Fındık konusunda şimdiye değin çok söz söylendi, yazıldı. Ama inanınız ki çok daha söylenecek söz var. Bir o kadar da yazı yazılsa yeridir. Öyle uzun-uzun yazacak değilim. Önce sorumu öne alıp sormama izin veriniz lütfen: Hangi aklı evvel fındıkta üreticiye verilen/ yapılan destekleme yardımını “üretilen ürün üzerinden” değil de; fındık bahçelerinin alanı/yüzölçümü üzerinden yapılmasını önerdi? Bu ne tür/çeşit “aklı evvel”lik böyle? Ekonomide önemli olan hep üretimin artışı ya da üretimin planlanan zamandan önce bitirilmesidir önemli olan, beğenilen, alkış alan…

Fındıkta destekleme/teşvik bunun tamamen tersi işliyor. Uygulanılıyor. Bin yaşasın aklımız! Fındık bahçeniz vardır, bakımını yaparsınız, ayıklatırsınız, ilaçlar, gübrelersiniz. Yüz ölçümü azdır ama beklenen ürünü alırsınız. Emeğinizin karşılığıdır bu. Alkışa değerdir emeğiniz. Ayrıca üründen kazandığınız para da ananızın sütü gibi helaldir. Bu bir durum değerlendirmesiydi. Peki, benim gibi onca dekar fındık bahçesi olan ama imar etmiyor, ilaçlamıyor ve fındıklığa gitmiyor, bakmıyorsam ve de -yüzölçümü üzerinden destekleme/yardımı alıyor isem? Hiç üretmeyip destekleme almak… Kime/kimlere haksızlık bu? Diğer tarım ürünlerimizde de böyle acayip bir destekleme politikası yapılıyor mu acaba?

Biliyorum, hemen “Ne biliyorsun, üretimin artmadığını? Üretici uygulamadan memnun…” diyenler olduğunu duyar gibiyim. Dikkat etmişseniz -ki ediyorsunuzdurelbette üretici uygulamadan memnun olacak. Çünkü o nasıl olsa bahçesinin bakımını “babadan görme” yöntemlerle her yıl değilse de iki yılda bir yapıyor, aldığı ürünün miktarını hava koşullarının iyi ya da kötü oluşuna bağlayıp “kanaat sahibi” oluşuyla da oturup piyasadaki fiyat beklentisinin peşine düşüyor. Bu manzara fındık ve üreticisi var olduğundan beri “böyle gelmiş böyle gider.”

Diyeceğim o ki, fındıkta alan miktarıüzerinden yapılan destekleme ekonomikurallarına ters ve üründe verimi, kaliteyiartırıcı bir yöntem değil.Ülke ekonomisine bulaşan “kendi-kendinikandırma” bilmezliğinin/bilgisizliğinin birbaşka cephesi bu… Mademki, fındıkta böylebir verimlilik arayışı peşinden koşuluyor,o zaman fındık bahçelerinin onarılması,ilaçlanması gibi konularda denetim yapılarakdestekleme ondan sonra niçin yapılmıyor?Fındıkta desteklemenin satılan ürün miktarıüzerinden üreticiye yapılmasının kanısındaolduğumu burada bir kez daha yinelemeliyim.Yoksa yapılan destekleme yardımının-çoğunlukla-“tuz-gaz parası”na gittiğini kiminkâr edebilir ki?

Bunca karamsar düşüncemin ardındanfındıkla ilgili olarak iyi bir haber de vermekisterim. Detayını araştırmadım ama TrabzonBorsası yönetimi aldığı bir kararla Hangi fondan bilemiyorum- verimden düşen,bakımsız fındık bahçelerini tekrar üretime kazandırmak, kaliteyi yükseltmek için üreticiyle birlikte çalışmalar yapıyor. Fındıkta yeni alanlar kazanılıyor.
Kuşkusuz doğru bir yöntem bu…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com