblağ göstermenizi ister. Bu aylık katılım payları bankalar tarafından ortak olarak bir skala içinde belirlenir. Yani aylık olarak fonunuza yatırabileceğiniz en az ve en fazla değerler bir liste şeklinde size sunulur ve bunların içinden bütçenize uygun olanını seçebilirsiniz. Aylık olarak bütçenize uygun bir ödeme planı sayesinde rahatlıkla birikiminizi yapmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz bu tutarı sonradan arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Devlet Desteği De Var!

Katılım emeklilik konusunda bilinmesi gereken bir diğer husus ise bu fonlara düzenli olarak yapılan devlet katkılarıdır. Yıllık tasarruf hesabınıza yapılabilecek olan devlet katkısı oranı birikiminizin en fazla %25'ini içerir. Bu durum göz önüne alındığında sadece para biriktirdiğiniz için hem devlet katkısından yararlanır hem de emekliliğinizin çok daha rahat koşullarda geçmesini garanti altına almış olursunuz. Bu sistem için verilebilecek örneklerden biri Kuveyttürk'ün bireysel emeklilik ve danışmanlık hizmetidir. Sitenin detaylarında katılım emeklilik adı altında size daha uygun olacağını düşüneceğiniz üç farklı plandan (Hesaplı Katılım Emeklilik Planı, Özel Katılım Emeklilik Planı ve Güzel Katılım Emeklilik Planı) birini tercih ederek yarınlarınız için bugünden hazırlık yapmaya başlayabilirsiniz.

Son Güncelleme: 30.11.2018 11:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com