05 Mart 2017 Pazar 10:52
Orhan Oltan İsyan Etti ‘ Bırakıyorum'

Ordu'da yerel bir televizyona açıklamalarda bulunan Ferrero bünyesindeki fındık ihraç rekortmeni Oltan Gıda'nın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Orhan Oltan; "Ferrero için fındık alım işini bu sezon son olarak yapıyorum. Temmuz ayı gelmeden, benim artık fındık alım işine katkım olmayacak" dedi.

Fındık ile özdeşleşmiş bir hayatı ve ismi olduğu için "Bunun benim için kötü ve üzücü bir haber olması lazım" diyen Orhan Oltan konu ile ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Ama, esprili bir şekilde ifade edecek olursam, fındık fiyatı çıktığında Allah'tan,  düştüğünde bizden sayanlar var ise onlar için kötü bir haber değildir. Ancak yine de umarım böyle sayanlar yoktur. 33 yılını fındığa vermiş ve bundan ekmek yiyen bir insanın Türk üreticisinin mağdur olmasını istediğinin düşünülmesi doğru değildir."

Fındığın kendisi için  33 senelik tutkulu aşk olduğunu vurgulayan Orhan Oltan;  "Benim tek sevdam fındık idi. Asla bırakmayı düşünmüyordum. Ama son 2 yıldır maalesef hak etmediğim ithamlara maruz kaldım. Tek üzüntüm;  buradan çok üzüntülü ayrılacağımı ve asla bırakamayacağımı sanıyordum. Ama şimdi ayrılıyorum ama üzülmüyorum! Tek üzüntüm de sanırım bu " diyerek sözlerini şöyle tamamladı: "Hatta, ben firmamızı alan Ferrero'ya; 'firmamızı sattım. Ama kolay kolay gitmem. Beni 70 yaşına kadar bırakamazsınız' derken, şimdi 'beni bırakın' demenin üzüntüsünü yaşıyorum."

OLTAN GIDA ve ORHAN OLTAN

Orhan Oltan; babası Kenan Oltan ve ortağı Şükrü Güngör Köleoğlu ile birlikte 1984 yılında kurduğu Oltan Gıda ile fındık sektörüne girdi. Oltan Gıda, önce fındık kırma fabrikası, daha sonra da entegre fındık işleme tesisini kurdu. 2005 yılında ise Trabzon Arsin'de dünyanın en büyük ve en gelişmiş fındık entegre işleme tesisini inşa edildi.  Oltan Gıda 2002 yılından itibaren Türkiye'de ilk sıraya çıkarak fındık ihraç rekortmenliğini eline geçirdi. Yıllara göre değişkenlik göstermesine rağmen zaman zaman Türkiye'nin yıllık fındık ihracatının yüzde 30'a yakın kısmını gerçekleştirdiği dönemler oldu. Oltan Gıda 2014 yılında İtalyan çikolata sanayicisi Ferrero şirketi tarafından satın alındı. Ferrero şirketi, Oltan Gıda'nın iki ortağından Orhan Oltan ile fındık alım ve satım işi için, Şükrü Güngör Köleoğlu ile de entegre işletmesi ve üretim için 5 yıl birlikte çalışma kararı almıştı.

Son Güncelleme: 05.03.2017 10:54
Anahtar Kelimeler:
FındıkFerreroOrhan Oltan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com