Ülkemizde çalışanlar sayısının büyük bir kısmını 4/1-a kapsamında çalışan işçiler oluşturmaktadır.   4/1-a kapsamındaki işçilerimizin sigorta bildirimleri 2004/ Mayıs ayından bu yana T.C numarası ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmaktadır. 2004/ Mayıs öncesini ise ne siz sorun ne biz anlatalım. 2004/ Mayıs ayından bu yana T.C numarası üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nda işlem yapıldığı için, 4/1-a kapsamındaki çalışanların emeklilik hesabı da, T.C numarası üzerinde gözüken sigorta girişi ve gün sayısı üzerinden yapılmaktadır. Kişinin T.C.’siz ikinci bir sicil numarasının olup olmadığı çok fazla sorgulanmaksızın, T.C nin kayıtlı olduğu sigorta sicil numarası üzerinden kişiler bilgilendirilmektedir.

Geçmiş yıllarda bilgisayar sisteminin ve teknolojik aletlerin olmamasından dolayı, bir kişiye birden çok sigorta sicil numarası verilebiliyordu. Nasıl olur, bir kişinin iki - üç tane sigorta numarası mı olur diyeceksiniz belki de ama oluyor işte.

Sigortalının elinde ise şu anda sadece T.C Kimlik numarasının tanımlandığı sigorta numarası vardır.  Sigortalıya ait ikinci ve üçüncü sigorta numarası var ise, internet ortamındaki sorgulamalarda gözükmemektedir.

T.C kimlik numarasının 4/1-a kapsamında sadece bir sigorta numarası ile eşleştirilebiliyor olmasından dolayı, sigortalı çalışan kişinin ikinci ve üçüncü sigorta sicil numarasındaki prim günleri sistemde gözükmemektedir. Sigortalının talebi olmaksızın da, ikinci ve üçüncü sigorta sicil numarasındaki hizmetler ile birinci sigorta sicil numarasındaki hizmetler birleştirilmemektedir.

Bu durum, zar zor sigortası yatmış olan 4/1-a çalışanların emeklilik gününün uzamasına sebep vermektedir. 4/1-A kapsamında çalışan vatandaşların, şüphe duydukları dönemlerle ilgili olarak en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek, Tescil Servisi’nden isim ve soy isim ile ikinci bir sigorta sicil numaralarının olup olmadığını sorgulatmaları gerekmektedir. 

Sorgulatma yapan kişi adına ikinci bir sigorta sicil numarası var ise, çok büyük ihtimalle T.C numarasının işli olduğu sigorta numarasına ait işe girişinden daha erken bir tarihe ait sigorta numarasına ulaşacaktır. Yeni çıkan sigorta numarasında belli bir gün sayısı da çıkacaktır. Böyle bir durumda kişinin ilk işe giriş tarihinin geriye gitmesiyle birlikte, kişinin emeklilik yaşı aşağı inecek, ödemesi gereken prim gün sayısı ise azalacaktır.

Konuyu bir örnekle açıklığa kavuşturalım:

01.01.1985 yılında A inşaatında 20 kişinin çalıştığını düşünelim. Tabi o dönemde bu 20 kişiden hiçbiri sigortalı olmak istememektedir. Muhasebeden gelen bilgiye istinaden inşaatta en az 5 kişinin sigorta girişinin acil yapılması gerekmektedir. İşçilerin başında duran yetkili, 5 kişiyi yanına çağırarak kişilerin kimlik bilgilerini dilden şifaen alarak muhasebeye bildirir. (Tabi ilgili dönemde fotokopi makinası yok ki kimlik fotokopileri verilsin)

İşçilerden birinin kimlik bilgileri aynen şöyledir;

 Adı Soyadı: Saadettin Kapçık

 Baba Adı: Necmettin  

 Doğum Yılı: 01.03.1962

 Doğum Yeri: Başköy  

Yetkili, Saadettin Kapçık ismini muhasebeye Sadettin Kabcık olarak bildirir. Muhasebe de Sosyal Güvenlik Kurumu’na kişinin sigorta girişini Sadettin Kabcık olarak tescil ettirir.

Baba ismine girmiyorum, kulaktan duyma ile resmiyete baba isminin nasıl geçebileceğine siz karar verin. (Necmeddin, Nejmettin, Necmeddin, Nejmetdin, Necmedtin, v.s)

Şimdi bu kişi ilerleyen zamanlarda tabii ki tekrar sigortalı çalışmış ve gerçek ismiyle ikinci bir defa sigorta girişi 01.01.1990 tarihinde yapılmıştır. Tabi ki sigortalının elinde T.C. numarası işli 01.01.1990 yılına ait sigorta numarası vardır.

İşte böyle ve buna benzer durumlarda olan birçok vatandaşımız hala Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gerçek haklarını alamamıştır. Saadettin Bey, 01.01.1990 girişi ile emeklilikte 52 yaş 5525 güne tabi iken, 01.01.1985 girişinin tespit edilmesi durumunda emeklilik hakkı 48 yaş 5225 güne inecektir.

Biz bu kişinin ikinci bir sigorta numarasının olabileceğinden bahsettik ama belki de böyle bir kişinin üçüncü ve dördüncü sigorta sicil numarasının olma olasılığı da çok yüksek gözükmektedir. Böyle durumlarda tek bir harfte veya doğum tarihin de yanlışlık yapılmış ise ikinci sigorta sicil numarasının verilmesine sebep olunmuştur. Benzer durumlardan şüphelenen vatandaşlarımızın, bir an önce haklarını aramasında fayda olacağını düşünmekteyim.

Sosyal güvenlik haklarınıza tam ve zamanında ulaşmanız dileğiyle…

 

SİZDEN GELEN SORULAR

SORU: 1959 doğumluyum. 1977 ve 1979’lu iki oğlum bir de 1996’lı kızım var. Benim 1981’den 120 gün sigortam var. 1991’de Ankara’da Ltd. şirket ortağı oldum. Ltd. şirketin kapanışı 31 Ekim 2013’te oldu. Bağ-Kur’a hiç kaydım yok. Kayıt çıkmıyor. Bir de 2014’te ayda 15 gün olmak üzere iki aylık toplam 30 gün sigortam var. SGK’ya gidiyorum kimse beni aydınlatamıyor. Lütfen bana yardımcı olur musunuz? Emekli olmam için ne yapmam lazım?

Gülsüm AKDEMİR

 

CEVAP: Öncelikle geriye dönük kazanabileceğimiz hizmetleri göz önüne alalım. Şirketinizin 1991 yılında kurulup, 31.10.2013 tarihinde kapanmış olmasından dolayı Bağ-Kur’dan 01.10.2008 ile 31.10.2013 tarihleri arasında 5 Yıl 1 ay hizmet alma hakkına sahipsiniz. Şirketin bağlı bulunduğu Ticaret ve Sanayi Odası’ndan şirketin kuruluş ve kapanış evraklarını alarak, şirketin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Tescil Servisi’ne müracaat ediniz. (ANKARA)  Şirket ortaklığından dolayı 5 yıl 1 aylık hizmet süresini geriye dönük alarak Torba Yasa kapsamında yapılandırıp, taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Bu arada hemen sigortalı bir işe başlayıp 3 yıl 5 ay daha sigortalı çalışıp, 390 gün de doğum borçlanması yapmanız halinde 3 yıl 5 ay sonra 3600 gün sayısını yakalayarak emeklilik hakkını elde edebilirsiniz.

 

SORU: 01.06.1976 doğumluyum. İlk defa 01.08.1998 tarihinde işe başladım. En son çalıştığım işyerinde 7 yıldan beri aralıksız çalışmaktayım. Toplam olarak 3820 günüm var. Kendi isteğim ile işten ayrılsam kıdem tazminatımı alabilir miyim? Mehmet YETER

 

CEVAP: 08.09.1999 tarihinden önce ilk defa işe ve 15 yıllık sigortalılık süresi ile 3600 gün sayısını yerine getirmiş olmanızdan dolayı kendi isteğiniz ile işten ayrılsanız bile 1475 ve 4857 Sayılı kanunlar gereği kıdem tazminatı alma hakkına sahipsiniz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com

banner60

banner61