Siyasetin ayar tutmayan havasından böyle bir haber geleceğini beklemiyordum doğrusu... Demek ki, Ankara’da kimi zaman havalar durulunca, kafalar da kendine geliyor. Olumlu kararlar alınıp, ileri adımlar atılabiliyor.

“-O kadar da mı olmasın canım...” diyemeyiz.

Diyemeyiz, çünkü Ankara bu aziz milletin “umut kapısı...” Tabii ki, hep iyiye, hep ileriye adımlar atılacak Ankara’daki yurttaş mutlu olsun.

*** 

Kamu hizmetinde ömür tüketen yurttaşlar uzun yıllar çalışmış olsalar da 30 yıl üzerinden emekli tazminatı/ikramiyesi aldılar. Örneğin; 40-45 yıl çalışmış olanlar, artı 10-15 yıllık çalışma dönemlerine ilişkin tazminat/ikramiye alamadılar.

Bu bir uygulama haksızlığı, ancak “böyle gelmiş, böyle gider” anlayışı ile bugünlere gelindi.

Ama emeklinin aklı hep o “artık/atık” görülen, değerlendirilmeyen hizmet yıllarında kaldı.

Hükümet bir süredir üzerinde çalıştığı bu konuyu kanun teklifi olarak Meclis’e getirdi.

Tabii ki, böylesi bir haksızlığa uğrayan emekli sandığı emeklileri bu gelişmeden memnun oldular. Farklar gelecek, cüzdanlara para gerecek, borç-harç ödenecek, yüzler gülecek...

Ama -her işte bir hayır vardır- yasa teklifi Meclis’te görüşülürken yasa yerine “erteleme” kararı çıktı.

Hoppalaa!..

Ama dedik ya, “bir hayır vardır” diye... Umarız öyledir.

***

Yasalar toplumsal dengeler gözetilerek çıkarılır, yürürlüğe konur.

Bu son olayda umarım bu dengeler dikkate alınarak “erteleme kararı” alınmış ola...

O da şu: SSK kapsamında olsun, emekli sandığı kapsamında olsun, en az 10 yıl çalışmış olup ayrılan iştirakçilere şimdiye değin verdikleri hizmetler karşılığında hiç bir ödeme yapılmadı. Genel kanı;

“-Devam edip çalışsaydınız. Emekli olur, ikramiye/tazminat alırdınız” şeklinde yorumlanıp kapılar iştirakçilerin yüzüne kapatıldı.

Örneğin, iştirakçi yurttaş, hem emekli sandığında, hem de SSK’da çalışması halinde hizmet dönemleri birleştirilip emekli oldu. Ancak son emeklilik alanı SSK olunca, emekli sandığındaki hizmetlerine ilişkin kendisine her hangi bir ödeme yapılmadı.

Emekli yurttaşın, emekli sandığı da geçen hizmetlerinin üzerine yatılmış, unutulmuş oldu.

Bu büyük bir haksızlık olarak yaşandı ve bugünlere gelindi.

*** 

Umarız ki, başlangıçta sözünü ettiğimiz yasa teklifinin görüşülmesindeki erteleme kararında, emekli sandığı ve SSK’da çalışıp bu hizmetleri bugüne değin değerlendirilmemiş olan emeklilerin durumu dikkate alınmış olunsun.

Çünkü, “Toriçelli denemesi”nde olduğu gibi, toplumsal değerlendirmelerde terazinin bir kefesine konulan değer, diğer kefedekileri de doğrudan etkiler. Bu bir gerçek... Böyle düşünüldüğünde -elbette- çalıştıkları yılların ikramiyesini/tazminatını tam alamayan emekli sandığı emeklilerinin bu hakkı “ana sütü” gibi helaldir onlara...

Ancak yukarıda açıkladığımız gibi, hem emekli sandığı, hem de SSK alanında çalışıp emekli olan yurttaşların emekli sandığında geçen hizmetleri de adil bir şekilde değerlendirilmeli bu arada...

Hükümet bu emeklilerden de “helallik almalı” almalı diye düşünüyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com