07 Mart 2017 Salı 22:27
"Oltan'a Yapılan Yargısız İnfaz"

Doğu Karadeniz İHracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan yaşananlara tepki göstererek, "Ülkemizin ve bölgemizin fındık duayenlerinden Orhan Oltan'a yapılan yargısız infazı kınıyor, Türk fındığına büyük katkı sağlayan bu şahsiyetleri tekrar kazanmak için hekesi göreve davet ediyoruz" dedi.

Gürdoğan'ın konuyla ilgili yayınladığı mesaj şöyle:

"Bilindiği üzere Ülkemizin en geleneksel ve %100 net döviz girdisi sağlayan ihraç ürünü olması yanında, Doğu Karadeniz Bölgesi ekonomisine de en önemli girdiyi sağlayan,  halkın geçim kaynağı olan fındık, maalesef yanlış bilgi ve yanlış mülahazalarla manşetlere konu edilmekte ve bu yanlış eksik bilgiler bu sektöre yıllarını veren firmalarımızı, değerli şahsiyetleri gönülden yaralamaktadır.

Hepimizin de bildiği gibi hammadde niteliğinde olan ve Ülke olarak ta hammadde olarak tüketemediğiniz ürünler, ancak ve ancak dış satım yani ihracatla değerlendirilmekte ve bu durumda da fiyat oluşumları global piyasalardaki talep durumuna göre şekillenmektedir. Hiçbir ülke, hele hele ikame edilebilecek alternatifi olan bir ürünü sürekli yükselen fiyattan talep etmediği gibi ikame ürünlere göre daha yüksek fiyatı olan bir ürünü de hiçbir şekilde tercih etmemektedir.  Ekonominin kuralı olarak bir ürünün fiyatı arz ve talep ekseninde şekillenir. Elbette ihracatçılar olarak kendi ülkemizin ürününü en yüksek fiyattan değerlendirmek isteriz. Ancak karşınızda alıcı var ve alıcıda en makul fiyattan ürün almak istiyor. Bunun yanında, fındıktaki alım fiyatlarını devletin popülist politikalarla yüksek fiyattan belirlemenin, müdahalenin son bulduğu 2001 yılı sonrası, fındıktaki fiyat oluşumu tamamen piyasanın,  yani arz ve talep dengesinin ekseninde belirlenir bir duruma gelinmiştir.

Hal böyle iken Bölgemiz ekonomisine, ihracatına ve istihdamına büyük katkı sağlayan, bu uğurda ömrünü tüketen, saçını beyazlatan önemli şahsiyetler ve firmalar, fındıktan ve ekonomiden hiçbir haberi olmayan kesimler tarafından yanlış ve eksik bilgilerle karalanmakta, haksızlığa uğratılmakta, şevkleri kırılmakta ve haklarında kamuoyuna yanlış bilgi aksettirilmektedir. Hele Bölgemiz gibi değerine sahip çıkmayan,  ancak kaybettikten sonra değeri, kıymeti anlayan bir kültür anlayışımız, yıllarca Karadeniz bölgesine büyük zarar vermiş ve birçok değerli şahsiyet bu şekilde küstürülmüş ve doğup büyüdüğü geliştiği, gönül verdiği toprakları terk etmek zorunda kalmıştır. Bu durumdan sonuçta kaybeden Bölgemiz olmuştur. Ancak hala bunu anlamamış olduğumuz açıkça görülmekte ve bindiğimiz dalı kesmeye aynı hızla devam etmekteyiz. Küstürülen değerli iş adamlarımız yatırımlarını başka bölgelere kaydırmış, Bölgesine adeta küsmüştür. Bunda kaybeden acaba kim olmuştur, kendimizi hele hele kamuoyuna bilgi aktarma görevi olan kesimlerin çok iyi düşünmesi gerekir.

Bu anlayış ve iş adamını karalama Trabzon İlimizde kötü örnek teşkil etmekte, yerli ve yabancı sermayenin İlimizde yatırım yapmasına olumsuz etki yaparak, kötü örnek oluşturmaktadır.

Bu şekilde yapılan yalan ve yanlış haberlerden dolayı, İlimizde Türk fındığına ve fındık ihracatına yaptıkları büyük katkı yanında Trabzon ilinde ödedikleri vergilerle Trabzon ili ekonomisine büyük katkı sağlayan OLTAN ailesi küstürülmüş ve grubun duayeni Orhan OLTAN tamamen fındık sektöründen çekilme kararı almıştır.

Korkumuz o ki hala bu yalan ve gerçeklikle hiçbir alakası olmayan haberlerin yapılmaya devam etmesi ile OLTAN firmasını satın alan FERRERO Co. Firmasının ilimizi terk ederek tüm yatırımlarını ve merkezini Trabzon dışına kaydıracak olmasıdır. Lütfen ve lütfen Trabzon’a bu kötülüğü yapmayalım, firmalarımıza sahip çıkalım. OLTAN ailesi ödediği vergi, istihdama sağladığı katkı yanında, Trabzon ili ihracatı OLTAN ailesi katkısı ile 1 Milyar Doların üzerine çıkmıştır. Bugün Trabzon en çok ihracat yapılan 13 üncü İl ise, bu Oltan ailesinin katkısı ile olmuştur.  Bundan dolayı Sayın Oltan Gıda Sanayi A.Ş. firması ve Yönetim Kurulu başkanı Sayın Orhan OLTAN’a şükranlarımızı sunuyoruz.

İşsizliğin kol gezdiği, sanayileşmenin yok düzeylerde olduğu Trabzon iline bu haksızlığı yapmaya kimsenin hakkı yoktur. Yalan eksik ve hezeyanlarla dolu bu haberleri yapanlar lütfen ve lütfen bu firmalarımızın Trabzon’a ödediği vergiye, ihracatına ve istihdama yaptıkları katkıya baksınlar. Bu yalan, yanlı ve yanlış haberleri yapanların geçtikleri yollar, çocuklarının okuduğu okullar bu firmalarımızın ödedikleri vergilerle olmaktadır. Bu vesile ile hiçbir bilimsel altyapısı olmayan araştırılmadan ve gerçekliği doğrulanmadan yapılan dedikoduları şiddetle kınıyor,  Trabzon’a değer katan tüm firmalarımıza sahip çıkılmasını rica ediyorum.

Kamuoyuna saygılarımla sunulur."

Son Güncelleme: 08.03.2017 10:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com