Gönüllü Kahramanlar

Röportaj: Meryem AKGÜN - 1999 Marmara ve Düzce depremlerinin acı tecrübesi sonucu sağlık ekiplerinden oluşan aynı zamanda arama kurtarma eğitimi alan UMKE birimi hakkında Trabzon İl Sağlık Müdürü Kemal Süleyman’dan bilgi aldık. Gönüllülük esasıyla çalışan UMKE, birçok afette canla, başla mücadele eden isimsiz kahramanlardan oluşuyor.

Soru: UMKE nedir? Bize kısaca anlatabilir misiniz?
Cevap:
“UMKE, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi anlamına gelir. İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak, acil ve olağandışı durumlarda görev yapmak üzere oluşturulmuş bir ekiptir. UMKE personeli, olağandışı durumlarda UMKE acil müdahale timi adı altında ilinde veya bölgesindeki olaylara müdahale eder. Olağandışı olayın boyutuna bağlı olarak gerektiğinde sağlık birimlerinde çalışan diğer UMKE personeli bu timle birlikte görevlendirilir.”

Soru: UMKE’nin görevleri nelerdir?
Cevap:
“Afet veya olağandışı durumlarda aldıkları özel eğitim ve donanımla, kazazedelere olay yerinde, en kısa sürede imkân ve kabiliyetlerini kullanarak uygun yöntemlerle medikal müdahale etmek ve kurtarmak. Kurtarılan kazazedeleri, en kısa sürede ileri acil tedavi ünitelerine naklini sağlamak üzere ambulanslara, uygun nakil araçlarına ve görevlilerine teslim etmek. Afetler ve olağandışı durumlarda diğer sağlık ekiplerinin sunduğu tıbbi yardımların yeterli olmayacağı durumlarda ve alanlarda, ekibin kendi donanım, personel ve eğitim imkânları dâhilinde ihtiyaç duyulan ilave sağlık hizmetlerine destek vermek. Olay yerinde sağlık hizmetlerinin yönetimini yapmak, triaj, tıbbi müdahale, nakil hazırlıkları, haberleşme ve kayıt yapmak, afet birimi ve diğer yerler ile gerekli iletişimi ve bilgi akışını sağlamak.”

Soru: UMKE’nin diğer kurtarma ekiplerinden ve sağlık ekiplerinden farkı nedir?
Cevap:
“Diğer arama kurtarma ekiplerinden en büyük farkı profesyonel ve gönüllü sağlık personellerinden oluşuyor olması, sağlık ekiplerinden farkı, arama kurtarmaya yönelik teknik eğitim almış olmalarıdır. Personellerimiz arama kurtarma ekiplerinin aldığı tüm eğitimleri alırken (teknik, harita, hayatı idame ettirme vs.) sahip oldukları medikal beceriyle vatandaşlarımıza hizmet etmektedir.”

Soru: “UMKE ne zaman kuruldu? Nasıl UMKE personeli olunur, bahseder misiniz?
Cevap:
“1999 Marmara ve Düzce depremleri sırasında ve sonrasında olay yerinde medikal yaklaşımlarda tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda Sağlık Bakanlığı tarafından 2003 yılında başlatılan Acil Sağlık Organizasyon Projesi (ASOP) kapsamında 2004 yılında 11 bölge ilinde afet ve olağan dışı durumlarda görev almak üzere kurulmuştur. 2005 yılına gelindiğinde ise ilimiz dâhil bütün illerde UMKE oluşturulmuş ve aktif hale getirilmiştir. 2017 yılı itibariyle UMKE, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Daire Başkanlığına bağlı olarak 21 bölge koordinatörlüğünde, 81 ilde ve yaklaşık 7 bin 500 personeli ile 7/24 hizmet vermektedir. UMKE personeli olmak için gönüllülük esas alınmaktadır. Medikal kurtarma ekibi olmasından dolayı öncelikle sağlık profesyonellerinden, ayrıca teknik ve lojistik destek vermek üzere diğer gönüllü kişilerden oluşur. Kişiler Acil ve Afetlerde Şube Müdürlüğüne bağlı Afet Birimine UMKE gönüllüsü olduklarını belirten UMKE kayıt formu ile başvururlar. Başvuruları değerlendirildikten sonra Temel UMKE eğitimine alınan ve başarıyla eğitimini tamamlayan kişiler UMKE personeli olur. Normal zamanlarda asli görev yerlerinde mesleğini ifa eden UMKE personelleri, davet edildiği eğitimlere, tatbikatlara, görevlere geçerli bir mazeret haricinde katılmak durumundadır.”

Soru: ‘Eğitimler’ dediniz. Ne tür eğitimler yapılıyor?
Cevap:
“Daha önce bahsettiğimiz gibi ilk olarak 5 gün süren temel eğitime alınan gönüllülere afet, medikal yaklaşım, (travma, temel yaşam desteği, taşıma teknikleri) psikososyal yaklaşım ve tatbikat modül eğitimleri verilmektedir. Yıllık plan dâhilinde görev alanına giren konularda yapılan eğitim, tatbikat ve toplantılar ile personelimizin beceri, kabiliyet ve motivasyonlarını üst düzeye çıkararak personel her an göreve hazır hale getirilmektedir.”

Soru: Trabzon UMKE bünyesinde hangi kurumlardan ve mesleklerden personeller bulunuyor?
Cevap:
“Trabzon UMKE bünyesinde; Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı hastaneler, KTÜ Farabi Hastanesi, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Sigortalar Müdürlüğü, İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı çalışan uzman ve pratisyen hekim, acil tıp teknisyeni, paramedik, radyoloji teknisyeni-teknikeri, anestezi teknisyeni- teknikeri, ebe, hemşire, sağlık memuru başta olmak üzere hemen hemen tüm sağlık branşlarından gönüllü personel bulunmaktadır.”

Soru: Trabzon’da UMKE kaç kişiden oluşuyor?
Cevap:
“Trabzon UMKE ailesi 2005 yılında yapılan ilk eğitimin ardından 20 kişilik kadrosuyla yola çıktı. Bugün 116 personele sahip geniş bir ailedir.”

Soru: UMKE olaylara müdahale ederken yalnız mı çalışıyor?
Cevap:
“Hayır, afet ve olağan dışı durumlarda sahada İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinasyonunda, olayın mahiyetine göre Emniyet Müdürlüğü, jandarma, askeri kuruluşlar ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla paydaş bir şekilde çalışmaktadır. Ayrıca sağlık hizmetlerinin koordinasyonunu yaparak hastaların en kısa sürede hastanelere ya da 112 ekiplerine teslim edilmesini sağlamaktadır.”

Soru: UMKE’nin katıldığı görevlere örnek verebilir misiniz?
Cevap:
“Öncelikle Bakanlığımız yurt dışında meydana gelen afet ve olağandışı durumlar ile diğer acil sağlık organizasyonlarını UMKE üzerinden planlamaktadır. İlk olarak İran Bam depremiyle başlayan yurt dışı görevlerine Pakistan depremi, Haiti depremi, Endonezya depremi, İsrail’den yaralıların tahliye edilmesi, Libya savaşında yaralıların deniz yoluyla taşınması ile Sudan ve Somali insani yardım organizasyonu gibi görevlerde yer almıştır. Yurt içinde ise Elazığ, Simav ve Van depremleri, Soma ve Karaman maden kazaları, Isparta uçak kazası, terör saldırıları sonucu ortaya çıkan patlamalar, terör olaylarının yaşandığı il ve ilçelerde hem hastanede hem de sahada hizmet sunmuştur. Hâlihazırda Suriye’deki savaş dolayısıyla devam etmekte olan yoğun nüfus hareketleri gerek mülteci kamplarında gerekse sınırın sıfır noktasında sağlık hizmeti sunmuş ve sunmaya devam etmektedir. Yine devam eden Fırat Kalkanı Operasyonu dolayısıyla Kilis sınır bölgesinde sahra hastanesine düzenli görevlendirme yapılmaktadır.”

Soru: Trabzon UMKE’nin katıldığı görevler neler?
Cevap:
“Trabzon UMKE olarak, Van depremi, Hopa seli, Kilis sınır görevi, Yayladağ sığınmacı kampları, Nusaybin, Cizre hastane görevlendirmesi olmak üzere, bölgemiz ve ülkemizi etkileyen büyük çaplı olaylarda yer aldık. Beşikdüzü seli, Vakfıkebir heyelanı, Çaykara/Karaçam çığ düşmesi, demokrasi nöbeti görevleri, özellikle yoğun kar yağışının olduğu dönemlerde 7/24 kar görevlendirmesi gibi birçok görev gerçekleştirmiştir. Yine ilimizde düzenlenen okul sporları olimpiyatı ‘Gymnasiade 2016’ organizasyonunda ekibimiz görev almıştır. Bunun yanında birçok özellikli acil durum vakasına müdahale UMKE tarafından yapılmıştır.”

Soru: UMKE ile ilgili son olarak ne söylemek istersiniz?
Cevap:
“UMKE, mevcut yapılanmasıyla dünyada örnek teşkil eden bir yapılanmadır. Yoğun ve stresli iş hayatı, özel hayatın getirdiği zorluklar ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen büyük bir özveri ve sadakatle verilen görevi büyük bir gönüllülükle yerine getirmektedir. Temennimiz UMKE’nin personel, lojistik ve mevzuat olarak gelişiminin tamamlanması ve uluslararası arenada daha iyi yerlere gelmesidir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com