Trabzonspor’un sezon başında transfer ettiği 7 oyuncudan 16 maç boyunca bir tek Durica’dan olumlu verim alması, kulüp adına ne büyük hata… Keşke bu transferleri yapanlar ara transferdeki kadar seçici olabilseydiler! Kesin karar vermek için henüz erken ama Mas ve Pereira şu ana kadar doğru transfer izlenimi verdiler. 3 maçta da geçerli not aldılar. Demek ki istenince doğru tercih yapılabiliyormuş! Medjani bildiğimiz bir oyuncu… Görev adamı, çok üstüne koymaz ama mahcup da etmez… Hugo Rodallega hakkında karar vermek için birkaç maçını görelim derim…

Trabzonspor’un asıl kazancı ise Olcay Şahan! Bana göre Olcay Şahan en isabetli transfer oldu. Eğer bir sakatlık veya başka bir aksilik olmazsa Olcay ilk milli takım aday kadrosuna çağrılabilir! Bu kadar kısa sürede takıma uyum sağlayıp, bu kadar katkı veren, bunun dışında liderlik özelliği de olan Olcay; Onur ve Durica gibi takımı toparlayabilir. Keşke başkan veya yönetim sezon başında aldığı 7 oyuncuyu da böyle incelese idi!

Bu arada Mehmet Ekici’nin bir daha forma giymeyecek oluşu ve Yusuf Yazıcı’nın formayı kapışı da yeni bir transfer sayılabilir. Ancak ne kadar yetenekli olursa olsun Yusuf Yazıcı’ya fazla yüklenmemek gerek… Ama onun yerine alınacak başka bir orta saha oyuncusu bu oyuncuyu hepten yitirmemize de neden olabilir. Ölçüyü kaçırmamak gerek…

Sezon başından beri Ramazan Övüç, Abdulkadir Ömür ve Yusuf Yazıcı deyip durduk! Zorunluluktan da olsa Yusuf ile Abdulkadir’in takımda tutulması doğruydu. Bunlara bir de gelecek sezon Şanlı Urfa’da oynayan Batuhan Artaslan’ı da eklersek ve onlara tahammül edersek alt yapıdan hayli kazanç sağlamış oluruz…

BU KADAR FARK OLUR MU?
Trabzonspor
, bu sezon büyük paralar verip aldığı oyunculara rağmen 16 lig maçında sadece 18 puan toplayabildi! Maç başına bir puanın az üstünde… Kısaca küme hattının hemen üzerinde puanlar! Ara transferdeki 3 oyuncunun katkısı ile son 3 maçta ise 9 puan kazanıldı! Yani 16 maçta aldığının yarısını sadece 3 maçta elde etti! Bir takım için bu kadar maç arasında bu kadar puan farkı olabilir mi? Bunu izah edecek bir başkan ve teknik adam var mı? Olcay, Mas, Pareira’nın olumlu katkıları takıma sinerjik olarak da yansıdı. Peki 16 maçta kaybedilen 30 puanın hesabını verebilecek babayiğit çıkar mı dersiniz? Yoksa 3 maçta kazanılan 9 puana bayram mı edeceğiz? Bu arada Ziraat Türkiye Kupası rezaletini hiç hatırlatmıyorum!

“ARENA” HOŞ DEĞİL!
Şenol Güneş Spor Kompleksi
’ne Medical Park sponsor oldu! Bir farkla dibine de bir “arena” eklendi! Medical Park’ı kutlarım. Az veya çok bir bedelle sponsor oldu. Keşke Muharrem Usta’nın daha önce seslendirdiği gibi çok yüksek fiyata sponsor bulunsaydı. Ama asıl söylemek istediğim “Arena” konusu!

Arena ne demek? İnsan ve hayvanların vahşice dövüştürülüp sonunda öldürüldükleri bir alan! Futbolla ne ilgisi var? Ülkemizde hangi stadyuma arena adı verilmiş ise yanlıştır, hatta çirkindir! Stadın yeni adının Şenol Güneş dışındaki tüm ibareleri yabancı!

Sözleşme imzalandı mı bilmiyorum ama başkan Muharrem Usta’dan istirham ediyorum: Şu “arena” ifadesini kaldırın lütfen… Artık “Şenol Güneş Medical Park mı dersiniz, Şenol Güneş Medical Park Stadyumu mu, yoksa Şenol Güneş Medical Park Yuvası mı” bilemem ama arena sıfatı doğru değil bence… Belki de daha uygun başka bir tanımlama da bulabilirsiniz. Ne dersin sayın başkan?

GALİBİYETE 1 MİLYON 450 BİN LİRA
Biliyorsunuz ki TFF yayın ihalesini yeniledi. Kulüplerin alacakları bedeller şampiyonluk sayılarına, başarı oranlarına göre belirlendiği gibi her galibiyete de ayrıca yüklü paralar ödeniyor. Geçen sezon her galibiyet için takımlara bir milyon 300 bin lira ödenirken bu rakam yeni ihale ile birlikte bir milyon 450 bin lira civarına çıktı. Genç gazeteciler, duydunuz mu?

ETİK Mİ?
Mehmet Ekici
konusunda her gün yeni bilgiler servis ediliyor. Bunların ne kadarı doğru ne kadarı algıyı değiştirmek için yapılıyor bilinmez ama kulağa gelenler hiç de hoş değil… Birincisi; Mehmet Ekici’nin Fenerbahçe’yi istemesine ve bu kulübün de istenen bedeli ödemeye hazır olduğunu bildirmesine rağmen, ısrarla Beşiktaş’ın devrede olması tuhaf değil mi? Üstelik Beşiktaş’ın da bu oyuncuya ihtiyacı yokken!!!  Bunun için Olcay Şahan transferi yapılırken sözleşmeye “Mehmet Ekici şartı”nın konulması yönündeki iddialara net bir cevap da gelmedi! Mesela; “Mehmet Ekici yeter ki Fenerbahçe’ye gitmesin!” şartı var mı yok mu? Üstelik bizzat başkan Usta’nın, “Ekici’nin isteği üzerine Fenerbahçe teknik direktörü ile görüşmesine ben izin verdim” demesine rağmen böyle bir şart olabilir mi? Olursa etik olur mu? Veya bu şart var ise ne anlama geliyor? Olur ya ben anlamam, millet anlamaz, bir akıllı izah etse de aydınlansak! Bu konuda Trabzonspor’dan bir akil adam beni aydınlatsın ve beni ikna etsin. Hadi bekliyorum. Siz bu satırları okurken ara transfer sezonu bitmiş olacak! Ekici konusunun ne olduğunu bilmeden bu yazıyı yazdım. Umarım Trabzonspor lehine sonuçlanmıştır!

28 BİN BİLETLİ TARAFTAR!
Şenol Güneş Medical Park Stadyumu
’nda ilk maçı 22 bin 562 biletli taraftarın izlediği açıklandı. Bu rakam stadyumun açılışında sıradan bir takım karşısında, soğuk havaya rağmen hiç de az bir taraftar topluluğu değil… Üstelik her geçen hafta insanlar futboldan soğurken, futbola olan ilgi azalırken bu kadar insanın tam kapasite 41 bin 461 kişi olsa da küçümsenecek gibi değil… Ama benim asıl anlamak istediğim bu değil! 1993 yılında o zaman asbaşkan olan rahmetli avukat Orhan Çobanoğlu bir Fenerbahçe maçı için noter kanalı ile tüm kapılarda sayım yaptırmış ve Hüseyin Avni Aker’de tam 28 bin 280 kişinin maçı izlediğini tespit ettirmişti. Yine böyle bir sayım daha yapılmış ve o da 25 bin kişi olarak belgelenmişti. Stadyumun kale arkaları ve kapalı tribünü ise büyütülmemişti. Ama koltuklandırma mecburiyeti olmadığı için bu kadar insan rahatlıkla stadyuma sığabilmişti. O zaman Trabzon’un nüfusu bu kadar da değildi. 23 bin kişi az değil ama 24 yıl önce şartlar daha zor iken 28 bin kişinin daha küçük bir stadyumu doldurduğunu unutmayalım!

ŞENOL GÜNEŞ STADYUMU!
Önünde veya sonunda Medical Park da var! Kalıba sığmadığı için kısa yazdım! Burada ilk kez bir maç izledik. Stadyumun birçok eksiği var. TFF boşuna burada 60 tane eksik tespit etmemiş demek ki! Buna rağmen sanırım rica minnetle buraya maç verdiler! TFF 60 eksik tespit ediyor, bir hafta sonra bunların hangileri tamamlanmış diye bakmadan maç oynatıyor! Ne ala!

Dünya kadar eksik var. Bunun için tekrara girmeyeceğim. Çünkü AKP il başkan yardımcısı Uğur Aydın çok güzel tespitler yapıp sıralamış. Önceki gün basına yansıdı. Hemen herkesin gördüğü, bulduğu ama nedense tamamlanmamış eksikler… Uğur Aydın’ı bunu açıkça dile getirdiği için kutlamak gerek.

Bu yazacaklarım milleti pek ilgilendirmez ama yine de yazayım da belki yetkililer bir hal çaresi bulurlar! Birincisi, “yepisyeni, gıcır gıcır bir stat” ama bir basın mensubu için maç seyretme değil, sanki seyretmeme tribünü yapılmış! Gazeteci sanki dağın başından veya bir tepeden karınca yuvasını izliyor! Basın mensubunun oturduğu yerden batı tribününün taç çizgilerini görmesi mümkün değil… Masalar kaba, çok geniş ve koltuklar alçak. Üstelik koltuklar sabitlenmiş de… Alelacele yapılmış. Bazı masalarda TV var ama bunlar dik duruma getirilince bu defa stadyum hiç görünmüyor! Çoğu masada elektrik priz yeri yok. Var olan elektrik prizlerine fiş girmiyor!!! Bu nedenle stadyumdan sorumlu yönetici sevgili Gökhan Saral’dan eğer stadyumun sorumluluğunu teslim almışsa konuya bir el atmasını diliyorum. Bu konuda TSYD şube başkanı Murat Taşkın ve bir ekiple yerinde inceleme ile bu sorun çözülebilir.

TPFD MÜDAHİL OLMAK İSTEMİŞ!!!
Mehmet Ekici
konusunda kısa adı TPFD olan Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği aracı olmak istemiş! Varlığından habersiz olduğum bu dernek “kardeşleri Mehmet Ekici” için aracı olabilirlermiş. Böyle açıklama yapmışlar! Güzel bir davranış da, acaba bu dernek şimdiye kadar kaç futbolcu için aracılık yapmış? Bu konuda Türkiye’de o kadar sıkıntılı durumlar yaşandı ki hangisi halletmişler doğrusu merak ettim! Bu konuda yeni bir açıklama yaparlarsa sevinir ve buradan da duyururum!

RODELLEGA!
Akhisar
’dan alınan Hugo Rodallega görünüşte iyi bir transfer… Özelle bir önceki sezon eski takımında tam 25 resmi gol atmış… Bu sezon pek iyi görünmese de Trabzonspor yoğun baskılara da dayanamayarak bu oyuncuyu transfer etti! Adam 31 yaşında… Sözleşmesi 2.5 sezonluk! Şimdiye kadar büyük bir takımda oynamamış… Elbette Trabzonspor’a faydalı olması için alındı ama bunun için henüz elimizde bir verimiz yok! Buna rağmen oyuncuya, kulübüne, menajerine ödenen rakamlar astronomik… Bu rakamlara göre 31 yaşındaki Rodallega için kulüp – o da şimdiki kurdan- 30 milyon lira para ödemiş olacak! Hangi geleceği inşa etmek için böyle bir oyuncu alındı bilinmez! Umarım bu oyuncu da “deneme yanılma kazanı”nda kaynayıp gitmez!

TRABZON’UN EN BERBAT GÖRÜNTÜSÜ
Trabzon
sözde büyükşehir! Nasıl büyükşehir ise kentin en göz alıcı yeri olması gereken yerleri tam rezalet… Bir ucube gibi duran Reşadiye Kavşağı ve Üst Geçidi’nden Çömlekçi Tüneli’ne kadar olan yaklaşık bir kilometrelik bölüm adeta kentin aynası durumunda!!! Bakımsız, sahipsiz, her tarafının gelişigüzel otomobillerin, minibüsçülerin ve toptancıların işgal ettiği, ne olduğu belirsiz bir alan… Allah aşkına sayın belediye başkanı, bir gün ekibinle beraber sadece Reşadiye Kavşağı’ndan tünele kadar bir yürüyün! Eğer görüntü sizi memnun edecekse ne ağzımı açacağım, ne tek satır yazı yazacağım! Kentin benzer yerlerini bıraktım, önce sadece buraya bir el atın. Lütfen!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com