Marka Trabzon’un resmidir. Ee bir zahmet kayıtlara geçilsin.

***

Turistin biri soruyor: “How can I go to Sümela?” Vatandaş olaya Fransız!

Turist harita çıkartıyor Vatandaş şöyle bir göz atıyor. İyisi mi turizm ofisine yönlendireyim diyor. Keseden de yolu tarif ediyor. “Şuradan in parka, hemen merdivenin altında!” Turist şaşkın! Zira yol tarifi için, önce merdiveni, sonra altını, sonra da ilgili personeli bulması gerekiyor.

***

Marka şehirlerde prosedür böyle! Ama o beğenmediğimiz kıçı kırık şehirlerde bu işler böyle mi… Değil! Adamlar olayı kavramış kardeşim.

***

Limana yaklaşan Cruises gemilerinden inen her turiste anında broşür ve kitapçıklar dağıtılıyor. İlgili konaklama şirketleri, VIP araçlarını liman kapısında konuşlandırıyor. Turistin şehirden memnun kalması için, ne gerekiyorsa yapılıyor.

***

Neredeyse turistlerin otel odalarına altın sarısı kum serecek olan ecnebilere karşı, bizim sergilediğimiz turizm stratejisi, gerçekten trajikomik. Hala pısırık bez afişlerin peşinde koşmak ve kürsülerden turizm nutukları atmakla meşgulüz. Gülsek mi ağlasak mı?

***

Bu yıl şu kadar Arap geldi diyoruz Şu kadar Yunan, Şu kadar İngiliz…

***

Doğu Karadeniz cennetten bir köşe diyoruz Marka şehir diyoruz Yükselen bir ekonomi diyoruz. Ama turistlere danışmanlık yapalım diye kurduğumuz ofis, merdiven altında…

***

Eee ben turist olsam sorarım muhterem; Trabzon hangi turizm cennetinin bodrum katı?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com