24 Mart 2017 Cuma 12:49
Türkiye - Rusya Gerilimi Devam Ediyor!

Rusya’dan 1.3 milyar dolarlık ithalat değeri bulunan 6 gıda ürününün alımının durdurulması tepkilere neden oldu.

Rusya ile Türkiye arasında yaşanılan gerilim, diplomasi yönünden çözülmüş olsa da ekonomide devam ediyor. Geçen yıl da yaşanan bu süreç nedeni ile Rus turist sayısının bir anda düşmesi, Türkiye’de iş yapan Rus şirketlerden bazıları da yatırımları durdurmuş ya da başka ülkelere kaydırma kararı almıştı. Bu iki ülke arasında vizeler de rafa kaldırılırken, durum son birkaç ayda yumuşama gösterdi.

Moskova ve Ankara arasında yapılan görüşmelerin iki ülke arasında özellikle gıda ürünlerinde ithalat-ihracat ambargosunun da kaldırılacağının sinyalini verdi.  Ambargonun kaldırılmasıyla 14 Şubat’ta ambargoya dahil olan ürünler arasında soğan, arpacık soğanı, karnabahar, brokoli, tuz, karanfil çiçeği ve sakız vardı. Ürünlerin değeri 20 milyon doların altındaydı.

Rusya’nın bazı gıda ürünlerine koyduğu ambargonun kaldırılması ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğündeki kalabalık Türkiye heyetinin Moskova ziyaretinde gerçekleşti.

Türkiye tarafından ise toplamda 1.3 milyar dolarlık ithalat değeri olan, mısır, buğday, ham ay çiçek yağı, ayçiçeği küspesi, bezelye ve pirinç alımı da durduruldu. Moskova’dan bu duruma gelen ilk tepki ise Kremlin’den oldu.

Rusya’dan gelen tepkiler arasında en çok dikkat çekeni ise Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi kurumundan oldu. Kendi ürünlerini yetiştirmek ve gıda güvenliğini sağlamak adına Türkiye’de tarım şirketi kurmak istediğini açıklayan Rusya’nın tarım ürünleri ajansı Rosselhoznadzor, Türkiye’den domates, salatalık, elma ve armut alımına yönelik yasakların kaldırılmasını planlamadıklarını duyurdu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com