Ve Fikret Otyam da çekip gitti bu dünyadan…  Türk basın dünyası, sanatımız çok önemli bir kimliğini daha  yitirdi.

      Yalnızlığımız giderek artıyor.

      Önceki aylarda Müzeyyen Senar’la başlayan acılı bir dönemden geçiyoruz sanki…

      TRT Ses Sanatçısı Ayla Gürses, Yazar Afet Ilgaz, Yazar Yaşar Kemal, sanatçı/söz yazarı Kayahan,  tiyatrocu/sinemacı Zeki Alasya,  karikatürist Bedri Koraman, Türk Sanat Müziği sanatçısı Behiye Aksoy, oyuncu/senaryo yazarı Başar sabuncu,  gazeteci/yazar Cüneyt Arcayürek, sineme oyuncusu Pervin Par…

      Sırada kimler var bilemiyoruz.  İlâhi bir sıra bu… Sırası gelen gidecek bu dünyadan…

                                                                        X    x    x  

      İstanbul’da Babıali’de bulunduğum yıllarda gazeteci/yazar/ressam/fotoğraf ustası Fikret Otyam’la  tanışma fırsatım olmadı. Sanıyorum o yıllarda Ankara’da görev yapıyordu.

      Ama Fikret Otyam’ı 1950’li yıllarda Dünya gazetesi için –Daha sonraları Cumhuriyet’te-  Doğu/Güneydoğu illerimizi dolaşıp izlenimlerini yazdığı gerçekçi röportajlarıyla tanıdım.

      O dönem Doğu’nun acı gerçeklerini tüm çıplaklığıyla röportaj türü yazılarıyla gazete sayfalarına aktaran Fikret Otyam, bu alanda ifade ustalığı ve bu türde ilk kez  yalın ve de insanların sevecenliklerini  dile getiriyor olmasıyla o zamanlar okurlarca büyük ilgi ile karşılanmıştı.

      Fikret Otyam’ın  gazetelerde  dizi şeklinde yayımlanan “Gide Gide”  genel başlıklı röportajları o yıllarda  aynı adla kitap olarak yayımlandığında  hiç kaçırmadan hepsini alıp tekrar-tekrar okumanın mutluluğunu yaşadım. Diyebilirim   -ki öyledir-  röportajın nasıl kurgulanıp, nasıl yapılacağı ve yazılacağını ben Fikret Otyam’dan öğrendim. Önceleri düzgündü, şimdilerde yeni-yeni kitaplarımı yerleştirecek yer bulamayınca sahaf dükkanına dönen kitaplığımda  sanıyorum sayıları 10’u aşan  Fikret Otyam’ın “Bide Gide” kitaplarını bulup iki fırsatta yeniden okumak istiyorum.

      Malûm, okumak beyni nadas etmek kadar, bilgileri yenileme yöntemidir ayrıca.

                                                                        X    x    x

      Fikret Otyam, 19 Aralık 1926’da Aksaray’da doğdu. İstanbul’a okumaya geldiği 1950 yılında Son Saat gazetesinde gazeteciliğe başladı. Bir yandan da Güzel sanatlar Akademisi’ne devam ediyor ve Bedri rahmi Eyuboğlu’ndan  resim dersi alıyordu. Akademi’yi bitirdiği 1953 yılında ressamdı, ama gazeteciliği meslek seçmişti.

      Cumhuriyet gazetesinde çalıştı, köşe yazarlığı yaptı. Son dönemde Aydınlık gazetesinde haftalık yazılar yazıyordu.

      Bilemiyorum, siz öylemsiniz? Bu toprakların yetiştirdiği değerleri yitirdiğimizde, kalplerimizin güzelliklerine yolcu ettiğimizde artlarından/arkalarından yazılanları  –gazeteleri/dergileri-   hiç ayırım yapmadan alıp arşivlerim.

      Fikret Otyam için de bunu yapmak varmış…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com