Çok insan/kişi vardır, yaşadığı kente değer katmak için bir yaşam boyu çırpınır, kendini yaşadığı/soluklandığı kente adar adeta…  Kentinin sorunlarını dert edinip kalemine, söylemine dolar, çözümler arar, öneriler yapar.  Meslek grupları içinde öncelikle gazeteciler böyle bir çabayla yaşamlarını sürdürürler. Bu da onların görevidir ayrıca… Trabzon Basın Tarihi’nde  -Avukattır, parlamenterdir ama-  öncelikle Faik Ahmet Barutçu, Kemal Ahmet, Bekir Sukuti Kulaksızoğlu, Şevket Çulha, Ömer Turan Eyuboğlu  gazeteci kimlikleriyle en ön safta yer alan değerlerimiz olarak dikkat çekerler bu konuda…   Bir de Trabzon’un en uzun soluklu gazetelerinden Yeni Yol’un sahiplerinden Halit Muzaffer Korlu’yu unutmamak gerekir ayrıca.

       Yaşamını Trabzon basınına adayan gazeteci/yazar Halit Muzaffer Korlu’yu bundan yirmi beş yıl önce  25 Temmuz 1990 günü ebediyete uğurlamıştık.

       Rahmetli Korlu ile 1980’li yıllarda Karadeniz gazetesinde birer köşe yazarı olarak gazete  sayfalarında birlikteliğimiz oldu. Daha sonraları ise yönetimini üstlendiğim Kuzey haber gazetesinde  de yazar olarak  bu kentin sorunlarını, insanımızın dileklerini kendine özgü yazı tarzıyla/stiliyle dile getirmişti Rahmetli Korlu.

       Gazetecilik  ve de yazarlık  kimliğine   “Tam bir Trabzon Beyefendisi”  tanımını ekleyerek  O’nu anlatmak en doğrusu olur. Gerçek anlamda bir beyefendi, centilmen…   Sakin gülümseyişi ile etrafına/karşısındakine hoşgörüyle bakışı ve yaklaşımı…  Yaşamın anlamını bu sakin tutumu/davranışıyla  güven vererek anlatan bir farklı kişiydi O…

       Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Trabzon’a ilk kez ziyaretleri olan 1924 yılı 15 Ekim gününde Bekir Sükuti Kulaksızoğlu’nun  yayımladığı Yeniyol gazetesini bu anlamlı günün anısına yayımlar ve sürdürür.  Rahmetli Korlu, kayınpederi Kulaksızoğlu’nun DP Trabzon örgütü saflarında yer alması üzerine  gazetenin yayın sorumluluğunu üstlenir. Bu  görevini  Yeniyol’un kapadığı 1966 yılına değin sürdürür. Yaşadığı kentin sorunlarının çözümüne kalemiyle neşter vurmaya çalışan Korlu, elbette siyasetle de ilgilenirdi. Üyesi olduğu Trabzon Belediye Meclisi’nin kararıyla 28 Mayıs 1952’ten 17 Kasım 1955 tarihine değin  3,5 yıl Başkanlık görevinde bulunan Korlu, kentin sorunlarına çözüm arayışını der edinir kendine. 

      Korlu ile Kuzey Haber gazetesinde birer gazeteciler olmaktan öte birer kardeş/ağabey  olmanın samimi/sıcak havasında birlikteliğimiz oldu. Geçmişe yönelik anılarını dinlerken  bunlardan nasıl bir ders çıkarırım diye düşündüm hep… “Tek Parti Dönemi” üzerine gelen DP iktidarının en görkemli günlerini yaşamış bir ağabeyin sırf gazetecilik değil, siyasal anı ve deneyimlerinden yararlanmam benim açımdan hep kazanım oldu. DP’nin Trabzon’da kuruluş günlerinde yaşanan sancıları keşke sağlığında kaleme almış olsaydı, bugün her şeyi hazır bulan savurganlara ders olur muydu acaba?

      Trabzon’un siyasal tarihinde Rahmetli Kemal Atal’ın demokrasi adına yaptığı mücadelenin anlam ve değerini kim/ler biliyor? Bu konulara zamanı gelince değinmeyi/yazmayı, kimi gerçeklerin bilinmesini/unutulmamasını, günyüzüne çıkmasını çok arzuluyorum. Rahmetli Korlu ile Kuzey Haber’de bu konularda kahveli/çaylı sohbetlerde bulunmanın  mutluluğunu yaşamıştım o zamanlar.

      Şairdir de Rahmetli Korlu… “Biz”  adlı şiirini şöyle bitiriyor:

      “El etek öperek mevki kapmadık/Aşırıp, devşirip servet yapmadık/Allah’ı tanıdık, kula tapmadık/Hakkı hak ederek alanlardanız.”   Korlu şiirlerini “Pencere”,  düz/nesir  yazılarını “Yılların Ardından” adlarıyla kitaplaştırdı. Her iki kitabının da yazarı, mürettibi, basım ustası ve ciltçisi kendisi oldu. Bu da ilginç bir yönüydü Korlu’nun.

      Halit Muzaffer Korlu (Bursa 1915-İstanbul 1990) Trabzon basınında iz bırakıp aramızdan ayrılan usta kalemlerden biriydi.  İstanbul’da vefatı sonrasında cenazesi Trabzon’a getirildi ve Sülüklü’de Şehir Mezarlığında toprağa verildi.

      Rahmetle anıyorum.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com