09 Mayıs 2018 Çarşamba 09:16
SDD Mi Hard Disk Mi?

SDD Mi Hard Disk Mi?

Günümüz gelişen teknolojisi ile SDD hard disk yerine üretilmeye başlanmıştır. Teknoloji bizlere her geçen teknolojik bir ürün ya da elektronik parçalarını geliştirerek sunmaya devam ediyor. Bu doğrultuda da hard disklerin yerine SDD leri gelişmiştir.

SDD ile Hard Disklerin Farkları Nelerdir?

Bilgisayar gibi depolama alanına ihtiyaç duyan her elektronik ürünün ihtiyaç duyduğu SDD hard disk farklarını inceleyerek değerlendirelim. Hard diskler hareketli mekanik parçalar olup SDD ler hareket mekanizması olmayan parçalardır. Hard disklerin harekete bağlı ısınma problemi olup SDD hareket mekanizması olmadığından bu ısınma etkisini yaratmaz. Isınma parçaya olduğu gibi bilgisayara da zarar verebileceği için bilgisayar içinde ayrıca bir soğutma mekanizması vardır ve bu soğutma işlemi için enerji harcar. SDD ler ısınma yaratmadığından soğutma için de enerji harcanmasına sebep olmazlar. Hard diskler daha uzun sürede okuma ve yazma hızları ve düşük performansları ile SDD lerin çok gerisinde kalmaktadır. SDD ler daha az bileşen parçaları olması dolayısıyla daha yüksek bir performans ve başarı sağlamanın yanında daha hızlı çalışarak zamandan kazandırırlar. Hard disklerin kapasite alanı SDD lerden çok fazladır. Hard diskler 500GB tan 6 TG a kadar çıkabilirken SDD ler 4 GB lara kadar gelmiş ancak bu durum fiyatlarını daha yükseğe çıkarmıştır. 200 GB lık SDD fiyatına 2 TG’ lık hard disk alınabiliyor olması bu fiyat dezavantajını da ortaya koymaktadır. Ancak bu fiyat yüksekliği dezavantaj olarak adlandırılsa da 1 TG lık bir hard diskin işlevlerine 256 GB lık SDD ile ulaşabilir olmak aslında bunun bir dezavantaj olmadığını gösteriyor. SDD ler hareketli olmadıkların ses ve gürültü problemleri olmadığı gibi daha dayanıklı oluyorlar.

SDD ve Hard Disk Kullanım Alanları

Hard diskler hareketli parçalar olduğundan değiştirilemeyen belli bir alan sahiptirler. Ancak SDD hareketli parçaları olmayan flash tabanlı depolama birimleri olarak düşünüldüğünde masa üstü bilgisayardan, diz üstü bilgisayarlara ya da farklı kullanım amaçlı oluşturulan cihazlarda kullanılma imkânına sahiptir.

Aradığınız depolama aygıtı ile ilgili karar vermenizde size yardımcı olacak İnce Hesap internet sitesi üzerinden farklı marka ve özelliklerde hard disk ve SDD leri sizler için satışa sunuyor. https://www.incehesap.com/ssd-harddisk-fiyatlari/ adresinden dilediğiniz SDD hard disk seçimi ile alışverişlerinizi garanti güvencesi ile gerçekleştirebilirsiniz.

Son Güncelleme: 30.11.2018 11:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com