2008’de Prof. Dr. İhsan Günaydın’ın kurucu rektörlüğünde faaliyete geçtiğinde,78 akademik, 35 idari personeli vardı Gümüşhane Üniversitesi’nin.

Anadolu’nun her kentine kurulan üniversitelerden biriydi ve zannımca toplumun kahir ekseriyeti, tabeladan ibaret kalacağını, sıradan bir üniversite olacağını düşünüyordu. Fakat böyle düşünenler yanıldılar. Prof. Dr. İhsan Günaydın, ekibiyle birlikte müthiş bir başarı öyküsü yazdı.

Çetin coğrafi koşullara rağmen, büyük bir emek ve inançla, yalçın kayaların arasında harika bir yerleşke oluşturdular. Çok değil 7 yıl önce, ‘Gümüşhane’de de üniversite mi olur?’diye soranların dudağını uçuklatacak bir eserdir Gümüşhane Üniversitesi. Bugün 650’ye yakın akademisyeni, 300’den fazla idari personeli ve yaklaşık 17 bin öğrencisiyle, ‘Dağların avucundaki kent’in parlayan yıldızıdır.

Tereddütsüz söyleyebiliriz ki; ‘Her şehre üniversite’ adıyla başlatılan projenin, ‘Model alınması gereken kıymetli bir örneğidir’.  ‘Gelişen ve Geliştiren Üniversite’ sloganının hakkını veren üniversite artık, uluslararası kongreler düzenleyen, ödüllü projeler üreten ve gerçekten çok önemli bir boşluğu doldurarak bölgesel sorunlar konusunda bilimsel çalışmalar yapan bir bilim yuvası. Dün Rektör Günaydın çok önemli bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Bölgemize akın akın gelen Arap turistlere yönelik hizmet kalitesinin analizini yaptılar. Bilimsel metotlar ışığında ve yüz yüze yapılan görüşmelerle, Arap turistlerin neden bölgemizi tercih ettiklerini, hangi eksikliklerden şikâyetçi olduklarını, taleplerinin neler olduğunu araştırıp, çözüm önerilerini ve bunların nasıl hayata geçirilmesi gerektiğini tane tane sıraladılar. Tek kelimeyle; Doğu Karadeniz’de turizmin yol haritasını çizdiler. Detaylarını haberimizde okuyacaksınız.

Turizm planlamacıları, yatırımcıları, mevcut işletmeler ve araştırmacılar için kaynak olacak önemli bir çalışma bu. Araştırmanın sonuçları, kitapçık haline getirilerek, turizm
sektörünün tüm paydaş kurum ve kuruluşlarına gönderilecek. Şayet bu tespitler dikkate alınır ve çözüm önerileri acilen hayata geçirilirse, yakın bir zamanda Arap turistlerin şikâyetlerinin minimize edileceğine inanıyoruz. Prof. Dr. İhsan Günaydın dedi ki; “Üniversitelerin, eğitimöğretim, bilimsel araştırmalar ve kamu yararına çalışmalar olmak üzere 3 temel amacı vardır.

Gümüşhane Üniversitesi’ni, ilin ve bölgenin gelişimini dikkate alarak yapılandırdık. Ürettiğimiz bilginin ticari alanda değerlendirilmesini sağlayarak, önemli bir boşluğu doldurmayı istiyoruz. Bizim için önemli olan kamu yararıdır. Bölgemizin hiçbir sorununa kayıtsız kalamayız.” Henüz 7 yaşındaki genç üniversiteyi, sadece Gümüşhane’nin değil bölgenin de değerli bir dinamiği, umut veren bilim merkezi haline getirmeyi başardıkları ve fark yarattıkları için Rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın ve tüm çalışma arkadaşlarını yürekten kutluyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com