Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Akyazı’da yapımı süren komplekse Recep Tayyip Erdoğan isminin verilmesini önererek, yeni bir tartışma başlattı.

Gerekçesini de, “Bu tesisi Trabzon’a kazandıran Recep Tayyip Erdoğan’dır, kendisine olan vefa borcumuzu ödemek için adını buraya verelim” şeklinde özetledi.

Bu tesisi kente kazandıranın Erdoğan olduğu doğrudur.

Lakin bu şehir de, vefa borcunu ziyadesiyle ödemiştir.

Merhum annesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, ‘Maalesef Trabzon’u kaybettik anne’ diye üzülen Erdoğan’ın partisine, iki dönemdir belediyeyi kazandıran, genel seçimlerde 4 milletvekili veren ve son olarak cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 71’lik oy oranıyla Erdoğan’ın yanında yer alan şehir, Trabzon değil midir?

Trabzonspor’un çalınan şampiyonluk kupasının Erdoğan’da olduğuna inanan önemli bir topluluk varken ve Trabzonspor Başkanı’nın Ak Parti mitinglerinde boy göstermesinden hareketle kulübün siyasete alet edildiği iddiaları dillendirilirken, bordo-mavili kulübün yüzü suyu hürmetine bu kente kazandırılmış olan Akyazı Spor Kompleksi’ne Recep Tayyip Erdoğan ismini önermek, yersizdir.

Gümrükçüoğlu’nun, toplumsal uzlaşıyı düşünmeden böyle bir öneride bulunması doğru değildir ancak sonuçta bu bir öneridir ve tartışılmalıdır.

Başlatılan tartışma, Trabzon’un tüm katmanlarını ortak bir akılda buluşturmaya vesile olabilir.

Akyazı için, kentin tüm sivil toplum kuruluşlarından isim önerisi alınabilir, halkla anket yapılabilir.

Doğru olan da budur.

Birkaç gün önce sohbet ettiğimiz eski bakan Faruk Özak, “Kişileri değil fikirleri tartışmalıyız. Trabzon’un kanaat önderleri, kent çıkarları adına kollektif bir şuur ortaya koymalıdır ” demişti.

Sanki bu tartışma için söylenmiş, çok doğru bir söz.

Umarım bu isim tartışması, Trabzon’da kolektif bir şuurun ortaya çıkmasını sağlar.

Ve o kollektif şuur, Akyazı Spor Kompleksi’nin tabelasında ölümsüzleşir.

Umarım…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com