Yarım yüzyıl öncesine ışınlanalım mı? Öyle korkulacak bir şey değil. Gözünüzü kapatınız. Gözünüz kapalı, karanlık bir dünyadasınız. Bir şey görmüyorsunuz değil mi? O zaman bugünün ulaşım olanaklarını da unutunuz. Karayolu yok, uçak hiç yok. Bunların yerine denizde miadı dolmuş gemiler var. Sıla ile gurbet arasında insan ve de yük taşıyan gemiler... İstanbul’dan yola çıkıp gördüğü her kasabada uğrayan “posta vapurları...” Gelişleri sevinç, gidişleri hüzün, gözyaşı olan vapurlar/ gemiler.

Yarım yüzyıl önce Karadenizlilerin çoğunluğu “gurbetçi” idi. Gurbetçilerin bir başka adı “madenci...” Zonguldak’ta Uzun Mehmet’in bulduğu “kara elmas” olarak tanımlanan taş kömürünü toprağın yüzlerce metre derinliğinden gün yüzüne çıkarırlardı madencilerimiz... O yıllarda bir kaderi de “madenci” olmaktı Trabzonlunun... Özellikle de Tonyalı, Vakfıkebirli olup ciğerlerini kömür tozu eritmiş “maden hastası” çok insanımız vardı. Yaşamında soluklanıp ciğerlerini oksijenle dolduramayan, öksürdüğünde kan kusan insanlar... Ölümlerinde mezar taşlarına hastalığı yazılanlar... Bu acılar çok gerilerde kaldı, çok şükür...

Dortmund dönüşü hafta sonunu hemşehrilerimle birlikte İstanbul’da geçirdim. “Trabzon Büyükliman Kalkınma Kalkındırma, Yardımlaşma ve Kültür Derneği”nin düzenlediği “Kurtuluş Gecesi”ne davetli idim. Büyükliman havzasındaki Vakfıkebir, Tonya, Beşikdüzü, Şalpazarı ve Çarşıbaşı ilçelerinin birlikteliği çağlar öncesinden geliyor. Kader birliği bir yerde... Şimdi de en yoğun düzeyde yaşanıyor bu birliktelik... İstanbul’da çeşitli alanlarda faaliyet gösteren Büyüklimanlı işadamları, bürokratlar, emekliler, gençler, sanatçılar birlikteliklerini düzenledikleri “Kurtuluş Gecesi”nde coşkulu bir şekilde yaşadılar. Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, Istanbul Başsavcı Vekili Hasan Turan Yavuzyılmaz, Şalpazarı Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Bakırköy Belediyesi Başkan Yardımcıları Ali Rıza Akyüz, Kenan Şahin, Mehmet Akyüz, Mustafa Harputlu, Beylikdüzü Belediye Başkan Yardımcısı Vefa Küçükali, Vakfıkebir Milli Eğitim Müdürü Samim Aksoy, Bağcılar Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Muhittin Balta, Vakfıkebir Derneği Başkanı Av. Bedreddin Iskender, Vakıfbank Genel Müdürlük’ten Ali Çalış, Türk Kızılay’ı önceki dönem Genel Başkanı Tekin Küçükali ve çok sayıda Büyüklimanlı yemekli gecede buluşup güzel anlar yaşadı. Kemençe eşliğindeki horonun coşkusundan pay kapmak isteyenler adete birbirleriyle yarıştılar. Oluşan horon halkasına koca salon dar geldi. Bir büyük birliktelikle, bir büyük güzellikle özlemler giderildi, şenlik içinde coşkulu bir “Kurtuluş Gecesi” yaşandı.

Diyeceksiniz bu işin mimarı kim? Birlik olan yerde dirlik olur. Dirlik olan yerde de güzellik. Büyükliman Kalkınma, Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin sevgili Başkanı Ertan Bak ve arkadaşları bu yıl da geçmiş yılların başarısını tekrar sahnelemenin huzurunu/gururunu yaşadılar. Dernek Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerini böylesi anlamlı bir gece düzenledikleri için kutluyorum.

İşte yarım yüzyıl farkı... Eskiden Trabzonlu gurbette “maden hastası” olup sılaya dönerdi. Şimdi, gurbette eğlenip yaşama fark atan hemşehrilerimiz var. Ne diyebilirim ki; sıla özlemleri az, başarıları, sağlıkları daim olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com