08 Mart 2017 Çarşamba 11:37
SGK’dan İşverenlere Bir Kolaylık Daha Geldi

Son olarak, istihdamın artırılması amacıyla 687 sayılı KHK ile çıkartılan yeni teşvik yasası ile 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren alınacak ilave işçilere ait primlerin günlük 22,22 TL, aylık 22,22 X 30 = 666,66 TL tutarındaki kısmının İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanması sağlandı.  

Teşvikten yararlanma şartlarına dikkat!   687 sayılı KHK da yer alan teşvikten yararlanılabilmesi için 1 Şubat 2017 tarihinden sonra işe alınacak işçinin;  

En az üç aydır çalışmıyor olması, 

İşkur’a kayıtlı işsiz olması  

2016 yılının Aralık ayındaki işçi sayısına ilave olması gerekiyor.  

Yeni alınacak işçinin teşvik kapsamına girip girmediğini, işe almadan önce sorgulayabiliyorsunuz.   Meslek mensubu arkadaşlar iyi bilirler. 18-29 yaş arasındaki işçiler için verilen prim teşvikinde olsun, iş başı eğitimini bitirenlere verilen prim teşvikinde olsun, yeni işe alınan işçilerin yasada yer alan şartları taşıyıp taşımadıkları, başka bir anlatımla yeni işe alınacak işçinin teşvikten yararlanabilecek nitelikte olup olmadığı, anca işçi işe alındıktan sonra tespit edilebiliyordu.  

Haliyle kimi zaman teşvikten yararlanılabilecek nitelikte olduğu düşünülerek işe alınan işçinin teşvik kapsamında olmadığı sonradan anlaşıldığından, bu durum işverenlerle meslek mensupları arasında ihtilaf yaşanmasına da neden olabiliyordu.  

SGK, yaşanan bu soruna da çare bulduğunu 7/3/2017 tarihli duyurusunda açıklamıştır. Duyuruda, 1/2/2017 ila 31/12/2017 tarihleri arasında işe alınacak işçilerin destek kapsamına girip girmediklerinin işe alınmadan önce sorgulanmasına imkan sağlayan programların açıldığı belirtilmiştir. 

 İşverenlere ve meslek mensuplara büyük kolaylık sağlayacak bu uygulama vasıtasıyla yeni işe alınacak işçilerin teşvik kapsamına girip girmedikleri işe alınmadan önce görülebileceğinden, işverenler işe alacakları işçiler arasında tercihte de bulunabileceklerdir.   Yeni alınan işçinin ilave işçi olması gerektiğini unutmayın.  

687 sayılı KHK’da yer alan teşvikten yararlanılabilmesi için yeni işe alınacak işçinin üç aydır işsiz olması ve İşkur’a kayıtlı olmasının yanı sıra 2016 yılının Aralık ayındaki işçi sayısına ilave olması; 2016/Aralık ayında işçi çalıştırılmamış ise yeni işe alınan işçinin 2016 yılının diğer aylarındaki çalışan sayısının ortalamasına ilave olması gerekiyor.  

O nedenle yeni işe alınan işçi için SGK sisteminde 687 KHK teşviki için tanımlama yapılsa bile aylık bildirgelerin düzenlenmesi sırasında, işçinin ilave olup olmadığı mutlaka kontrol edilmeli, ilave olmayan işçiden dolayı teşvikten yararlanılamayacağı da unutulmamalıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com